Pierwsza kąpiel noworodka: 7 ważnych zasad

2020-11-05 15:33

Pierwsza kąpiel noworodka bywa stresująca. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące pierwszej kąpieli noworodka, które najczęściej nasuwają się młodym rodzicom. Oto 7 istotnych zasad.

Pierwsza kąpiel noworodka: 7 ważnych zasad
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kiedy pierwszy raz wykąpać noworodka?
  2. Pierwsza kąpiel noworodka: gdzie kąpać dziecko?
  3. Czy noworodka można kąpać w dużej wannie?
  4. Lepiej trzymać noworodka na rękach czy ułożyć na leżaczku?
  5. Czy używać myjki do kąpieli noworodka?
  6. Czy używać mydła do kąpieli noworodka?
  7. Czy pierwsza kąpiel noworodka powinna być dokładna i długa?

Kiedy w szpitalu położna kąpie noworodka, wszystko trwa kilka minut i wydaje się takie proste. Dla ciebie też takie będzie, gdy nabierzesz doświadczenia. Na razie jednak zapewne masz wiele pytań dotyczących pierwszej kąpieli noworodka. Mamy mają wiele wątpliwości, np. czy można podczas kąpieli noworodka moczyć kikut pępowinowy? Można, potem wystarczy delikatnie osuszyć go jednorazowym ręcznikiem. Odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają nam uczestniczki forum Mjakmama24.pl. Oto 7 zasad, które trzeba przestrzegać kąpiąc noworodka w domu.

Kiedy pierwszy raz wykąpać noworodka?

Czy kąpać noworodka tego samego dnia, kiedy wrócimy ze szpitala? Nie trzeba. Z pierwszą kąpielą noworodka można odczekać dwa lub trzy dni, dając sobie i dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Później, nawet do momentu, gdy niemowlę skończy pierwszy miesiąc życia, też nie trzeba noworodka kąpać codziennie. Jego skóra jest jeszcze bardzo cienka, łatwo ulega podrażnieniom, a kąpiel narusza ochronną warstwę lipidową naskórka. Poza tym kąpiel noworodka dla większości nowo narodzonych maluchów jest bardzo silnym przeżyciem, bo rozbieranie, przenoszenie do wanienki, a potem wyjmowanie z ciepłej wody i gwałtowne ochłodzenie powodują u dziecka duży niepokój.

>> Kąpiel niemowlaka - nowe zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli małych dzieci

Pierwsza kąpiel noworodka: gdzie kąpać dziecko?

Lepiej kąpać noworodka w pokoju czy w łazience? Miejsce nie ma znaczenia. Ważne, by w pomieszczeniu było ciepło (zalecana temperatura otoczenia to 24°C), by wanienka stała stabilnie i aby był łatwy dostęp do wszystkich akcesoriów kąpielowych.

Czy noworodka można kąpać w dużej wannie?

Lepsza do kąpieli jest dziecięca wanienka, bo kilkudniowe niemowlę nie musi mieć aż tyle przestrzeni wokół siebie. Tym bardziej że ilość wody może być symboliczna, bo noworodka podczas kąpieli zanurzamy mniej więcej do połowy.

Lepiej trzymać noworodka na rękach czy ułożyć na leżaczku?

Noworodek podczas kąpieli będzie się czuł bezpieczniej w ramionach któregoś z rodziców. Najwygodniej podczas kąpieli jest ułożyć sobie niemowlę na dłoni i przedramieniu: dłoń powinna znajdować się pod pośladkami dziecka, na przedramieniu zaś i w zagłębieniu łokcia mogą opierać się tułów i główka.

>> Pierwsza kąpiel niemowlęcia. Jak się przygotować do kąpieli niemowlaka

Czy używać myjki do kąpieli noworodka?

Odradzamy używanie myjki do kąpieli noworodka. Dlatego, że w wilgotnych gąbkach mnożą się bakterie. Bezpieczniej będzie umyć niemowlę ręką.

Czy używać mydła do kąpieli noworodka?

Zamiast mydła do kąpieli noworodka bezpieczniejsze są żele i płyny dla niemowląt, dozwolone od pierwszego dnia życia. Dobrze, jeśli mają atest IMiD, CZD lub pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Czy pierwsza kąpiel noworodka powinna być dokładna i długa?

Jeśli nie ma takiej potrzeby (bo np. główka jest czysta), lepiej nie myć maluszkowi główki, by nie nasilać stresu związanego z kąpielą. Te zabiegi można wykonać podczas kolejnych kąpieli. Tym bardziej że pierwsza kąpiel powinna być krótka, trwać nie dłużej niż dwie, trzy minuty.

Pierwszy miesiąc z noworodkiem

Czy wiesz, jak pielęgnować wrażliwą skórę noworodka i dziecka?

Pytanie 1 z 5
Czego używać do mycia ciała noworodka