Imbir a karmienie piersią. Czy własciwości imbiru wpływają na jakość pokarmu?

2016-09-06 14:58

Czy imbir w czasie karmienia piersią może znaleźć się w diecie młodej mamy? Czy jego właściwości mają dobry wpływ na jakość pokarmu, czy wręcz przeciwnie. Wyjaśniamy, jak imbir wpływa na kobiecy pokarm.  

Imbir
Autor: thinkstockphotos.com Jak imbir wpływa na kobiecy pokarm?

Imbir to znana azjatycka roślina, która stosowana jest w kuchni jako dodatek do ostrych dań. Ma on jednak nie tylko walory smakowe. Znane są właściwości lecznicze imbiru: doskonale rozgrzewa w czasie przeziębienia, uśmierza ból, poprawia trawienie, działa przeciw obrzękom,  przeciw tworzeniu się zakrzepów i przede wszystkim – przeciwwymiotnie. Z tego ostatniego powodu korzeń imbiru często stosowany jest w ciąży – idealnie sprawdza się w łagodzeniu porannych mdłości, jako dodatek do ciasteczek czy herbaty. Jest też przydatny w zmniejszaniu dolegliwości związanych z menstruacją i PMS.

>> Dobre napary z ziół dla kobiet karmiących.

Spis treści

  1. Właściwości imbiru: czy imbir podczas karmienia piersią jest zdrowy?
  2. Kiedy stosować imbir w laktacji?
Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Właściwości imbiru: czy imbir podczas karmienia piersią jest zdrowy?

Czy imbir może znajdować się w diecie mamy karmiącej piersią? Czy imbir wpływa w jakiś sposób na laktację? W wielu kulturach uważa się, że imbir zwiększa produkcję pokarmu, jednak nie ma na to dowód w medycznych. Wiadomo jednak, że jego korzeń nie jest szkodliwy dla dziecka, dlatego imbir jest dozwolony w czasie karmienia piersią, lepiej jednak unikać go w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka lub stosować go w umiarkowanych ilościach. Jak każda ostra przyprawa, zmienia bowiem nieco smak mleka, co może się nie spodobać niemowlęciu.

>> Miód manuka: poznaj jego właściwości!

Z drugiej strony warto spróbować, bo każdy nowy smak uczy dziecko akceptowania nowosci dietetycznych. Trzeba też obserwować malca, bo niektóre osoby mogą mieć uczulenie na imbir. Jeśli jednak dziecko nie reaguje negatywnie na „dodatek” imbiru do mleka mamy, można go stosować również jako lek dla dziecka: np. w momentach, gdy dziecko ma wzdęcia, kolki czy inne problemy z brzuszkiem, gdyż wiadomo, że olejek zawarty w korzeniu imbiru pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo i usuwa wzdęcia.  

>> To nieprawda, że w ciąży nie można pić herbaty z liści malin

Kiedy stosować imbir w laktacji?

Imbir ze względu na swoje lecznicze działanie może być traktowany nie tylko  jako przyprawa poprawiająca smak potraw jedzonych przez młoda mamę, ale również jako rodzaj medykamentu. W okresie karmienia piersią kobieta jest zmuszona ograniczyć ilość leków, gdyż większość z nich przenika do pokarmu i może być szkodliwa dla niemowlęcia karmionego piersią.

>> Zioła na laktację, popękane brodawki, wypadanie włosów po porodzie

Wtedy powinna sięgać po naturalne lekarstwa, np. właśnie imbir, który sprawdza się w sytuacjach, gdy mama jest przeziębiona lub ma problemy trawienne. Imbir rozgrzewa i ma działanie przeciwzapalne. Jego sok wykorzystywany jest w leczeniu kaszlu, bo ma  działanie przeciwkaszlowe i odkażające. Doskonale sprawdzi się również jako dodatek do wzmacniającego bulionu dla młodej mamy, osłabionej porodem i pierwszymi dniami laktacji.

CZY PRAWIDŁOWO KARMISZ PIERSIĄ?

Pytanie 1 z 14
Podając pierś dziecku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza