#KarmiMY: Ojcowie przekonują, że są coraz bardziej zaangażowanymi rodzicami

2023-10-18 8:24 Materiał sponsorowany

Mężczyzna potrafi, a co najważniejsze - chce pomagać partnerce w opiece nad dzieckiem. Dzisiejsi ojcowie nie wkraczają do życia dziecka dopiero w momencie, gdy mogą z nim pograć w piłkę lub wziąć na rower. Angażują się w opiekę od pierwszych dni jego życia. Nie straszne im nawet karmienie noworodka, o czym przekonują panowie, z którymi rozmawialiśmy.

Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Rodzicielstwo to sprawa dwojga ludzi - mamy i taty. Nowoczesne pary nie widzą w tym nic dziwnego, że ojcowie angażują się w opiekę i wychowanie dziecka na równi z mamą. Przewijanie, wstawanie w nocy do dziecka, usypianie, kąpiel czy karmienie - to zadania, które nie są tylko domeną kobiety. Mężczyźni radzą sobie w tym doskonale, a mit ojca, który zarabia na dom, więc po pracy opada z gazetą w fotelu dawno odszedł do lamusa.

Co więcej, większość z nich oburza się na pytanie, czy pomagają żonie przy dziecku. - Jak to "pomagają"... przecież to również moje dziecko, więc i mój obowiązek - tłumaczą swoje zdziwienie.

Jaki jest współczesny tata?

Na pewno bardziej zaangażowany, świadomy, czuły niż ten sprzed 50 lat. Młodzi ojcowie wiedzą wszystko na temat ciąży i porodu, bo czytają i chodzą do szkoły rodzenia razem z partnerką. Prowadzą blogi i chwalą się swoim ojcostwem w mediach społecznościowych. Nie boją się brać na ręce kruchego noworodka - przeciwnie wierzą, że w ich silnych dłoniach malec znajdzie prawdziwe bezpieczne schronienie. 

Będąc przy dziecku od momentu jego narodzin, budują relację, która przetrwa na lata i zaprocentuje fantastyczną wzajemną miłością. Nic dziwnego, że dzieci czują teraz mocniejszą więź z ojcami niż kiedyś, gdy ci pojawiali się w ich życiu tylko w weekendy.

Nowe technologie sprzyjają panom i pomagają im w byciu dobrymi ojcami. Tam, gdzie brakuje instynktu kobiecego, wchodzą aplikacje rodzicielskie, tam gdzie czujności - nianie elektroniczne. Tam, gdzie mama musi wcześniej wrócić do pracy zawodowej albo ma ważne wyjście - pojawiają się laktatory. Panowie nie boją się żadnego wyzwania, a ich kreatywność jest ogromna.

Tata może wszystko, nawet karmić

Dlatego nasza akcja #Pełną Piersią, wspierająca karmienia naturalne, skierowana jest również do tatusiów. Jak wynika z sond i ankiet przeprowadzanych wśród młodych rodziców, oni również mają wpływ na sposób karmienia ich dzieci. Zachęcają partnerki do podawania piersi i pomagają im w tym zadaniu w każdy możliwy sposób: przynoszą płaczącego noworodka śpiącej mamie, karmią go odciągniętym mlekiem lub karmią zmęczoną mamę, która w pierwszych dniach macierzyństwa nie ma czasu na zjedzenie obiadu.

Nie wierzycie? Zobaczcie, co mówiły o swoich partnerach mamy spotkane w warszawskich parkach i co na temat współczesnych ojców sądzi psycholog, Paulina Mierzejewska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza