Noszenie niemowlaka: dlaczego dotyk jest ważny w rozwoju dziecka

2015-02-17 16:28

Dlaczego noszenie niemowlaka jest tak ważne? Rola dotyku jest nieoceniona w pierwszych miesiącach życia dziecka. Zresztą nie tylko wtedy. Bliski kontakt z mamą zawsze jest ważny, by niemowlę mogło się zdrowo rozwijać. 

Noszenie niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Noszenie niemowlaka go uspokaja.

Spis treści

  1. Przytulanie i noszenie niemowlaka daje mu zdrowie
  2. Noszenie niemowlaka: szczęśliwe i spokojne dziecko
  3. Przytulanie i dotyk niemowlaka: porcja radości

Dotyk w rozwoju niemowlaka jest bardzo ważny, wyjaśniamy dlaczego noszenie niemowlaka przez rodziców ma tak duże znaczenie. Wiele badań naukowych potwierdziło, że metoda „skóra do skóry” (nagie dziecko wtulone w nagie ciało mamy), nazywana też kangurowaniem, pomaga wcześniakom szybciej się rozwijać, rosnąć i unikać komplikacji zdrowotnych. Nic dziwnego, że jest zalecana przez lekarzy i praktykowana na oddziałach neonatologicznych. 

Przytulanie i noszenie niemowlaka daje mu zdrowie

Także donoszone, zdrowe dziecko od razu po narodzinach jest układane na brzuchu mamy lub przy jej piersi. Dzięki temu łagodnie wita świat, a mama pod wpływem silnego wyrzutu hormonów szczęścia przestaje odczuwać ból i wyczerpanie. Kiedy dziecko pojawia się na świecie, najchętniej nie wypuszczałabyś go z ramion, prawda? Noszenie i przytulanie niemowlaka potrzebne jest wam obojgu. Tobie, by twoje ciało szybko wróciło do formy sprzed porodu. W czasie gdy tulisz niemowlę, twój mózg wydziela oksytocynę – hormon, który pomaga w obkurczaniu się macicy, jak również sprzyja laktacji (wtedy do akcji wkracza również inny hormon: prolaktyna). Dla noworodka zaś dotyk i twoje ramiona są oazą spokoju – w nich czuje się bezpieczny i kochany. Za twoją czułość odwdzięcza się tym, że mniej płacze i błogo śpi. Na pewno niemowlę noszone i czule dotykane również lepiej przybiera na wadze (będąc tuż przy piersi, częściej ją ssie), harmonijniej się rozwija i omija go wiele problemów zdrowotnych. Co ciekawe, lekarze zaobserwowali, że niemowlęta, które od urodzenia często śpią w maminych ramionach, mają stabilną pracę serca i prawidłowo oddychają. To niejedyne interesujące spostrzeżenie naukowców dotyczące ogromnej roli dotyku w rozwoju dziecka. Naukowcy z University of Chicago sprawdzali np., co najlepiej koi ból dziecka podczas szczepienia. Okazało się (o czym poinformowali na łamach magazynu „Pain”), że nic – żaden smoczek czy napój z glukozą – nie koi bólu niemowlaka tak, jak ciepło matczynego ciała. Wystarczy wziąć niemowlę w ramiona, by zastrzyk nie był okupiony płaczem, grymasem na twarzy czy podwyższonym tętnem. Jak przekonują autorzy badania, niektóre niemowlęta wtulone w pierś mamy nawet nie zauważały, że dostały szczepionkę. 

Noszenie niemowlaka: szczęśliwe i spokojne dziecko

Z kolei psychologowie podkreślają, że niemowlęta, którym nie brakuje bliskiego kontaktu z mamą, rosną na wyciszone, spokojne dzieci, które są otwarte na nowe doświadczenia. Paradoksalnie to niemowlęta, które mają matczynej czułości pod dostatkiem (chciałoby się powiedzieć: są rozpieszczane), bywają odważniejsze, bardziej pewne siebie i nie boją się rozłąki z rodzicami. Ale kontakt fizyczny z dzieckiem jest ważny nie tylko dla jego rozwoju emocjonalnego. Również dotyk umacnia więź między tobą i niemowlakiem i pomaga ci zrozumieć jego potrzeby. Dotyk jest bowiem najprostszą i przy tym najdoskonalszą formą komunikowania się z dzieckiem. Niespiesznym przytulaniem, noszeniem w chuście i czułym głaskaniem podczas każdej rutynowej czynności wyrażasz swoją miłość do niemowlaka. Sprawiasz też, że rośnie na szczęśliwego i mądrego człowieka. Tak, tak: mądrego. Dotyk stymuluje mózg niemowlaka – sprzyja jego większej aktywności i rozwojowi szarych komórek. Zwiększa tym samym szanse, że dziecko będzie inteligentne i zdolne. 

Przytulanie i dotyk niemowlaka: porcja radości

Okazji, by dotykać niemowlę, na pewno ci nie zabraknie. Już samo karmienie piersią to maksymalna dawka maminej czułości. Zwykła zmiana pieluszki może zamienić się w festiwal pieszczot niemowlaka. Nie spiesz się więc z zakładaniem nowej, lecz połaskocz gołe stópki dziecka, wymasuj uda i pupę. Obsyp też niemowlaka pocałunkami. Nie żałuj ich także podczas innych czynności. Każde, nawet najdrobniejsze osiągnięcie dziecka nagradzaj kaskadą całusów. Dziecko szybko nauczy się, że np. po wrzuceniu wszystkich klocków do sortera czeka je porcja buziaków. Uwaga rodzica, wyraz uwielbienia w jego oczach, uśmiech i pieszczoty to najlepszy laur. Dla ciebie również. Patrząc, jak wspaniale rozwija się dziecko, jak jest radosne i wpatrzone w ciebie, nie potrzebujesz więcej, by czuć się spełnioną mamą. Baw się z dzieckiem w taki sposób, by być z nim w ciągłym kontakcie fizycznym. Kiedy turlasz się razem z niemowlakiem, łaskoczesz go i, leżąc, pozwalasz mu wchodzić sobie na głowę (dosłownie!), zyskujesz lepsze samopoczucie, wzrasta twoja samoocena, zapominasz o codziennych troskach i zmęczeniu. Dla takich chwil warto żyć! 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza