Jak wygląda SEN noworodka?

2014-10-11 17:34

Noworodek po urodzeniu przesypia większość doby. Na pewno nie raz zastanawiałaś się, czy maluchowi się coś śni. Okazuje się, że sen noworodka wygląda zupełnie inaczej niż sen dorosłych!

Biały szum, sen niemowlaka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Biały szum wspomaga spokojny sen niemowlaka.

Noworodek śpi przez 18-20 godzin na dobę, z przerwami na jedzenie co 2-3 godziny. Czy oznacza to, że większość czasu odpoczywa? Nie – w trakcie snu noworodka jego mózg bardzo intensywnie pracuje. Trwa jego rozwój, tworzą się nowe połączenia nerwowe. Maluch podczas snu także rośnie – przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu. Nie odróżnia jeszcze dnia od nocy (zacznie dopiero w 2. miesiącu życia), budzi się i zasypia w własnym rytmie. Badacze niemowlęcych mózgów odkryli, że sen niemowlaka rządzi się innymi prawami niż sen osoby dorosłej.

Kłopoty z usypianiem noworodka. Zasypianie bez kołysania >>

Co się dzieje w czasie snu noworodka?

U dorosłego jedna trzecia snu to faza REM, czyli faza snu głębokiego. Charakteryzuje się ona szybkimi ruchami gałek ocznych. Podczas tej fazy mózg jest aktywny tak jak na jawie, dlatego ta faza snu jest nazywana snem paradoksalnym. Ponadto faza REM to czas marzeń sennych. U niemowląt prawie cały sen składa się z fazy REM. Mózgi noworodków pozostają więc aktywne przez cały okres snu, a ponadto odbierają bodźce z otoczenia. Gdy obok dziecka np. błyska światło, jego mózg uaktywnia się tak jak na jawie, a u dorosłych pozostaje on uśpiony. By u noworodka wykształcił się mechanizm snu w nocy i czuwania w dzień, konieczne jest kładzenie go spać w ciemnym pomieszczeniu.

Nagła śmierć łóżeczkowa czyli zespół nagłego zgonu niemowlęcia (SIDS) >>

Zobacz co zrobić, by niemowlę przespało całą noc i jakie błędy najczęściej popełniają rodzice:

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza