Nocne karmienie niemowlaka. Jak się wyspać mimo karmienia dziecka w nocy?

2012-02-13 12:55

Nocne karmienie niemowlaka bywa dla rodziców przez kilka pierwszych miesięcy bardzo uciążliwe. Jednak zastosowanie kilku prostych, sprawdzonych sposobów pomoże zredukować czas karmienia do niezbędnego minimum i umożliwi wysypianie się rodziców. Przegotowanie wody wieczorem, przygotowanie butelki, odpowiednia reakcja na sygnały wysyłane w nocy przez dziecko, przytłumione światło w sypialni to tylko niektóre z najważniejszych zasady nocnego karmienia niemowlaka.

butelka
Autor: materiały prasowe

Przez kilka pierwszych miesięcy pobudki na nocne karmienie niemowlaka są dla rodziców bardzo uciążliwe. Wystarczy jednak odpowiednio wszystko zorganizować i wiedzieć, jak postępować, aby karmienie niemowlaka w nocy przebiegało sprawnie i "bezboleśnie".

Czytaj też: Jaką lampkę nocną kupić do pokoju dziecka?

Amerykanie określają ekspresowe karmienie w porze, kiedy większość ludzi głęboko śpi jako „midnight express”. Nie proponujemy, byś zawczasu robiła mieszankę, bo jest to błąd w sztuce – mleko modyfikowane może stać w butelce nie dłużej niż godzinę, ale byś zastosowała się do zasad nocnego karmienia, które umożliwią wam wysypianie się i sprawią, że nocne karmienie nie będzie już tak uciążliwe.

Czytaj też: 10 pytań o kamienie dziecka w nocy

Dobrze wiedzieć

Zasady nocnego karmienia niemowlaka

  • wieczorem zagotuj wodę. W nocy wystarczy ją tylko lekko podgrzać, tak by jej temperatura nie przekraczała 40–50ºC. W czajniku elektrycznym zajmie ci to kilka sekund.
  • przygotuj czystą butelkę i smoczek. Wieczorem wysterylizuj je i zostaw w urządzeniu. Odmierz porcję mleka i wsyp do pojemniczka do przechowywania mieszanki. W nocy wystarczy przesypać odmierzoną porcję do butelki z wodą.
  • reaguj na sygnały, jakie wysyła dziecko. Głodne maleństwo zwykle wcześniej kręci się przez sen. Kiedy usłyszysz, że dziecko zaczęło się wiercić, wstań i przygotuj mu mleko.
  • jeszcze przed karmieniem, sprawdź pieluszkę. Lepiej zmienić ją od razu, nie czekając, aż dziecko zje – zmęczone ssaniem ponownie zaśnie, a zmiana pieluszki niepotrzebnie je rozbudzi.
  • nie zapalaj górnego światła. W nocy wystarczy mała lampka, dająca delikatne, przytłumione światło. Ubranko dziecka zabezpiecz śliniakiem.  Jeśli podczas karmienia mu się uleje, nie będziesz musiała go przebierać.
  • po karmieniu przytrzymaj dziecko do odbicia, nawet jeśli właśnie zasnęło. Nie obudzisz go, możesz za to zapobiec ulaniu pokarmu w łóżeczku i kolkom za dnia.

Czytaj też: Kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza