Odczuwasz wilczy głód w czasie karmienia piersią? Wyjaśniamy, co to oznacza

2023-02-10 14:24

Wiele mam zauważa, że karmienie piersią wywołuje u nich głód. Czy to normalne i czy nie wpływa na wagę? Przecież każda mama chce po porodzie zgubić kilogramy z ciąży. Wyjaśniamy, dlaczego karmiąc odczuwasz głód i jak zapobiec napadom głodu.

mama z noworodkiem gotująca obiad
Autor: Getty images Odczuwasz głód w czasie karmienia? Sprawdź, czy to normalny objaw

Odkąd karmisz piersią, czujesz się ciągle głodna. Martwisz się tym, bo przecież chciałaś schudnąć po ciąży, a tymczasem odkąd zostałaś mamą tylko jesz i jesz. Czy to normalny objaw związany z laktacją czy jakaś choroba? Wyjaśniamy, dlaczego karmiąc odczuwasz głód i jak zapobiec napadom głodu.

Spis treści

  1. Dlaczego karmiąc piersią czujesz się głodna?
  2. Młoda mama często zapomina o jedzeniu
Karmienie piersią bez problemu

Dlaczego karmiąc piersią czujesz się głodna?

Wyprodukowanie mleka to proces, który wymaga energii, a tę dostarczasz organizmowi wraz z jedzeniem. Większość kobiet produkuje odpowiednie ilości pokarmu przy diecie dla karmiących mam wynoszącej od 1800 do 2200 kalorii dziennie. 

Liczba ta może być większa w pierwszych tygodniach po porodzie, gdy wyczerpana porodem potrzebujesz dodatkowej siły, może się też różnić w zależności od tego, jakie jest twoje BMI.

Oznacza to, że aby sprostać laktacji, organizm karmiącej mamy potrzebuje około 500 dodatkowych kalorii, które musisz dostarczyć mu wraz z jedzeniem. 

Drugim powodem, dla którego jesteś częściej głodna to fakt, że - szczególnie na początku - noworodek "zabiera" od ciebie całość lub większość składników odżywczych, aby rosnąć i rozwijać się. 

Gdy twój organizm wytwarza mleko, pobiera składniki odżywcze, których potrzebuje do produkcji pokarmu. Ale to te same składniki, których potrzebujesz i ty, czyli witaminy, minerały, białko itd. Dlatego musisz je stale uzupełniać.

Tak więc zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze to podstawowe powody, dla którego karmiąc piersią i jedząc tak jak dotąd, możesz odczuwać głód. Kolejne to te związane z tym, że tak naprawdę wcale nie jesz "jak dotąd".

Czytaj również: Fakty i mity na temat karmienia piersią

Co pić w czasie laktacji? Które napoje utrudniają chudnięcie?

Młoda mama często zapomina o jedzeniu

Jeśli się zastanowisz, to odkąd zostałaś mama, nie jesz regularnie, bo nie masz czasu, jesteś zbyt zmęczona lub boisz się, że coś, na co masz ochotę, zaszkodzi dziecku i wywoła u niego kolki.

To wszystko sprawia, że brakuje ci regularnych, pełnych posiłków, za to dopadają cię napady głodu podczas karmienia piersią, których nie umiesz zahamować. Co robić?

  • Jedz regularnie i zdrowo, miej pod ręką przekąski, które nawet jeśli nie zdążysz ugotować obiadu, zapewnią ci dawkę wartościowych odżywczo składników. W pierwszych tygodniach po porodzie staraj się jeść je także w nocy: osiem-dziesięć godzin bez posiłku, gdy nie śpiesz, tylko karmisz, wstajesz do dziecka i czuwasz przy nim to bardzo dużo czasu.  
  • Jedz dużo białka, które nie tylko jest potrzebne tobie i dziecku, a które jest też sycące, lepiej zaspokaja głód i reguluje hormony odpowiedzialne za apetyt. Nie zapominaj też o błonniku - zwiększa objętość spożywanych pokarmów i pomaga zachować uczucie sytości. 
  • Pij dużo wody - łagodne odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn przejadania się. Dzieje się tak dlatego, że mózg myśli, że potrzebuje jedzenia, podczas gdy tak naprawdę chce wody. 

Zobacz również: Czego nie mówić mamie zmagającej się z karmieniem piersią, żeby jej nie wkurzyć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza