Pierwsza kąpiel noworodka: 7 ważnych zasad

Pierwsza kąpiel noworodka bywa stresująca. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące pierwszej kąpieli noworodka, które najczęściej nasuwają się młodym rodzicom. Oto 7 istotnych zasad.
Kiedy w szpitalu położna kąpie noworodka, wszystko trwa kilka minut i wydaje się takie proste. Dla ciebie też takie będzie, gdy nabierzesz doświadczenia. Na razie jednak zapewne masz wiele pytań dotyczących pierwszej kąpieli noworodka. Mamy mają wiele wątpliwości, np. czy można podczas kąpieli noworodka moczyć kikut pępowinowy? Można, potem wystarczy delikatnie osuszyć go jednorazowym ręcznikiem. Odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają nam uczestniczki forum Mjakmama24.pl. Oto 7 zasad, które trzeba przestrzegać kąpiąc noworodka w domu.
Kiedy pierwszy raz wykąpać noworodka?
Czy kąpać noworodka tego samego dnia, kiedy wrócimy ze szpitala? Nie trzeba. Z pierwszą kąpielą noworodka można odczekać dwa lub trzy dni, dając sobie i dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Później, nawet do momentu, gdy niemowlę skończy pierwszy miesiąc życia, też nie trzeba noworodka kąpać codziennie. Jego skóra jest jeszcze bardzo cienka, łatwo ulega podrażnieniom, a kąpiel narusza ochronną warstwę lipidową naskórka. Poza tym kąpiel noworodka dla większości nowo narodzonych maluchów jest bardzo silnym przeżyciem, bo rozbieranie, przenoszenie do wanienki, a potem wyjmowanie z ciepłej wody i gwałtowne ochłodzenie powodują u dziecka duży niepokój.
>> Kąpiel niemowlaka - nowe zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli małych dzieci

Kosmetyki Calendula od marki Weleda to w 100% certyfikowane produkty naturalne i organiczne. Swoją nazwę zawdzięczają głównemu składnikowi, jakim jest nagietek lekarski - niezwykle cenne źródło substancji, które pielęgnują delikatną, dziecięcą skórę oraz wspierają jej naturalne funkcje i rozwój.
Na szczególną uwagę zasługuje Calendula krem dla niemowląt i dzieci przeciw odparzeniom z nagietkiem lekarskim:
- Chroni i odżywia delikatną skórę w miejscach zetknięcia z pieluszką;
- Skutecznie pielęgnuje i łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry;
- Chroni przed bólem oraz bakteryjnym zapaleniem odparzonych miejsc;
- Przebadany dermatologicznie, bardzo przyjazny dla skóry wrażliwej;
- Nie zawiera sztucznych konserwantów, dodatków zapachowych, barwników ani surowców pochodzących z olejów mineralnych.
Warto wiedzieć: Krem na odparzenia warto stosować w przypadku wystąpienia zaczerwienienia lub podrażnień skóry, w codziennej pielęgnacji okolic pieluszkowych świetnie sprawdzi się Krem do ciała dla dzieci Calendula Weleda.
Pierwsza kąpiel noworodka: gdzie kąpać dziecko?
Lepiej kąpać noworodka w pokoju czy w łazience? Miejsce nie ma znaczenia. Ważne, by w pomieszczeniu było ciepło (zalecana temperatura otoczenia to 24°C), by wanienka stała stabilnie i aby był łatwy dostęp do wszystkich akcesoriów kąpielowych.
Czy noworodka można kąpać w dużej wannie?
Lepsza do kąpieli jest dziecięca wanienka, bo kilkudniowe niemowlę nie musi mieć aż tyle przestrzeni wokół siebie. Tym bardziej że ilość wody może być symboliczna, bo noworodka podczas kąpieli zanurzamy mniej więcej do połowy.
Lepiej trzymać noworodka na rękach czy ułożyć na leżaczku?
Noworodek podczas kąpieli będzie się czuł bezpieczniej w ramionach któregoś z rodziców. Najwygodniej podczas kąpieli jest ułożyć sobie niemowlę na dłoni i przedramieniu: dłoń powinna znajdować się pod pośladkami dziecka, na przedramieniu zaś i w zagłębieniu łokcia mogą opierać się tułów i główka.
>> Pierwsza kąpiel niemowlęcia. Jak się przygotować do kąpieli niemowlaka
Czy używać myjki do kąpieli noworodka?
Odradzamy używanie myjki do kąpieli noworodka. Dlatego, że w wilgotnych gąbkach mnożą się bakterie. Bezpieczniej będzie umyć niemowlę ręką.
Czy używać mydła do kąpieli noworodka?
Zamiast mydła do kąpieli noworodka bezpieczniejsze są żele i płyny dla niemowląt, dozwolone od pierwszego dnia życia. Dobrze, jeśli mają atest IMiD, CZD lub pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Czy pierwsza kąpiel noworodka powinna być dokładna i długa?
Jeśli nie ma takiej potrzeby (bo np. główka jest czysta), lepiej nie myć maluszkowi główki, by nie nasilać stresu związanego z kąpielą. Te zabiegi można wykonać podczas kolejnych kąpieli. Tym bardziej że pierwsza kąpiel powinna być krótka, trwać nie dłużej niż dwie, trzy minuty.

Codzienne domowe rytuały - takie jak kąpiel czy masaż - pomagają we wzajemnym poznaniu i pogłębianiu relacji z dzieckiem. Przytulanie, czuły dotyk i bliski kontakt budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Warto przy tym pamiętać, że delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony. Sprawdź 100% naturalne, przebadane i certyfikowane kosmetyki, które polecają Mamy!
miesięcznik "M jak mama"