Nie śpisz od roku albo dłużej? Czas zakończyć nocne karmienie. Zobacz, kiedy można to zrobić bezpiecznie

2023-09-29 14:20

W wieku 3-6 miesięcy dziecko potrzebuje karmienia w nocy, ale wraz z wiekiem, zwiększa się szansa na spokojną noc bez pobudek. W drugim półroczu życia malec jest gotowy na przesypianie całej nocy, a jeśli nadal się budzi, oznacza to, że po prostu sie do tego przyzwyczaił. Kiedy jest czas na nocne karmienie, a kiedy czas na zamknięcie tego rozdziału?

Kobieta karmiąca nocą dziecko
Autor: Getty images Nie śpisz od roku albo dłużej? Czas zakończyć nocne karmienie. Zobacz, kiedy można to zrobić bezpiecznie

Nocne karmienie wzbudza wiele wątpliwości młodych mam, które mają dylemat: budzić dziecko i karmić je w nocy, ryzykując, że potem nie zaśnie, czy czekać, aż obudzi się samo? A może w pewnym momencie w ogóle zrezygnować z podawanie piersi lub butelki w środku nocy? Odpowiadamy na pytania o nocne karmienie niemowląt.

Spis treści

  1. Nocne karmienie – czy niemowlę bezwzględnie tego potrzebuje?
  2. Dlaczego nocne karmienie piersią jest takie ważne?
  3. Czy to prawda, że nocą piersi wytwarzają więcej pokarmu?
  4. Co się stanie, jeśli noworodek będzie spał 6 godzin lub dłużej?
  5. Nocne karmienie – można karmić niemowlę przez sen?
  6. W jaki sposób obudzić maluszka do karmienia?
  7. Czy konieczne jest noszenie dziecka po nocnym karmieniu, aż mu się odbije?
  8. Nocne karmienie – kiedy malec prześpi wreszcie całą noc?
  9. Lepiej spać z dzieckiem czy osobno?
  10. Jeśli maluch ma już ząbki, trzeba je czyścić po karmieniu?
M jak mama - dlaczego dziecko ulewa po karmieniu?

Nocne karmienie – czy niemowlę bezwzględnie tego potrzebuje?

Karmienie w nocy zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Przez pierwsze sześć tygodni życia każdy maluszek powinien jeść również nocą. Przerwa w karmieniu piersią w tym okresie nie powinna trwać dłużej niż cztery godziny.

Nie wolno jej bezwzględnie przekraczać zwłaszcza w przypadku dzieci słabszych, czyli: urodzonych przedwcześnie, z niską wagą urodzeniową, po przebytej żółtaczce, z osłabionym napięciem mięśniowym.

W przypadku niemowlęcia starszego, w wieku 3–6 miesięcy, również zalecane jest jedno karmienie nocne, jednak tu już przerwa w karmieniu może trwać sześć godzin. Konsultanci laktacyjni radzą różnicować postępowanie w zależności od rozwoju konkretnego dziecka: jeśli cztero- czy pięciomiesięczny maluch dobrze się rozwija, rośnie i przybiera na wadze, to nie trzeba go budzić, jeśli ma ochotę przespać całą noc.

Dlaczego nocne karmienie piersią jest takie ważne?

Karmienie w nocy jest ważne, ponieważ nocny pokarm ma inny skład niż dzienny. Zawiera więcej kalorii, maleństwo dostaje więc duży zastrzyk energii, aby rosnąć. Dlatego nocne karmienia są szczególnie korzystne dla niejadków i maluszków słabo przybierających na wadze.

W nocnym pokarmie jest aż trzy razy więcej tłuszczów niż w tym wytwarzanym ciągu dnia! A co najważniejsze, są to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe LCPUFA, które są bardzo ważne dla rozwoju mózgu, tkanki nerwowej dziecka, a także siatkówki oka.

Czytaj: Laktator elektryczny czy ręczny? TOP 5 laktatorów sprawdzonych i polecanych przez mamy

Czy to prawda, że nocą piersi wytwarzają więcej pokarmu?

Tak. Jest to związane z tym, że w nocy wzrasta stężenie we krwi prolaktyny – hormonu stymulującego organizm matki do wytwarzania mleka. Wysokie stężenie prolaktyny powoduje zwiększenie ilości wytwarzanego w piersiach pokarmu.

Najwięcej prolaktyny we krwi jest około godziny 3–4 nad ranem, a potem jej stężenie stopniowo się obniża. Jeśli zatem czujesz, że masz niewiele pokarmu wieczorem, karmienia wczesnym rankiem mogą być szczególnie cenne.

Co się stanie, jeśli noworodek będzie spał 6 godzin lub dłużej?

Taka sytuacja jest niekorzystna z kilku powodów. Dziecko do ukończenia pierwszego miesiąca życia ma tak mały żołądek, że zjada niewiele i szybko zaczyna mu brakować składników odżywczych. Noworodkowi, który nie je przez kilka godzin, bardzo szybko spada poziom cukru we krwi, a to powoduje senność i osłabienie.

Im dłużej dziecko śpi bez jedzenia, tym mniej ma sił. Jego organizm funkcjonuje wtedy w trybie „stand-by” – zaczyna oszczędzać energię, zamiast ją magazynować. W rzadkich przypadkach dobudzenie malucha może być trudne, czasami trzeba szukać pomocy medycznej.

Zachowanie całodobowego rytmu karmień ma też znaczenie dla procesu wydzielania prolaktyny. Długie, ponad sześciogodzinne przerwy szkodzą laktacji, bo dla organizmu jest to sygnał, że pokarm nie jest potrzebny, w wyniku czego laktacja będzie się zmniejszać i pokarmu może wkrótce zabraknąć.

Czytaj: Jak się wyspać mimo karmienia dziecka w nocy?

Nocne karmienie – można karmić niemowlę przez sen?

Tak, nie ma ku temu przeciwwskazań, pod warunkiem że dziecko rzeczywiście efektywnie ssie, a nie tylko trzyma pierś w ustach. Śpiącego maluszka trzeba wyjąć z łóżeczka, wziąć go na ręce i delikatnie położyć na jego dolnej wardze brodawkę sutkową – to wywoła odruch ssania.

Dziecko powinno ssać (połykać pokarm) przez minimum 7–10 minut. Gdy karmienie przez sen się nie sprawdza, trzeba je jednak obudzić.

W jaki sposób obudzić maluszka do karmienia?

W tej kwestii istnieją dwie szkoły. Jedna zaleca, by noworodka (czyli malca do ukończenia 4.–6. tygodnia życia) budzić w sposób zdecydowany, ponieważ tylko wtedy będzie efektywnie ssał pierś. Należy go więc rozebrać do pieluchy (albo zmienić pieluchę), położyć nagiego na nagiej mamie, i tak proponować pierś.

Druga szkoła jest łagodniejsza, preferuje metody mniej drastyczne: zmianę pieluchy, zapalenie lampki, delikatne drapanie w policzek albo uszko, mówienie do dziecka.

Czy konieczne jest noszenie dziecka po nocnym karmieniu, aż mu się odbije?

Ogólna zasada jest taka, że po nocnym karmieniu trzeba potrzymać malca pionowo, aż mu się odbije połknięte powietrze. Jednak kiedy maluszek ssie pierś bez obudzenia się, prowokowanie odbijania nie jest konieczne, bo śpiące niemowlę jest zwykle tak odprężone, że nie połyka powietrza podczas ssania.

Poza tym zawsze trzeba obserwować swoje dziecko. Zdarza się, że dobrze śpi ono i bez odbijania, a gdy się je nosi, to się wybudza i potem nie może zasnąć – w takich przypadkach lepiej nie upierać się przy odbijaniu, tylko dać dziecku spać, kładąc je na boku – wtedy nie zachłyśnie się, nawet gdyby mu się ulało.

Nocne karmienie – kiedy malec prześpi wreszcie całą noc?

Z reguły niemowlęta pijące mleko mamy domagają się ssania w nocy przez cały okres karmienia piersią. Ale już dwumiesięczne dziecko może nie jeść w nocy przez 6 godzin, więc jeśli zostanie nakarmione ok. północy, może pozwoli pospać mamie – przy pewnej dozie szczęścia – prawie do rana.

Jeśli chcesz karmić wyłącznie piersią, przez pierwsze pół roku nocna przerwa w karmieniu nie powinna być dłuższa niż sześć godzin. Trzeba pamiętać o tym, że dzieci budzą się nie tylko na jedzenie, ale też z innych powodów.

Dowiedz się: Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Czy to w ogóle możliwe?

Czym karmić niemowlę przed snem, żeby przespało całą noc?

Lepiej spać z dzieckiem czy osobno?

To zależy od indywidualnych upodobań. Maluch lubi być blisko mamy, więc chętnie śpi w jej łóżku. To rozwiązanie jest też wygodniejsze dla mamy w sytuacji, gdy dziecko budzi się bardzo często, bo nie musi ona wstawać z łóżka, by je nakarmić.

Ale jeśli dziecko nie jest marudne – budzi się tylko na karmienie i potem szybko zasypia, nie ma przeszkód, by spało w swoim łóżeczku.

Jeśli maluch ma już ząbki, trzeba je czyścić po karmieniu?

W przypadku karmienia piersią nie ma takiej konieczności, bo naturalny pokarm nie powoduje próchnicy. Ale gdy dziecko jest pojone w nocy słodkim soczkiem czy glukozą – choć nie powinno przed ukończeniem pół roku! – musi mieć potem oczyszczone dziąsła i ząbki, bo w przeciwnym razie próchnica będzie się rozwijać w najlepsze.

Można to robić czystym gazikiem zwilżonym wodą lub specjalną szczoteczką zakładaną na palec wskazujący.

miesięcznik "M jak mama"

Quiz. Czy wiesz wszystko na temat diety karmiącej mamy?

Pytanie 1 z 10
Zapotrzebowanie kaloryczne mamy karmiącej wzrasta o 500 kcal na dobę w pierwszych 6 miesiącach laktacji i mniej więcej 400 kcal w kolejnym półroczu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza