Higiena nosa u niemowlaka: poradnik pediatry

2015-01-28 9:46

Higiena i czyszczenie nosa niemowlaka są bardzo ważne. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dzieci do 6.-12. miesiąca życia oddychają tylko przez nos. Z tego względu ważne jest, aby nos u niemowlaka był całkowicie drożny. Gdy proces oddychania jest zakłócony, niemowlę ma trudności z przyjmowaniem pokarmu i snem, staje się niespokojne i płaczliwe. Niedrożny nos u niemowlaka powoduje również zagrożenie infekcjami górnych dróg oddechowych oraz sprzyja postępowaniu choroby prowadząc do tak groźnych powikłań jak zapalenie ucha środkowego, czy dolnych dróg oddechowych. Jak temu zaradzić? Na te pytania odpowiada specjalista chorób dzieci – lek. med. Marta Kolek-Mizia.

higiena nosa u niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com

Czyszczenie nosa niemowlaka z tworzącej się w nim wydzieliny jest jednym z najważniejszych elementów higieny nosa u maluszka. Błona śluzowa nawet zdrowego dziecka cały czas produkuje śluz, który jest transportowany przez nabłonek urzęsiony do nosogardła. Obecność śluzu i ruch rzęsek powodują oczyszczanie powietrza z patogenów wirusowych i bakteryjnych oraz dużych cząstek zawartych np. w pyle czy kurzu.

W przypadku infekcji dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa, jej obrzęku, wzmożonej produkcji wydzieliny śluzowej, zatkania nosa i spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co objawia się często kaszlem, zwłaszcza w czasie snu.
         
Z powodu niedrożności nosa, niemowlęta mają trudności ze ssaniem i spaniem. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie małego noska niemowlaka. Pomocny jest tutaj odciągacz kataru KATAREK plus, który można stosować już od pierwszego dnia życia dziecka. Aspirator podłączany do odkurzacza jest skuteczny, bezpieczny i co ważne, umożliwia jednostajne i szybkie usunięcie wydzieliny bez podrażnienia śluzówki nosa. W celu upłynnienia wydzieliny i jednocześnie nawilżenia błony śluzowej noska dziecka, można stosować również sól fizjologiczną lub wodę morską.

>> Zatkany nos w nocy: jak radzić sobie z katarem u dziecka?

Higiena nosa niemowlaka, a nawilżanie powietrza

Wilgotność powietrza w mieszkaniu jest ważna dla każdego z nas bez względu na wiek, ale to właśnie dzieci najszybciej reagują na negatywne warunki wynikające z niskiej wilgotności powietrza. Zbyt suche powietrze powoduje uczucie suchości w ustach i nosie oraz drapanie w gardle. Sprzyja to również rozdrażnieniu i ogólnemu złemu samopoczuciu. Trudności w oddychaniu, pokaszliwanie,  niespokojny sen i płacz bez powodu to najczęstsze objawy u małych dzieci. Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić 30-65%. Optymalna wilgotność powietrza, w której człowiek najlepiej się czuje wynosi 40-60 proc.

Powinniśmy o tym pamiętać zwłaszcza zimą, gdy systemy grzewcze są włączone na maksymalną moc,  a pomieszczenia nie są wietrzone. Wówczas wilgotność powietrza może obniżyć się nawet do 20 proc. Pamiętajmy  również o utrzymaniu odpowiedniej temperatury w mieszkaniu, optymalna to 20-22°C (w sypialni ok. 20°C). W takich warunkach organizm najlepiej funkcjonuje. Regularne wietrzenie pokoju i nawilżacze zapewnią odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Dzięki temu, błona śluzowa nosa pracuje prawidłowo, a dziecko swobodnie oddycha.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza