Karmisz piersią, ale chcesz się wyrwać z domu? Takie smoczki najlepiej „oszukają” maluszka

2022-03-16 14:11

W wyborze smoczka do butelki dla niemowlęcia, które na co dzień karmione jest piersią istotne są dwa aspekty. Butelka powinna maksymalnie "upodabniać" się do piersi i nie rozleniwiać dziecka. Jak taką wybrać? Zwróć uwagę na trzy ważne aspekty.

karmienie butelką
Autor: Getty Images Jakie smoczki do butelek będą najlepsze dla dzieci karmionych piersią?

Dla maluszka karmionego piersią, już sam brak kontaktu z mamą w trakcie karmienia może stanowić problem. Jeśli więc zostawiasz go z tatą, czy babcią i będzie karmiony mlekiem wcześniej odciągniętym z piersi, warto maksymalnie przybliżyć rodzaj smoczka w butelce do kobiecej piersi.

Inny ważny aspekt to nie dopuszczenie do rozleniwienia dziecka. Część maluchów, jeśli zorientuje się, że picie mleka z butelki jest prostsze, szybsze i mniej wymagające, może później odrzucać pierś. Oto 3 aspekty, na które warto zwrócić uwagę wybierając smoczek do butelki dla dziecka karmionego piersią. 

Spis treści

  1. Wolny przepływ
  2. Szeroki smoczek z wąskim czubkiem
  3. Antykolkowa szyjka
  4. 2 złote rady, by przekonać malucha do butelki
Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Wolny przepływ

Wybierz butelkę z najwolniejszym przepływem. Dziecko jest sprytniejsze niż nam się wydaje, nawet takie maleńkie. Jeśli będzie mu szło dużo łatwiej z butelką, niż przy piersi, bardzo możliwe, że przestawi się na ten rodzaj karmienia. Jeśli tak się stanie, będzie cię czekało odciąganie pokarmu, co jest ciężką pracą, albo podawanie mleka modyfikowanego. 

Dowiedz się: Ile mleka odciągać? Ile odciągniętego pokarmu wypija noworodek, a ile starsze dziecko?

Wybierz zatem rozmiar 00 lub 0. Dzięki temu nie zburzysz prawidłowego odruchu ssania u niemowlęcia. Idealnym smoczkiem będzie też taki, który podaje mleko dopiero, w momencie, gdy dziecko wytworzy podciśnienie - tak jak to dzieje się przy jedzeniu z piersi. Dziecko zachowa przy nim te same ruchy języka i szczęki. Nie zaburzy też typowego dla karmienia piersią rytmu pomiędzy ssaniem, połykaniem i oddychaniem. 

Czas karmienia butelką powinien nie być krótszy niż 15 minut.

Szeroki smoczek z wąskim czubkiem

Dobry kształt butelki dla dziecka karmionego piersią to taki, który ma szeroką podstawę - jak kobieca pierś, ale wąski czubek - jak brodawka. Dobrze też by smoczek był wykonany ze specjalnego tworzywa, które ma za zadanie jak najlepiej imitować ludzką skórę.

Antykolkowa szyjka

Spiralna konstrukcja zwiększa elastyczność smoczka, dzięki czemu dziecko ssie bez przerw, nie połykając przy tym powietrza, co jest częstym efektem ubocznym karmienia butelką. 

Przeczytaj: Pytania o karmienie butelką: jak często ją podawać, co robić, gdy dziecku się nie odbija?

2 złote rady, by przekonać malucha do butelki

Dla opiekunów wyjątkowo opornych maluszków, które poza piersią świata nie widzą, mamy dwie rady, które z pewnością pomogą:

  • Dopilnuj, by temperatura mleka była taka, jak tego prosto z piersi czyli około 37 stopni Celsjusza
  • Przed rozpoczęciem karmienia butelką zanurz smoczek w mleku mamy, by pachniał podobnie do podawanej dziecku piersi. 

Sprawdź: Przechowywanie pokarmu: jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza