Czyszczenie uszu niemowlaka: odczarowujemy mity

2015-06-24 12:43

Czyszczenie uszu niemowlaka sprawia czasem rodzicom sporo problemów. Nic dziwnego, skoro wokół tego tematu narosło wiele mitów. Czas je odczarować.

Czyszczenie uszu niemowlaka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Czyszczenie uszu niemowlaka nie powinno odbywać się za pomocą patyczków higienicznych.

Można je zamoczyć w kąpieli czy nie? Słuchać babci, która mówi, żeby zawsze zasłaniać czapeczką niemowlęce uszy, czy koleżanki sugerującej, że to nieprawda? Usuwać woskowinę patyczkami czy tylko palcem? No i czy warto przyklejać plastrem odstającą małżowinę, żeby była zgrabniejsza? To tylko niektóre z mitów, jakie można usłyszeć na temat dziecięcych uszu i czyszczenia uszu niemowlaka.

Czyszczenie uszu niemowlaka: najczęściej powtarzane mity

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest ten, że po wieczornej kąpieli trzeba niemowlęciu okrywać głowę i uszy czapeczką. Tymczasem nie ma takiej potrzeby, chyba że w domu jest bardzo zimno, czyli mniej niż 19–20°C. Maluszkowi nic się nie stanie bez czapki. To nieprawda, że przeziębi uszy i głowę, bo zapalenie uszu wywołują bakterie i wirusy, a nie spanie bez czapki. Wystarczy po kąpieli dokładnie osuszyć głowę, włosy i małżowiny uszne dziecka.

>>Dowiedz się również, jak prawidłowo czyścić uszy niemowlaka>>

Nieprawdą jest także to, że czyszczenie uszu niemowlaka najlepiej przeprowadzać za pomocą patyczków kosmetycznych. Nigdy, przenigdy nie wolno wsuwać kosmetycznych patyczków do ucha dziecka. W ten sposób można jedynie narobić kłopotu: uszkodzić zewnętrzny przewód słuchowy, spowodować krwawienie, a nawet uszkodzić błonę bębenkową. Zdarzały się przypadki uszkodzenia ucha i spowodowania niedosłuchu poprzez niewłaściwą toaletę uszu. Poza tym w przewodzie słuchowym są specjalne rzęski, które chronią przewód słuchowy i pomagają usunąć woskowinę. Manewrowanie w uchu powoduje uszkadzanie rzęsek i może nasilać produkcję woskowiny. Zatem efekt bywa odwrotny do zamierzonego.

Co więcej, patyczki kosmetyczne tylko pozornie pomagają w usuwaniu woskowiny z przewodu słuchowego. Owszem, część woskowiny przylega do szorstkiej powierzchni patyczka, ale większość zostanie po prostu wepchnięta głębiej, tworząc z czasem korek upośledzający słuch. Taką zbitą woszczynę bardzo trudno jest usunąć w domowych warunkach. Konieczna może się okazać pomoc laryngologa. Z pozostałymi mitami na temat czyszczenia uszu niemowlaka, ich zdrowia i pielęgnacji, rozprawiamy się w lipcowym wydaniu M jak Mama.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza