6 zadań młodego taty. Tak wzmocnisz związek z partnerką i nawiążesz więź z maluszkiem

2023-09-28 13:29

To mama nosi dziecko pod sercem przez 9 miesięcy i jeśli zdecyduje się na karmienie piersią, znów staje się mu niemal niezbędna. Przez to tatusiowie czują się odrzuceni i niepotrzebni. To błąd, bo tata jest tak samo ważny jak mama i może zrobić wiele przy swoim dziecku. Oto sposoby na nawiązanie więzi ojca z maluszkiem, a także na wzmocnienie relacji z partnerką.

Tata noworodka
Autor: Getty Images Tata noworodka pełni ważną funkcję w życiu rodziny. Oto jego zadania

Rzadko się o tym mówi, ale pojawienie się na świecie maluszka wiele zmienia w życiu jego ojca. Mimo że to nie on chodził w ciąży, nie on rodził i nie on ma możliwość wykarmienia dziecka własnym mlekiem, to jednak życie obydwojga rodziców zmienia się diametralnie.

Na wszystko jednak da się znaleźć sposób. Oto, czego życzyłyby sobie mamy karmiące piersią od swoich partnerów, co mogłoby im pomoc i je odciążyć. Co ważne, zdecydowana większość tych czynności zbuduje też więź między tatą a maleństwem. Nie wspominając już o zdecydowanych korzyściach dla związku. Bo wypoczęta mama to zadowolona i kochająca partnerka. 

Spis treści

  1. Zmienianie pieluch przed i po karmieniu
  2. Trzymanie dziecka „do odbicia” po karmieniu
  3. Karmienie butelką z odciągniętym mlekiem
  4. Pomaganie mamie w trakcie karmienia
  5. Załatwianie spraw, zakupów, sprzątanie, gotowanie
  6. Zostawanie z dzieckiem, gdy mama musi się zdrzemnąć
M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Zmienianie pieluch przed i po karmieniu

Karmienie dziecka to cały proces. Najpierw warto mu zmienić pieluszkę, by nic go nie rozpraszało. Po karmieniu też trzeba to zrobić. Jeśli będzie to zadanie taty, to spędzi on z dzieckiem czas i nawiąże relację, która zaprocentuje w przyszłości. A mama z pewnością doceni fakt, że może się zająć czymś innym niż tylko maleństwem. 

Trzymanie dziecka „do odbicia” po karmieniu

Lekarze zalecają, by po karmieniu piersią przytrzymać dziecko w pozycji pionowej, aby mu się odbiło, czyli aby powietrze wyleciało z brzuszka i nie powodowało problemów bólowych. To także idealne zadanie dla taty. Do tego bardzo przyjemne, bo w jego trakcie jest czas na tulenie bobasa. 

Dowiedz się: Jak trzymać noworodka, żeby mu się odbiło? 2 najlepsze sposoby

Karmienie butelką z odciągniętym mlekiem

Zdarza się, że mama karmiąca piersią, chce lub musi wyjść z domu. I tu jest czas dla taty na karmienie butelką. Nie zawsze się udaje, bo wiele dzieci przyzwyczajonych smaku piersi, nie tyka silikonowego smoczka. Ale są metody, które zwiększą szanse, by bobas przyzwyczajony do piersi zassał butelkę. 

W razie problemów, niektórzy tatusiowie puszczają wodzę fantazji i mają bardzo kreatywne pomysły, jak ten poniżej, z TikToka. Zaznaczamy - to nie jest rada, a zabawna ciekawostka. 

Pomaganie mamie w trakcie karmienia

Czasami karmienie piersią trwa długo, a mama w międzyczasie może chcieć się napić lub może potrzebować pomocy w zmianie pozycji. Dobrze, gdy tata będzie w okolicy. Przyniesie poduszkę do karmienia, poda pieluchę tetrową, szklankę wody. To mała pomoc, która może dać wielki komfort i wpłynąć pozytywnie na związek. 

Załatwianie spraw, zakupów, sprzątanie, gotowanie

To istotne kwestie, które nie znikną tylko dlatego, że pojawiło się w waszym życiu dziecko. Jeśli tata załatwi je sprawnie, na przykład wracając z pracy, będziecie mieć trochę wolnego czasu dla siebie pomiędzy karmieniami. Jeśli dziecko będzie rozbudzone, możecie się całą rodziną pobawić czy poprzytulać. Jeśli pójdzie spać, być może uda Wam się spędzić trochę czasu sam na sam, a na tym etapie związku cenna będzie każda taka chwila.

Przeczytaj: Tobie też mąż nie pomaga w domu i przy dziecku?

Zostawanie z dzieckiem, gdy mama musi się zdrzemnąć

Tata może pilnować maluszka, gdy mama musi się zdrzemnąć. Może wyjść z nim na spacer, by mogła trochę pobyć sama. To już początki prawdziwej więzi, w której tata i dziecko mają swój świat. Póki jest maleńkie, będą to spacery w wózku, ale z wiekiem przerodzą się w wycieczki rowerowe, wypady do lasu czy na boisko do gry w piłkę. W takich okolicznościach, tata z pewnością będzie czuł się potrzebnym i ważnym elementem rodziny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza