Aneta ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" izoluje córkę od ludzi. "To może być coś strasznego"

2024-02-10 11:50

Aneta i Robert Żuchowscy poznali się w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" i stworzyli szczęśliwy związek. Para ma dwoje dzieci, ale każdego dnia musi mierzyć się z dużymi wyzwaniami. Ich córeczka ma ogromne problemy ze zdrowiem.

Aneta i Robert Żuchowscy
Autor: Aneta Żuchowska Instagram Córka Anety i Roberta Żuchowskich jest wcześniakiem

Aneta i Robert Żuchowscy są przykładem na to, że w reality show można odnaleźć miłość. Para poznała się na planie "Ślubu od pierwszego wejrzenia" i nie tylko wytrwała razem w programie, ale i w życiu. Dziś mają dwoje dzieci: synka i córkę. Są szczęśliwą rodziną, choć codzienność nie jest dla nich łatwa.

Pielęgnacja wcześniaka w domu

Córka urodziła się w 24. tygodniu ciąży

Córeczka pary przyszła na świat w 24. tygodniu ciąży jako skrajny wcześniak. Dziewczynka długie tygodnie spędziła w szpitalu w inkubatorze, a lekarze walczyli o jej życie i zdrowie. Aneta i Robert każdego dnia dziękowali za cud jej narodzin, bo wcześniej lekarze byli pewni, że ciąża obumrze.

Około 20. tygodnia ciąży Aneta trafiła do szpitala, gdzie lekarze zdiagnozowali postępującą infekcję. Przygotowali kobietę na najgorsze, myśląc, że dziecko nie przeżyje. Ale infekcja minęła, choć wcześniej żadne antybiotyki nie działały. W 24. tygodniu ciąży uczestniczka programu "Ślub od pierwszego wejrzenia" urodziła — jak sama napisała w mediach społecznościowych - "700 gram cudu, który jeszcze kilka tygodni wcześniej miał być poronieniem".

Walka o każdy dzień

Rodzinę czekała długa walka o zdrowie córeczki. Dziewczynka okazała się jednak bardzo silna, przybierała na wadze i walczyła o to, by wrócić z rodziną do domu. Po 4 miesiącach od porodu udało się, a życiu Hani już nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Jako skrajny wcześniak wciąż jednak ma słabą odporność. Rodzice muszą izolować dziecko od skupisk ludzi, a nawet od najbliższych, bo każda potencjalna infekcja może być dla niej niebezpieczna. 

"Musieliśmy zabrać Miesia ze żłobka i mocno się pilnować, żeby na razie nikt oprócz najbliższych (ewentualnie) nas nie odwiedzał, a rodzina — jeśli są na 200 proc. zdrowi. Mała ma unikać, póki co, skupisk ludzi. Nawet do przychodni wchodzimy na szybko, jak jest już nasza kolej, bo jeśli by coś złapała... dla niej to może być coś strasznego" - przyznała Aneta Żuchowska.

Cała czwórka jest bardzo dzielna i nie poddaje się w walce o zdrowie maleństwa. Wzruszeni całą historią internauci podkreślają, że Żuchowscy stworzyli wspaniałą rodzinę i życzą im dużo siły. "Jesteście wspaniali!" - piszą w komentarzach.

Czytaj: Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Aneta i Robert Żuchowscy poznali się w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" i stworzyli szczęśliwy związek. Para ma dwoje dzieci, ale każdego dnia musi mierzyć się z dużymi wyzwaniami. Ich córeczka ma ogromne problemy ze zdrowiem.
Każdy rodzic wcześniaka martwi się, czy jego dziecko dogoni rówieśników urodzonych o czasie. Porównuje swojego malca i martwi się, jeśli te porównania wypadną na niekorzyść ich dzieci. O tym, jak wcześniaki doganiają swoich rówieśników, opowiada dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, specjalista neonatolog, pediatra, kierownik Oddziału Neonatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Patrycja przyszła na świat w 25. tygodniu ciąży. W chwili, gdy nastąpił poród przedwczesny, miała dokładnie 24 tygodnie i 6 dni. Była tak maleńka, że z rozłożonymi nóżkami przypominała dużą żabkę i tak słabiutka, że nie było wiadomo, czy uda jej się przeżyć. Dziś ma sześć miesięcy i jest zdrowym, pogodnym niemowlęciem.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza