Kosmetyki dla dzieci: kosmetyki do pielęgnacji pupy niemowlaka

2012-09-27 15:41

Do pielęgnacji niemowlęcia potrzebne są kosmetyki do pielęgnacji pupy niemowlaka. W pierwszych latach życia dziecka pupa niemowlaka i okolice (pachwiny, uda - miejsca, które przykrywa pieluszka) to najbardziej newralgiczne punkty na ciele – wymagają nie tylko starannej higieny, ale też dokładnej pielęgnacji. Mają bowiem niemal stały kontakt z moczem i kałem, podrażnieniom skóry na pupie sprzyja również panująca pod pieluszką ciągła wilgoć i wysoka temperatura.

Rotawirusy 5 sposobow na biegunke u niemowlaka
Autor: _photos.com|photos.com Rotawirusy: 5 sposobów na biegunkę u niemowlaka

Oto kosmetyki dla dzieci potrzebne do pielęgnacji okolic pod pieluszką:

  • Preparat przeciw odparzeniom. W tej kategorii można znaleźć trzy rodzaje kosmetyków:
    1. preparaty zapobiegające odparzeniom – kremy albo zasypki (pudry), których zadaniem jest stworzenie bariery utrzymującej z dala od skóry substancje powstające w wyniku rozkładu moczu i kału (m.in. amoniak); w składzie zasypek zwykle jest talk, w kremach zaś lanolina albo wazelina oraz substancje łagodzące, np. d-pantenol, stosuje się je po każdej zmianie pieluszki, chyba, że pieluszka ma kanaliki wchłaniające rzadki kał noworodka (preparaty te zatykają kanaliki, zwiększając ryzyko odparzeń)
    2. kremy i maści łagodzące odparzenia – preparaty o silnym działaniu kojącym, zwykle na bazie substancji przeciwzapalnych i łagodzących (np. d-pantenol, masło shea, alantoina, witamina F), a także tlenek cynku, który ma działanie wysuszające zmiany skórne; ze względu na to, że mają one silne działanie wysuszające, należy je stosować dopiero wtedy, kiedy na skórze pojawią się zaczerwienienia albo krostki
    3. kremy typu 2 w 1: zapobiegające odparzeniom i zmniejszające je; takich preparatów jest w sklepach i aptekach najwięcej, w ich składzie są zarówno substancje tworzące warstwę ochronną (lanolina), jak i łagodzące oraz działające wysuszająco (d-pantenol, tlenek cynku).
    Kremy do pupy niemowlaka nakładamy cienką warstwą, by do skóry docierało powietrze – to ważne, zwłaszcza jeśli jest zmieniona chorobowo. Omijamy śluzówki, bo substancje działające wysuszająco mogą je podrażnić. Jeśli stosujesz krem, nie używaj pudru ani zasypki.
  • Wilgotne chusteczki przydają się do oczyszczania pupy podczas przewijania. W sklepach są różne ich rodzaje. Dla noworodka najlepiej wybrać chusteczki przeznaczone dla maluchów o bardzo wrażliwej skórze, opatrzone dopiskiem „sensitive” – nasączone balsamem łagodzącym i pozbawione zapachu.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza