Wizyta w poradni laktacyjnej – jak wygląda spotkanie z doradcą laktacyjnym?

2011-11-21 13:52

Doradca laktacyjny pomoże, gdy wydaje ci się, że masz za dużo bądź za mało pokarmu, albo dziecko nie potrafi prawidłowo ssać piersi. W karmieniu piersią często bywa pod górkę, ale przeszkody najlepiej pokonać pod okiem eksperta w poradni laktacyjnej.

poradnia laktacyjna
Autor: Kalbar

Spis treści

  1. Wizyta w poradni laktacyjnej – jak wygląda?
  2. W poradni laktacyjnej możesz nabyć potrzebny do karmienia sprzęt – poradnia może działać jak wypożyczalnia

Doradca laktacyjny, który przyjmuje w poradni laktacyjnej może ci pomóc, gdy masz kłopoty z karmieniem piersią. Co robić, gdy masz za mało lub za dużo pokarmu, dziecko nie potrafi prawidłowo chwycić brodawki i ssać, a pierś robi się twarda i boli? Jak poradzić sobie z nawałem pokarmu, który może doprowadzić do zastoju lub nawet zapalenia piersi? Czy aby moje mleko jest wartościowe? Pytań i wątpliwości młoda mama ma wiele. Najłatwiej dostępne źródło informacji to pediatra i położna. Ale najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się na wizytę w poradni laktacyjnej. Niestety, w Polsce ta usługa uznawana jest za ponadstandardową i nie jest refundowana. Za wizytę trzeba więc zapłacić. Ceny są różne, ale zazwyczaj jest to wydatek kilkudziesięciu złotych za jedno spotkanie. Tylko w nielicznych poradniach laktacyjnych, które działają przy szpitalach, porady są udzielane bezpłatnie. Mimo wszystko warto się tam udać – specjalista, doradca laktacyjny, zbada dziecko i ciebie, skoryguje błędy, doradzi, jak postępować.

>> LAKTACJA: gdy pokarmu jest za mało lub za dużo

Wizyta w poradni laktacyjnej – jak wygląda?

Z doradcą laktacyjnym musisz się wcześniej umówić. Wizyta trwa długo, nawet 2 godziny. Trzeba przyjść z dzieckiem i zabrać ze sobą: dwie pieluchy tetrowe, książeczkę zdrowia dziecka i dokumentację medyczną (jeśli miałaś wcześniej kłopoty z piersiami lub gdy dziecko cierpi na jakieś schorzenie).

Na wizytę do poradni laktacyjnej powinien przyjść także tata. Zajmie się dzidziusiem, gdy będziesz badana, sporo się dowie, nauczy i potem w domu będzie potrafił cię wesprzeć. Z konsultantką laktacyjną można również umówić się w domu i na pierwszy raz wydaje się to najlepszym rozwiązaniem. Dziecko nie stresuje się widokiem obcego otoczenia, a ty jesteś swobodniejsza. Na początku konsultantka wypyta o problem: z czym przychodzisz, co cię niepokoi, jakie masz dolegliwości. Zapyta o częstotliwość karmień, o zachowanie dziecka, o twoją dietę. Potem zważy i dokładnie zbada maleństwo. Dzięki temu będzie wiadomo, czy np. niechęć do ssania jednej z piersi wiąże się tylko z przyzwyczajeniem, czy też np. kręcz szyi utrudnia noworodkowi opróżnianie obu piersi. Wreszcie przychodzi czas na karmienie pod czujnym okiem specjalisty. Aby doradca laktacyjny prawidłowo mógł ocenić sytuację, powinno się to odbywać tak jak zazwyczaj. Specjalista skoryguje błędy, a później pokaże właściwy sposób postępowania i podpowie lepsze rozwiązania. Po instruktażu dzieckiem zajmuje się tata, a mama jest badana. Konsultantka ogląda piersi, pokazuje naturalny sposób odciągania pokarmu, poradzi, jakie pozycje najwygodniej w danym momencie przyjąć przy karmieniu, biorąc pod uwagę dolegliwości poporodowe mamy i rodzaj problemu, z którym zgłosiła się do poradni. Poradnie laktacyjne często współpracują ze specjalistami: ginekologiem, chirurgiem, pediatrą, onkologiem, dietetykiem, alergologiem. Gdyby okazało się, że trzeba się do któregoś z nich wybrać, zostaniesz o tym poinformowana.

>> LAKTACJA i karmienie piersią: NAWAŁ POKARMU – sposoby na mleczny nawał

Dobrze wiedzieć

Telefony i adresy do poradni laktacyjnych znajdziesz w książce telefonicznej, internecie albo w książeczce zdrowia dziecka (z reguły pieczątki z numerem telefonu do poradni laktacyjnych w twoim mieście przybija się na oddziale położniczym w szpitalu, w którym rodziłaś). Aktualną listę konsultantów laktacyjnych znajdziesz na www.mlekomamy.pl i na stronie Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią www.laktacja.pl.

W poradni laktacyjnej możesz nabyć potrzebny do karmienia sprzęt – poradnia może działać jak wypożyczalnia

Poradnia laktacyjna to często miejsce, gdzie można kupić potrzebny do karmienia sprzęt: specjalną poduszkę, wkładki laktacyjne, nakładki ochronne, laktatory, kieliszki do dokarmiania, maści i kremy na popękane brodawki itp. Tutaj też możesz kupić specjalistyczne urządzenia, które stosuje się na pobudzenie laktacji. Poradnia może też działać jak wypożyczalnia. Po co w domu na stałe waga niemowlęca lub elektryczny laktator? Przydają się, ale na jakiś czas. Wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest ich wypożyczenie za niewielką opłatą.

>> Dieta laktacyjna – 7 składników na lepszą laktację

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza