Czyszczenie noska niemowlaka. Czym i jak czyścić nos niemowlaka?

2020-03-16 16:00 Katarzyna Hubicz
Katar u niemowlaka: czyszczenie noska niemowlaka
Autor: PHANIE/EAST NEWS Katar u niemowlaka: czyszczenie noska niemowlaka

Czyszczenie noska niemowlaka to czynność, o której nie powinnaś sobie przypominać tylko wtedy, gdy pojawi się katar. Często rodzice mają obawy i wątpliwości, jak takie czyszczenie noska niemowlaka powinno wyglądać. Dlatego spróbujemy odpowiedzieć na dwa najważniejsze pytania: dlaczego czyszczenie noska niemowlaka jest takie ważne i w jaki sposób można zrobić to najlepiej?

Posłuchaj, dlaczego czyszczenie noska bobasa jest takie ważne i jak to robić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Czyszczenie noska niemowlaka jest szczególnie ważne i to nie tylko wtedy, gdy pojawi się katar, bo o ile dorosły ma do dyspozycji w pełni sprawne ręce uzbrojone w chusteczkę, o tyle niemowlę, w sytuacji awaryjnej, samo sobie nie poradzi.

Nos nie tylko pozwala oddychać i rozpoznawać zapachy, ale także, wraz z zatokami przynosowymi, wpływa na barwę głosu. Nawilża i podgrzewa wdychane powietrze do temperatury zbliżonej do tej, jaką ma ciało – po to, by chronić krtań przed zbytnim wysuszeniem. Ale jego najważniejsze zadanie to przefiltrowanie powietrza z zarazków, alergenów i cząstek kurzu.

Jak przebiega naturalne czyszczenie noska niemowlaka?

To możliwe dzięki błonie śluzowej. Jej komórki wytwarzają śluz, który działa na zanieczyszczenia jak lep na muchy. Unieruchomione w śluzie zanieczyszczenia usuwane są za pomocą milionów rzęsek znajdujących się na powierzchni śluzówki. Poruszają się one z szybkością 250–1000 razy na minutę, przesuwając śluz na zewnątrz nosa – ten proces nazywany jest transportem śluzowo-rzęskowym.

Czy naturalne czyszczenie noska niemowlaka trzeba wspomagać?

Są jednak sytuacje, kiedy to naturalne oczyszczanie nosa niemowlęcia zostaje zachwiane. Sprawne ruchy rzęsek zaburza m.in. dym z papierosów, a ustają one zupełnie, gdy wilgotność powietrza spada poniżej 40 proc. Wówczas zarazki mają otwarte pole do działania.

Białe ciałka krwi, nie dając sobie rady z ich zmasowanym atakiem, uwalniają substancje wywołujące stan zapalny błony śluzowej, czyli katar. Maluch ma niedrożny nos – nie może spać, a jedząc, robi częste przerwy, by zaczerpnąć powietrza ustami. Do płuc dociera wówczas zimne, nieoczyszczone z drobnoustrojów powietrze, które sprawia, że banalny katar u dziecka może przerodzić się w poważniejszą infekcję.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko oczyszczania nosa? Poważna rozmowa o banalnym katarze z otolaryngologiem

Czym i jak czyścić nos niemowlaka?

Choć brzmi to banalnie, czysty nos niemowlęcia to gwarancja dobrego zdrowia. Gdy dziecko oddycha nosem, powietrze jest odpowiednio nawilżone i ogrzane – do płuc, a za ich pośrednictwem również do krwi – dociera właściwa ilość tlenu. Dlatego zimą trzeba nawilżać powietrze w pokoju dziecka, by nie zaburzać pracy znajdujących się na błonie śluzowej rzęsek, i regularnie oczyszczać maluchowi nosek.

Czytaj: Nawilżacze powietrza dla dzieci: jak działają i jakie wybrać? [10 PROPOZYCJI]

Warto to robić nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że nie ma takiej potrzeby, bo dziecko nie ma kataru. Śluz jest w nosku stale obecny, i jeśli nie jest z niego usuwany, zasycha, przez co maluchowi trudniej się oddycha. Pod żadnym pozorem nie wydłubuj wydzieliny palcem! W aptekach i sklepach z akcesoriami dla niemowląt, a także w internecie, można kupić służące do tego celu przyrządy i preparaty. Jak wyglądają, na jakiej działają zasadzie i jak się nimi posługiwać, a przede wszystkim – jakie są ich wady i zalety?

  • Gruszka kauczukowa

Do usuwania wydzieliny wykorzystuje podciśnienie. Najpierw trzeba ścisnąć grubszą, owalną część gruszki, potem włożyć dziecku do noska cienką końcówkę, a na koniec delikatnie zluzować ucisk. Rozprężająca się część zasysa powietrze, a wraz z nim zalegającą w nosku wydzielinę.

Zalety: skutecznie oczyszcza nosek.

Wady: siła ssania gruszki jest tak duża, że łatwo można uszkodzić błonę śluzową noska.

  • Gruszka-aspirator z wymiennymi końcówkami

Działa na podobnej zasadzie, co gruszka gumowa, jednak materiał, z którego jest wykonana – silikon albo miękki plastik – trudniej się odkształca pod wpływem ucisku, dlatego siła ssania jest mniejsza. Większość modeli ma wymienne końcówki. Zwykle jedna z końcówek w zestawie jest tak wyprofilowana, że nie można jej włożyć zbyt głęboko do noska (przeznaczona jest dla młodszych dzieci).

Zalety: jest bezpieczniejsza od tradycyjnej gruszki – używając jej, nie zrobisz maluchowi krzywdy.

Wady: mniejsza siła ssania powoduje, że trudniej jest takim przyrządem usunąć zaschniętą wydzielinę.

  • Gruszka elektroniczna

Aparat na baterie, który odsysa zalegającą wydzielinę, wykorzystując podciśnienie.

Zalety: można regulować siłę ssania, poza tym urządzenie ma wbudowane melodyjki, które odciągną uwagę malca od nieprzyjemnego zabiegu.

Wady: wysoka cena (od 130 zł).

  • Aspirator z filtrem

To plastikowy pojemniczek w kształcie tulejki. Jeden jego koniec jest węższy (i ten wkłada się do noska). Na drugi, szerszy, zakłada się specjalną rurkę, przez którą rodzic zasysa powietrze. Silny ciąg powietrza wysysa zalegającą w nosku wydzielinę. Do aspiratora zakłada się filtry z waty lub gąbki, które uniemożliwiają przedostanie się wydzieliny do rurki zasysającej powietrze.

Zalety: skutecznie i szybko usuwa wydzielinę.

Wady: odgłos, jaki powstaje podczas oczyszczania noska, może drażnić niektóre dzieci.

  • Elektryczny odciągacz wydzieliny

Działa podobnie jak aspirator, wysysając wydzielinę, tyle że rodzica zastępuje tu zasilany bateriami lub z sieci miniaturowy kompresor. Aparat ma dodatkowo funkcję nawilżania błon śluzowych nosa mgiełką wody lub soli fizjologicznej.

Zalety: skutecznie odciąga wydzielinę, nawilża śluzówkę.

Wady: wysoka cena (od 200 do 250 zł).

  • Sól fizjologiczna

Udrażnia nosek i ułatwia oddychanie, bo rozpuszcza zaschniętą wydzielinę. Najlepiej kupić małe jednorazowe pojemniczki z solą. Zanim zapuścisz ją dziecku, zrób z chusteczki higienicznej kilka malutkich ruloników. Potem do każdej dziurki wlej dwie krople soli. Chwilę odczekaj, a następnie wysusz ją przygotowanym uprzednio rulonikiem.

Zalety: skutecznie rozpuszcza zaschniętą wydzielinę.

Wady: w ten sposób nie usuniesz wydzieliny do końca, a jedynie ją rozpuścisz.

  • Morska woda w sprayu

Woda jest zamknięta w próżniowym pojemniczku z wąską końcówką.

Zalety: nawilża błony śluzowe, rozpuszcza wydzielinę i ułatwia jej usunięcie.

Wady: jest rozpylana z pojemniczka pod ciśnieniem – nie każde dziecko dobrze to znosi.

Czytaj: Aspirator do noska – jaki aspirator wybrać? Przedstawiamy aspiratory na katar

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Chester
|

a podróżny polecam elektroniczny! ja mam aspirator NS1 i bardzo ratuje sytuacje w aucie gdy niewygodnie