HAMLET, czyli nadzieja na walkę z rakiem wyssana z mlekiem matki

2017-09-10 16:50

Słyszałyście o substancji, która jest w stanie rozprawić się z aż czterdziestoma typami komórek nowotworowych? I na dodatek współtworzy ją białko serwowane maluchowi wraz z mlekiem matki? Jeśli nie, przedstawiamy HAMLET-a, czyli powstającą w żołądku dziecka z ludzkiej α-laktoalbuminy i kwasu oleinowego, nadzieję dla chorych na raka.

hamlet
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Magiczna moc z mleka
  2. Rak mniejszy w trzy tygodnie
  3. HAMLET tylko z mleka matki

O bezcennych wartościach kobiecego mleka, wie każda karmiąca piersią matka. Ale nie każda z nas ma świadomość, że oprócz odporności, komórek macierzystych i choćby ułatwiającej zasypianie melatoniny, karmiąc obdarowuje malucha białkiem o nazwie alfa-laktoalbumina. To ono, w połączeniu z kwasem oleinowym tworzy HAMLET (z angielskiego Human alpha-lactal-abumin Made Lethal to Tumor cells).Każde odkrycie dotyczące wartości matczynego mleka wywołuje ekscytację nie tylko u karmiących piersią mam, ale i w środowisku naukowym. Nie inaczej było, gdy badacze z uniwersytetu w szwedzkim Lund kilka lat temu, zupełnie przez przypadek (skupiając się na bakteriobójczych właściwościach kobiecego mleka) odkryli, że kompleks białkowo-lipidowy o literacko brzmiącej nazwie HAMLET, niebawem może zrewolucjonizować leczenie nowotworów.I tak, od lat prowadzą badania nad „cudowną” mieszanką białka z mleka mamy i kwasu oleinowego, i regularnie chwalą się postępami swojej pracy.

Magiczna moc z mleka

A jest czym się chwalić, bo właśnie za ich sprawą wiemy już, że choć sama obecna w matczynym mleku α-laktoalbumina nie ma działania antyrakowego, to połączona z cząsteczką kwasu oleinowego w środowisku o niskim pH (żołądku niemowlaka) i przy wsparciu kazeiny, czyli najważniejszego białka mleka, nabiera zupełnie „magicznej” mocy.- Jest coś magicznego w zdolności HAMLET-a do odnajdywania komórek nowotworowych i zabijania ich – powiedziała ostatnio profesor Catharina Svanborg z Uniwersytetu w Lund.Bo HAMLET doskonale wie, gdy przystąpić do ataku, a za cel obiera sobie tylko komórki nowotworowe, wszystkie inne ignorując. I gdy już wymierzy swe działa, gromadząc się w błonach komórek nowotworowych i przerywając ich ciągłość, prowadzi do ich samobójczej śmierci.Do tej pory, oczywiście w fazie badań klinicznych, cząsteczki HAMLET w walce z komórkami nowotworowymi wykorzystywano m.in. w przypadkach raka pęcherza. Efekt zaaplikowania roztworu z cząsteczkami HAMLET-a do światła pęcherza był taki, że w moczu walczących z rakiem pacjentów wykrywano później martwe komórki rakowe. A, gdy ci trafiali na stół operacyjny, okazywało się, że nowotwór się zmniejszył.

Rak mniejszy w trzy tygodnie

Kolejne badanie kliniczne, w którym udział wzięli pacjenci chorujący na opornego brodawczaka skóry, potwierdziło, że dzięki cząsteczkom HAMLET objętość zmiany nowotworowej zmniejszyła się o 75 proc. I to w trzy tygodnie!

Jednak na tym nie koniec dobrych wiadomości. Dotychczas HAMLET pokazał swą niszczycielską moc także w zderzeniu m.in. z komórkami guzów mózgu, jelita.

HAMLET tylko z mleka matki

Jeśli ktoś jeszcze powątpiewałby w moc matczynego mleka, wystarczy dodać, że jedynie ludzkie mleko może być źródłem antyrakowych cząstek HAMLET. Bo choć np. z krowiego mleka powstaje kompleks BAMLET, to na razie nie doszukano się jego zbawiennej mocy w kontekście walki z nowotworami. Jeśli badania nad α-laktoalbumina połączoną z cząsteczką kwasu oleinowego będą rozwijać się w takim tempie, niewykluczone, że za kilka lat bardziej od szekspirowskiego znany będzie ten „medyczny” HAMLET.I pomyśleć, że naukowcy mówią, że dopiero są „u progu złotego wieku badań nad pokarmem kobiecym”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza