Kąpiel niemowlaka w dużej wannie

2012-05-27 14:53

Przychodzi czas, że dziecko wyrasta ze swojej wanienki i pora zacząć kąpać niemowlę w dużej wannie. Nasze forumowiczki na www.mjakmama24.pl radzą, kiedy zacząć kąpać dziecko w prawdziwej wannie, jak robić to bezpiecznie i co zrobić, aby dziecko polubiło kąpiel w dużej wannie.

Kąpiel niemowlaka w dużej wannie
Autor: _shutterstock|Shutterstock Kąpiel niemowlaka w dużej wannie

Spis treści

  1. Kiedy zacząć kąpać dziecko w wannie dla dorosłych?
  2. Kąpiel w dużej wannie musi być bezpieczna
  3. Maty antypoślizgowe i krzesła do kąpieli
  4. Zabawki kąpielowe umilą dziecku kąpiel w dużej wannie
  5. Kąpiel niemowlaka w dużej wannie: zasady bezpieczeństwa

Kąpiel w dużej wannie konieczna jest wtedy, gdy wanienka dla niemowląt staje się za ciasna, choć niektórym dzieciom służy nawet do dziewiątego miesiąca życia. Czasem dziecko tak lubi przebywać w wodzie, że wręcz nie można go z wanienki wyciągnąć bez małej awanturki i jeśli kąpiemy w pokoju, wkoło robi się kałuża. Przeprowadzka do zwyklej wanny wydaje się wtedy najlepszym pomysłem.

Kiedy zacząć kąpać dziecko w wannie dla dorosłych?

Zdania naszych forumowiczek są podzielone. „Iza wylądowała w wannie, gdy miała 4 miesiące. Jest duża, więc wanienka zrobiła się dla niej za ciasna” – pisze na naszym forum Asiawaw. I rzeczywiście, mała przestrzeń w plastikowej wanience to jeden z głównych powodów wczesnej przeprowadzki dziecka do dużej wanny. Częściej jednak rodzice czekają z myciem dziecka w wannie do czasu, aż samodzielniei pewnie siedzi, a więc zwykle do siódmego miesiąca życia. Wtedy po prostu taka kąpiel jest bezpieczniejsza. „Ja zaczęłam kąpać w wannie Maję, jak już pewnie siedziała, kupiliśmy wtedy matę antypoślizgową” – zaznacza Becia89.

Czytaj też: Sposoby na kąpiel niemowlaka bez stresu

Kąpiel w dużej wannie musi być bezpieczna

W nowym miejscu Wiele mam zastanawia się, jak sprawić, by duża wanna była bezpieczna dla niemowlaka. Czy układać na jej dnie matę antypoślizgową? A może wstawić małą wanienkę do dużej wanny? Czym dezynfekować wannę i czy w ogóle trzeba to robić? Większość forumowiczek z Mjakmama24.pl ma już odpowiedzi na te pytania. „Nie dezynfekowałam wanny jakimiś specjalnymi środkami. Kąpałam maluszka na gąbce w kształcie misia (za ok. 15 zł), jest fajnie wyprofilowana i się nie ślizga po dnie”– radzi Majka89. Niektóre mamy twierdzą jednak, że wannę lepiej utrzymywać w lepszej czystości niż wtedy, gdy korzystali z niej wyłącznie dorośli domownicy. „Myję wannę trzy–cztery razy w tygodniu mleczkiem bądź też płynem z chlorem, a codziennie opłukuję ją dokładnie przed i po kąpieli” – dodaje Kati.

Czytaj też: Czym i jak myć włosy niemowlaka?

Maty antypoślizgowe i krzesła do kąpieli

Wiele naszych forumowiczek korzystało ze specjalnych mat antypoślizgowych, które można kupić w sklepach z akcesoriami dla dzieci (ceny: od 10 do 20 zł). To wynalazek świetny dla dzieci, które już samodzielnie siedzą. Nie ogranicza niemowlęciu ruchów, dziecko może się swobodnie bawić i nawet jak wstanie, to nie straci równowagi. „Kupiliśmy matę antypoślizgową i kąpaliśmy synka w naszej wannie. Bardzo to polubił, bo miał tam więcej miejsca i zmieściły się wszystkie jego zabawki” – pisze Ewciaaa888.

Jeśli chcesz powoli przyzwyczajać dziecko do kąpieli w wannie albo twój niemowlak nie należy do wielbicieli wody, możesz zacząć od tego, że wstawisz małą wanienkę do dużej wanny. Wiele naszych forumowiczek bardzo chwali sobie ten sposób. „Wstawiam wanienkę do dużej wanny i kładę na dno wanienki dwa ręczniki pod główkę, no i Patryk sobie tak leży i chlapie, a ja go wtedy myję” – pisze Ollie.Na początek kąpielowej przygody w dużej wannie można też kupić specjalne krzesełko (ceny: od 60 do 120 zł), ale wiele mam twierdzi, że to gorsze rozwiązanie niż mata antypoślizgowa. Krzesełko bowiem bardziej unieruchamia dziecko w wodzie i wtedy cała przyjemność z chlapania wodą nie jest już tak duża.

Czytaj też: Ulubione akcesoria łazienkowe dla dzieci

Zabawki kąpielowe umilą dziecku kąpiel w dużej wannie

Dla wielu niemowląt już sam fakt przebywania w ciepłej wodzie jest frajdą, ale gdy do kąpieli damy jeszcze dziecku kilka zabawek, będzie naprawdę szczęśliwe. Dziecko w wodzie chce się przecież przede wszystkim bawić! Nasze forumowiczki podkreślają, że zabawki powinny być specjalnie stworzone z myślą o kąpieli. „Tosia ma dużo zabawek w wannie. Polecam specjalne książeczki, kubeczki i zestaw gumowych ośmiorniczek, którymi można nabierać wodę i przyklejać je do ścian wanny” – pisze AniaP.Warto zadbać o to, żeby tymi samymi zabawkami dziecko nie bawiło się poza wanną. „Są specjalne książeczki zmieniające kolor pod wpływem wody, jak również piszczące, gumowe kaczuszki. Półki sklepowe uginają się od różności” – podpowiada Pandora.

Czytaj też: 9 akcesoriów, które pomogą podczas kąpieli

Dobrze wiedzieć

Kąpiel niemowlaka w dużej wannie: zasady bezpieczeństwa

Kiedy niemowlę kąpie się już w dużej wannie, przede wszystkim trzeba pamiętać o jego bezpieczeństwie.

  • nie nalewaj do wanny zbyt dużo wody – najwyżej tyle, żeby zamoczyć nóżki siedzącego niemowlęcia
  • zanim włożysz dziecko do wanny, sprawdź temperaturę wody. Jeśli będzie zbyt gorąca lub zbyt zimna, dziecko może zniechęcić się do kąpieli
  • staraj się nie nalewać wody przy dziecku ani nie dolewać wody w czasie kąpieli – woda lecąca z kranu może być za ciepła albo za zimna, dziecko może się też wystraszyć
  • jeśli dziecko boi się, możesz wejść do wanny razem z nim – niemowlak jest wtedy blisko ciebie, czuje się bezpiecznie i pewnie
  • przed kąpielą z dzieckiem weź prysznic
  • tak usadź dziecko, aby w czasie kąpieli nie mogło uderzyć się głową o baterię
  • bądź cały czas w łazience
  • nie zostawiaj dziecka samego nawet na chwilę
  • wykorzystaj czas kąpieli na bliski kontakt z dzieckiem. Śpiewaj mu, opowiadaj bajki
  • igraszki w wodzie nie powinny trwać dłużej niż 20 minut – długa kąpiel wysusza bowiem delikatną skórę
  • nie wypuszczaj wody przy dziecku – dla wielu to bardzo nieprzyjemny odgłos
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza