KĄPIEL NIEMOWLĘCIA: gdy mama kąpie sama

2020-12-08 19:50

Kąpiel niemowlęcia zwykle budzi w młodych rodzicach wiele obaw. Nie trzeba jednak wpadać w panikę. Najlepiej, jeśli kąpią dziecko dwie osoby, ale nie zawsze jest to możliwe. Sama też sobie poradzisz, jednak musisz być wtedy dobrze zorganizowana.

KĄPIEL NIEMOWLĘCIA: gdy mama kąpie sama
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przygotowania do kąpieli niemowlęcia
  2. Część wstępna kąpieli niemowlęcia
  3. Kąpiel niemowlęcia
  4. Jak często kąpać niemowlę?

Nie patrz tak podejrzliwie na wanienkę. Spokojnie, to tylko kąpiel. Owszem, musisz uważać, ale niemowlę nie jest przecież z cukru ani z porcelany i jeśli zastosujesz się do naszych rad, nie stanie mu się żadna krzywda. Warto wiedzieć, że pluskanie w wodzie zwykle uspokaja dzieci. Dlatego najlepiej kąpać malucha wieczorem – wtedy jest szansa na to, że szybko zaśnie.

Trzeba też pamiętać, by przed kąpielą niemowlęcia nie karmić, bo pokarm może mu się cofnąć, a to bywa przyczyną infekcji uszu. Co jeszcze powinnaś wiedzieć? Woda nie musi być przegotowana, chyba, że maluch cierpi na choroby skóry i gotowanie wody zalecił lekarz. Do wanny możesz wlać za to kilkanaście kropel specjalnego olejku emoliencyjnego.

Zmiękcza on wodę i delikatnie natłuszcza skórę dziecka, chroniąc ją przed nadmiernym wysuszeniem. Lekarze nie polecają natomiast rumianku, zalecanego jeszcze kilka lat temu. Powód? Z badań wynika, że rumianek, stosowany zbyt często, może powodować alergie.

Przygotowania do kąpieli niemowlęcia

Przygotuj przybory pielęgnacyjne, bo podczas kąpieli już nie będziesz mogła spuścić maluszka z oka. Potrzebne ci będą:

  • mata antypoślizgowa do wanienki (może być ręcznik)
  • waciki
  • miseczka z ciepłą, przegotowaną wodą
  • mydło dla niemowląt
  • oliwka, zasypka, krem na odparzenia 
  • duży, miękki ręcznik
  • czyste ubranko i pieluszka
  • kocyk lub drugi ręcznik.

W pomieszczeniu, w którym będziesz kąpać dziecko, powinno być ciepło (23–24˚C). Wanienkę ustaw na stole, żebyś nie musiała się schylać. Zamknij drzwi, unikniesz przeciągów. Zalecana temperatura wody to 36–38˚C. Zmierz ją specjalnym termometrem lub zastosuj tradycyjny sposób „na łokieć”.

Zrób to koniecznie
  • Przed właściwą kąpielą umyj dziecku buzię, oczka i uszka, używając do tego wacików zmoczonych w ciepłej, przegotowanej wodzie (bez mydła). Do każdego oczka i uszka stosuj świeży wacik. Oczy przemywaj od zewnętrznych kącików do wewnętrznych.
  • Wkładając dziecko do wanienki, chwyć je obiema rękami. Jedną ręką mocno obejmij jego ramię, podtrzymując przedramieniem główkę i plecki. Druga dłoń powinna znaleźć się pod pupą malucha. Uważaj, by dziecko nie wyślizgnęło ci się z rąk.
  • Mycie zacznij od główki: delikatnie ją namydl, uważając na oczy, po czym ostrożnie opłucz wodą. Uwaga: niektórzy zalecają mycie główki przed właściwą kąpielą. Trzeba ją namydlić, a potem opłukać nad wanienką i wytrzeć ręcznikiem. Dzięki temu dziecko nie zmarznie.Podczas kąpieli jedną ręką cały czas podtrzymuj główkę i plecy dziecka, a drugą przemywaj jego ciało. Namydlaj je od szyi do dołu – nigdy na odwrót, aby nie roznieść bakterii z pupy na delikatniejsze części ciała. Uważaj, by woda nie dostała się do oczu dziecka.

Część wstępna kąpieli niemowlęcia

Połóż dziecko na ręczniku, rozbierz je. Przetrzyj maleństwu twarz, oczka i uszka, używając do tego wacików zwilżonych w miseczce z przegotowaną wodą. Nie używaj mydła. Oczy przemywaj od zewnętrznych kącików do wewnętrznych, dzięki temu nie rozniesiesz ewentualnej infekcji. Do uszek i noska nie wkładaj wacików ani myjki, bo możesz wepchnąć wydzielinę jeszcze głębiej. Wytrzyj tylko okolice noska i małżowiny uszne. Narządów płciowych także nie myj mydłem. Córeczce delikatnie oczyść wargi sromowe wacikiem zwilżonym wodą. Synkowi nie ściągaj napletka, tylko lekko go odchyl. 

Kąpiel niemowlęcia

Wlej do wanienki 10–15 cm wody i połóż na dnie matę. Chwyć maluszka obiema rękami i przenieś do wanienki. Ułóż dziecko i wyjmij dłoń spod pupy.Malucha możesz myć myjką lub samą ręką, delikatnie namydlając skórę (mydłem albo płynem do mycia z dozownikiem). Nie denerwuj się, jeżeli maluch zacznie płakać. Przemawiaj do niego czule, jednocześnie myjąc rączki i nóżki. Jeśli dziecko jest spokojne, możesz jeszcze przez chwilę potrzymać je w wodzie.

Przy wyjmowaniu maluszka z wanienki zachowaj ostrożność, bo jest wtedy śliski i może ci się wymsknąć z rąk. Jedną rękę podłóż dziecku pod plecki, chwytając je za ramię, drugą ułóż pod pośladkami. Przenieś je na ręcznik i delikatnie osusz ciało (dotykając, a nie pocierając!). Pupę posmaruj specjalnym kremem. Skórę możesz natłuścić oliwką dla niemowląt. Załóż dziecku pieluchę, ubierz je i opatul kocykiem.

Jak często kąpać niemowlę?

Niemowlaka można kąpać codziennie, ale to nie jest konieczne. Każdego dnia trzeba natomiast przemywać twarz, rączki i pupę. Ważne: kosmetyki, których używasz, powinny być przeznaczone dla niemowląt. Dobrze, gdy mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Kąpiel niemowlęcia

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza