Niemowlę nie chce spać. Jakie są powody kłopotów ze snem u dzieci?

2013-06-18 14:33

Moje dziecko przesypiało już prawie całe noce - skarży się nasza czytelniczka. Teraz, gdy ma 5 miesięcy, znów się budzi i nie chce spać. Karmię nadal piersią. Dlaczego ma problemy ze snem?

Spis treści

  1. Kłopoty ze snem niemowlaka: może dziecko się nie najada?
  2. Dziecko nie może spać, bo tęskni za mamą
  3. Polecamy wideo: Jak uśpić dziecko? 

Dlaczego dziecko ma problemy ze snem? Na początek warto się przyjrzeć diecie dziecka. Naturalny pokarm jest lekkostrawny. Dlatego w tym wieku (5 miesięcy) mleko mamy może już nie wystarczać do zaspokojenia głodu przez całą noc i stąd mogą się zdarzyć pobudki.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Kłopoty ze snem niemowlaka: może dziecko się nie najada?

Jeżeli przypuszczamy, że problemy ze snem naszego dziecka wynikaja z powodu niedojadania, może warto wprowadzić do diety dziecka kaszkę mleczno-ryżową lub mleczno-kukurydzianą albo kleik. Produkty te zawierają węglowodany złożone, które stopniowo się uwalniając, na dłużej zapewniają uczucie sytości. Podane wieczorem jako ostatni posiłek pozwolą dziecku na dłuższy sen.

>> Kołysanki dla dzieci pomogą ci delikatnie utulić najmłodszych do snu

Dziecko nie może spać, bo tęskni za mamą

Powodem nocnych pobudek może być też nieobecność mamy w ciągu dnia. Stęsknione niemowlę nadrabia dzienne zaległości w karmieniu piersią i w przytulaniu się do mamy. Inny możliwy powód to zbyt wiele wrażeń w ciągu dnia, zwłaszcza po południu. Gdy nic nie przynosi poprawy, może warto sobie przypomnieć, że niemowlę to taki sam człowiek jak my: może mieć lepsze i gorsze noce. Czasem niewielki kryzys w nocnym spaniu jest tylko przejściowym etapem do kolejnego kroku milowego ku samodzielnemu przesypianiu całej nocy.

Polecamy wideo: Jak uśpić dziecko? 

Usypianie dzieci nie jest łatwym zadaniem. Posłuchaj rad naszego eksperta i sprawdź jak uśpić dziecko?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza