Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? 6 sprawdzonych sposobów

2022-03-22 12:50

Skąd wiadomo, że dziecko się najada? – to pytania zadaje sobie wiele matek w czasie karmienia piersią. Trudno jest określić, ile powinno jeść niemowlę – nie da się przecież zobaczyć ilości wypitego mleka. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby sprawdzić czy dziecko się najada.

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? 6 sprawdzonych sposobów
Autor: Getty images Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? 6 sprawdzonych sposobów

Karmieniu piersią towarzyszyć może niepewność, czy dziecko się najada -  to jeden z najczęstszych problemów młodych matek, które wraz z upływem czasu nabierają doświadczenia i wiedzy. To właśnie dla nich przygotowany został poradnik dotyczący karmienia niemowlaka. Jeśli opisane poniżej warunki są spełnione, to znak, że dziecko się najada i nie ma powodu do niepokoju.

Spis treści

  1. Jak sprawdzić, czy dziecko się najada [6 sprawdzonych sposobów]
  2. Jak często ważyć niemowlę?
  3. Najczęstsze pytania dotyczące tego, czy dziecko jest najedzone
M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada [6 sprawdzonych sposobów]

Przez pierwsze 6–8 tygodni życia dziecka karmienie piersią musi być częste, bo gwarantuje to odpowiednią produkcję pokarmu. Jest on wytwarzany zgodnie z prawem popytu i podaży: im większy popyt (duża liczba karmień i dobrze ssące dziecko), tym więcej mleka wydziela się z piersi. Konieczne jest przynajmniej jedno karmienie nocne, a maksymalna przerwa między karmieniami nie powinna trwać dłużej niż 4–5 godzin.

W poniższej galerii znajdziesz 6 sprawdzonych sposobów na sprawdzenie, czy dziecko się najada:

Jak często ważyć niemowlę?

Specjaliści odradzają zbyt częste ważenie dziecka – wystarczy to robić podczas kontrolnych wizyt w przychodni. Częstsze sprawdzanie wagi (np. co tydzień) lekarz może zalecić, kiedy podejrzewa, że przyrosty masy ciała są nieprawidłowe.

WIEK DZIECKA MIESIĘCZNY PRZYROST WAGI OKRES CZASU PRZYROST WAGI
1. - 3. miesiąc 700 - 900 g doba 15 - 30 g
4. - 6. miesiąc 600 - 700 g tydzień 150 - 200 g
7. - 12. miesiąc 300 - 400 g miesiąc 600 - 900 g

 Orientacyjne przyrosty masy ciała niemowlaka

Najczęstsze pytania dotyczące tego, czy dziecko jest najedzone

Jeśli martwisz się, czy twoje dziecko właściwie się najada, nie jesteś w tym osamotniona. Takie rozterki targają niejedną mamą. Oto najczęstsze pytania, jakie słychać w gabinecie pediatry.

  • Dziecko domaga się piersi co 1–2 godziny. Czy mam małą ilość pokarmu albo pokarm jest za chudy?

Jeśli niemowlę dobrze przybiera na wadze, nie ma powodu do zmartwień. Trzeba malca nadal karmić piersią na żądanie. Warto zadbać o spokój w czasie karmienia, aby nic nie rozpraszało dziecka. Dzięki temu malec zje więcej i nie będzie się często domagał jedzenia. Nie ma czegoś takiego jak za chudy pokarm. Organizm mamy dba przede wszystkim o jakość mleka. Wprowadzenie mleka sztucznego byłoby kapitulacją przed zwycięstwem.

  • Synek zaczyna częściej domagać się nocnego karmienia. Nie najada się w ciągu dnia?

Niekoniecznie. Mleko dzienne zawiera dużo białka, nocne zaś tłuszczu, który daje sporo energii. Malec jest pewnie teraz bardziej aktywny w ciągu dnia i instynktownie podjada w nocy bardziej kaloryczne mleko.

  • Dlaczego raz malec ssie pierś 2 minuty, a innym razem 20?

Niemowlę, jak każdy człowiek, może mieć różne potrzeby. Raz zjada więcej, innym razem mniej. Ważne, aby prawidłowo przybierało na wadze. Jeśli ssie pierś często i długo, a nie słychać połykania, prawdopodobnie traktuje pierś jak smoczek. Jeśli połyka mleko, pewnie ma duży apetyt.

CZY PRAWIDŁOWO KARMISZ PIERSIĄ?

Pytanie 1 z 14
Podając pierś dziecku

miesięcznik "M jak mama"