Jak sprawdzić, czy dziecko się najada?

2021-07-30 10:32
Aplikacja uGrow
Autor: materiały prasowe Aplikacja uGrow pomaga monitorować cykl karmień

Skąd wiadomo, że dziecko się najada? – to pytania zadaje sobie wiele matek w czasie karmienia piersią. Trudno jest określić, ile powinno jeść niemowlę – nie da się przecież zobaczyć ilości wypitego mleka. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby sprawdzić czy dziecko się najada.

Ile powinno jeść niemowlę?

Karmieniu piersią towarzyszyć może niepewność, czy dziecko się najada -  to jeden z najczęstszych problemów młodych matek, które wraz z upływem czasu nabierają doświadczenia i wiedzy. To właśnie dla nich przygotowany został poradnik dotyczący karmienia niemowlaka. Jeśli opisane poniżej warunki są spełnione, to znak, że dziecko się najada i nie ma powodu do niepokoju.

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada [7 sprawdzonych sposobów]

Przez pierwsze 6–8 tygodni życia dziecka karmienie piersią musi być częste, bo gwarantuje to odpowiednią produkcję pokarmu. Jest on wytwarzany zgodnie z prawem popytu i podaży: im większy popyt (duża liczba karmień i dobrze ssące dziecko), tym więcej mleka wydziela się z piersi. Konieczne jest przynajmniej jedno karmienie nocne, a maksymalna przerwa między karmieniami nie powinna trwać dłużej niż 4–5 godzin.

  • Dziecko aktywnie ssie pierś i połyka pokarm

Aby sprawdzić, czy dziecko się najada, powinnaś wyraźnie słyszeć odgłos połykania przynajmniej przez 10 minut – z pierwszej piersi. Potem warto przystawić drugą pierś – chociaż na kilka minut. Podpowiadamy, że odgłos połykania przypomina nieco dźwięk głoski „k”.

M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?
  • Czujesz, że po karmieniu niemowlaka pierś jest rozluźniona

W pierwszych tygodniach po porodzie jest to bardzo wyraźnie odczuwalne: po karmieniu pierś jest lżejsza, luźniejsza, nie tak napięta i wypełniona jak przed karmieniem. Po 6 tygodniach, gdy laktacja się ustabilizuje, tej różnicy już nie czuje się tak wyraźnie, bo piersi i przed karmieniem nie są tak napięte.

  • Po karmieniu niemowlę wygląda na zadowolone

Niemowlę szybko zasypia albo spokojnie czuwa, rozglądając się wokół. Nakarmiony maluszek nie powinien płakać, prężyć się ani złościć. Obserwuj także jego zachowanie w ciągu dnia: syty, zadowolony malec zwykle jest aktywny przez co najmniej cztery godziny dziennie: żywo reaguje na bodźce, ma prawidłowo napięte mięśnie. Głodne niemowlę wybudza się ze snu, kręci głową, zaczyna mlaskać i ssać palce.

  • Niemowlę robi przynajmniej 3–4 kupki na dobę

Odpowiednia liczba wypróżnień to ważny przejaw tego, czy dzieco jest najedzone. Pierwsze cztery dni życia to okres przejściowy, ale od 5. doby po porodzie niemowlę powinno robić przynajmniej 3–4 kupki dziennie. Może być ich więcej – nawet 10 to nadal norma. Stolce powinny być papkowate, rzadkie, w kolorze żółtawo-musztardowym. Po ok. 6 tygodniach stolce u dziecka mogą się pojawiać raz na kilka dni – dzięki rozwojowi układu trawiennego pokarm jest wtedy niemal bez reszty wchłaniany w jelitach. O nieprawidłowości mówi się dopiero wtedy, gdy kupka pojawia się rzadziej niż raz na 10 dni.

  • Dziecko moczy minimum 6 pieluszek na dobę

W pierwszych dwóch dniach życia maluch nie je dużo, więc i siusia niewiele – moczy średnio od trzech do pięciu pieluszek dziennie. Jednak począwszy od trzeciej doby, „ciężkich” pieluch powinno być minimum sześć. Oczywiście, nie zawsze da się to tak dokładnie zaobserwować i policzyć (zwłaszcza gdy siusiu jest razem z kupką), ale staraj się to w miarę możliwości kontrolować.

  • Czy dziecko jest najedzone: waga niemowlaka

Dobrze odżywione dziecko musi oczywiście przybierać na wadze. Ale nie od razu – w pierwszych dobach życia występuje fizjologiczna utrata masy ciała do 10 proc. masy urodzeniowej. Najpóźniej po dwóch tygodniach noworodek powinien osiągnąć masę urodzeniową i odtąd stale, stopniowo ją powiększać.

Specjaliści odradzają jednak zbyt częste ważenie dziecka – wystarczy to robić podczas kontrolnych wizyt w przychodni. Częstsze sprawdzanie wagi (np. co tydzień) lekarz może zalecić, kiedy podejrzewa, że przyrosty masy ciała są nieprawidłowe.

WIEK DZIECKA MIESIĘCZNY PRZYROST WAGI OKRES CZASU PRZYROST WAGI
1. - 3. miesiąc 700 - 900 g doba 15 - 30 g
4. - 6. miesiąc 600 - 700 g tydzień 150 - 200 g
7. - 12. miesiąc 300 - 400 g miesiąc 600 - 900 g

 Orientacyjne przyrosty masy ciała niemowlaka

Najczęstsze pytania dotyczące tego, czy dziecko jest najedzone

Jeśli martwisz się, czy twoje dziecko właściwie się najada, nie jesteś w tym osamotniona. Takie rozterki targają niejedną mamą. Oto najczęstsze pytania, jakie słychać w gabinecie pediatry.

  • Dziecko domaga się piersi co 1–2 godziny. Czy mam małą ilość pokarmu albo pokarm jest za chudy?

Jeśli niemowlę dobrze przybiera na wadze, nie ma powodu do zmartwień. Trzeba malca nadal karmić piersią na żądanie. Warto zadbać o spokój w czasie karmienia, aby nic nie rozpraszało dziecka. Dzięki temu malec zje więcej i nie będzie się często domagał jedzenia. Nie ma czegoś takiego jak za chudy pokarm. Organizm mamy dba przede wszystkim o jakość mleka. Wprowadzenie mleka sztucznego byłoby kapitulacją przed zwycięstwem.

  • Synek zaczyna częściej domagać się nocnego karmienia. Nie najada się w ciągu dnia?

Niekoniecznie. Mleko dzienne zawiera dużo białka, nocne zaś tłuszczu, który daje sporo energii. Malec jest pewnie teraz bardziej aktywny w ciągu dnia i instynktownie podjada w nocy bardziej kaloryczne mleko.

  • Dlaczego raz malec ssie pierś 2 minuty, a innym razem 20?

Niemowlę, jak każdy człowiek, może mieć różne potrzeby. Raz zjada więcej, innym razem mniej. Ważne, aby prawidłowo przybierało na wadze. Jeśli ssie pierś często i długo, a nie słychać połykania, prawdopodobnie traktuje pierś jak smoczek. Jeśli połyka mleko, pewnie ma duży apetyt.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza