Dlaczego warto karmić piersią? Emocje i doznania mamy karmiącej piersią

2011-11-24 14:58

Podawanie dziecku piersi to nie tylko kwestia nakarmienia dziecka. karmienie piersią to dla kobiety zupełnie nowe doświadczenie, z którym wiąże się cała gama doznań. Mama po porodzie szybko zauważy, że karmienie piersią to uczucie niezwykle intymne i niezwykłe. Sprawdż, co karmienie piersią daje mamie i co zmienia w jej życiu.

Spis treści

  1. Karmienie piersią niesie za sobą uczucie satysfakcji fizycznej
  2. Dieta kobiety karmiącej
  3. Zalety karmienia piersią: mleko matki
  4. Pozycje podczas karmienia dziecka

Karmienie piersią to bardzo osobiste, intymne doświadczenie, wywołujące wiele nieznanych dotąd emocji. Doświadczenie, które niezwykle wzbogaca. Początki karmienia często są trudne, młoda mama czuje odpowiedzialność, niepokój, fizyczny ból. Ale potem jest za to wspaniała rekompensata. Uczucia kobiety karmiącej swoje dziecko - gdy miną już początkowe „problemy techniczne” – są nieporównywalne z niczym innym. To stan będący połączeniem miłości, czułości, błogości, spełnienia, oddania. Niewiele jest okresów w życiu, gdy poczucie szczęścia jest tak intensywne. Wiele kobiet karmienie pozytywnie zmienia – stają się bardziej pewne siebie, asertywne, są silniejszymi osobowościami. Karmienie piersią sprawia, że kobieta przeżywa emocje, jakich dotąd nie doświadczała. Miłość do dziecka i świadomość tego, że jest dla niego niezastąpiona, buduje jej wewnętrzną siłę, pozwala w pełni dojrzeć. U karmiącej matki wzrasta poczucie własnej wartości, bo czuje się potrzebna: potrafi dać dziecku to, co najlepsze, i może to zrobić tylko ona. Absolutnie nikt nie może jej w tym zastąpić!

Karmienie piersią niesie za sobą uczucie satysfakcji fizycznej

Warto też wspomnieć o jeszcze jednym odczuciu karmiącej matki – satysfakcji fizycznej. Ten temat nawet dzisiaj pozostaje tabu, tymczasem nie jest to nic zaskakującego. Ssanie piersi to przecież intensywna stymulacja – pod jej wpływem wydziela się dużo oksytocyny, a to ten sam hormon, który wydziela się podczas orgazmu. Nic więc dziwnego, że niektóre kobiety go przeżywają. Jeśli i tobie się zdarzy, że podczas karmienia doznasz seksualnej przyjemności – nie obwiniaj się za to, bo nie ma w tym nic nienormalnego ani niestosownego. Pomyśl, że to dodatkowa premia za długie karmienie, przyjemny skutek uboczny...

Dieta kobiety karmiącej

Dieta kobiety karmiącej (i w połogu) powinna być rozszerzona o wiele substancji odżywczych i produktów. Tymczasem młode mamy często robią na odwrót i zaraz po porodzie przechodzą na bardzo restrykcyjne diety. Nie jest to dobre ani dla mamy, ani dla dziecka. Jak jeść by zapewnić zdrowie swojemu dziecku, które produkty pozytywnie wpłyną na ilość i jakość pokarmu, co jeść by organizm po porodzie szybciej się zregenerował - te i inne pytania dotyczące diety w czasie karmienia piersią zadaliśmy ekspertowi.

Zalety karmienia piersią: mleko matki

Mleko matki to dla niemowlęcia najlepszy pokarm, ponieważ zawiera wszystkie substancje odżywcze, witaminy, enzymy oraz przeciwciała. To najważniejszy argument za tym, że warto karmić piersią. Zapytaliśmy eksperta o to jakie są inne zalety karmienia piersią. Dowiesz się również kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi oraz w jakich przypadkach karmienie piersią jest niemożliwe.

Pozycje podczas karmienia dziecka

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas karmienia piersią jest dogodna pozycja. Karmienie piersią może trwać nawet kilkadziesiąt minut, dlatego warto znaleźć taką by i mama i dziecko czuli się komfortowo. Niektóre pozycje prócz tego, że są bardzo wygodne - bywają przydatne przy dolegliwościach takich jak: zastój w piersi czy stan zapalny. Na siedząco, na boku czy w pozycji futbolowej? Wypróbuj je i sprawdź, która z nich będzie dla ciebie najlepsza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza