24. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-06-04 14:12

W 24. tygodniu ciąży dziecka może już ważyć pół kilograma. Pojawiają się cebulki włosów i brwi. U przyszłej mamy mogą pojawić się krwawienia, które powinny być skonsultowane u lekarza. Zobacz, jak rozwija się dziecko i jak możesz się czuć w 24. tygodniu ciąży.

ciąża
Autor: Getty images Drugi trymestr to dla większości przyszłych mam najlepszy okres ciąży: pełen energii i dobrego samopoczucia.

Drugi trymestr ciąży jest dla wielu kobiet czasem odpoczynku po nudnościach i wymiotach, pięknego wyglądu i okresem pełnym energii. To również czas, kiedy może towarzyszyć ci bardzo duże podekscytowanie nadchodzącymi zmianami, ale też sporo obaw związanych z przyszłością.

Zaczynasz odczuwać syndrom wicia gniazda. Pamiętaj jednak: to już druga połowa ciąży, dlatego nie wolno przesadzać z aktywnością.  

Który to miesiąc ciąży?

24. tydzień ciąży to 6. miesiąc ciąży, a 2. trymestr ciąży. To 22. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 24. tygodniu ciąży
  2. Wielkość i wygląd dziecka w 24. tygodniu ciąży
  3. Objawy ciąży w 24. tygodniu ciąży
  4. Dolegliwości ciążowe w 24. tygodniu ciąży

Rozwój dziecka w 24. tygodniu ciąży

Chociaż do 24. tygodnia ciąży wszystkie narządy płodu bardzo się rozwinęły, ich funkcje wypełnia łożysko. Dba o prawidłowe odżywianie dziecka, przekazuje tlen z twojej krwi i dba o zdrowie, zatrzymując większość szkodliwych dla niego substancji.

W 24. tygodniu ciąży dziecko czuje smaki, twoje emocje, słyszy dźwięki. Nie lubi nagłych hałasów, głośnej muzyki, lubi natomiast głosy mamy i taty.

Jeśli dziecko przyszłoby w tej chwili na świat, mogłoby przeżyć poród, ponieważ medycyna poszła na tyle do przodu, że potrafiłaby utrzymać je przy życiu. Niestety szanse wynoszą tylko 25 procent.

Badania w 6. miesiącu ciąży

Wielkość i wygląd dziecka w 24. tygodniu ciąży

W 24. tygodniu ciąży dziecko waży ponad 1/2 kg, zwinięte w kłębek mierzy ok. 21 cm, a jednak powoli w macicy robi mu się już ciasno. Stąd coraz mocniejsze kopniaki, jakimi cię obdarza. Maluszek przypomina już wyglądem noworodka, ma wyraźnie wykształconą twarz i ciało. Ma też brwi i rzęsy, a na główce białe włoski (bez pigmentu).

Czytaj: Muzyka w ciąży: czy warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu?

Jak rodzi się w Wielkiej Brytanii? 5 faktów o porodzie w Anglii

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
24 tydzień ciąży

Autor: Getty images

Twoje maleństwo waży już najprawdopodobniej blisko 600 gramów. Wielkością zatem przypomina pięknego bakłażana. Jego długość zaś może już sięgać 32 cm, czyli ponad połowę tego, co będzie mierzył przy urodzeniu w terminie.

Objawy ciąży w 24. tygodniu ciąży

Brzuszek jest już zgrabnie zaokrąglony, ale jeszcze nie przeszkadza w poruszaniu się i codziennej aktywności.

Możesz zauważyć, że twój pępek zrobił się płaski - to naturalne w sytuacji, gdy skóra zostaje wypychana i rozciągana przez rosnącego malca.

W 24. tygodniu ciąży w twojej macicy (wyczuwalnej ok. 5 cm nad pępkiem) jest już około 500 ml płynu owodniowego, który chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy, zapewnia stałą temperaturę, a także tworzy środowisko, w którym małemu człowiekowi łatwiej się poruszać. malec znacznie mocniej rozpycha się, boksuje, kopie i tupie.

Czytaj też: Jak rośnie brzuch w ciąży?

Kalkulatory - wypróbuj narzędzia przydatne w okresie ciąży

Pamiętaj, że okres między 24. tygodniem a 26. tygodniem ciąży to czas, kiedy musisz wykonać ważne badanie poziomu cukru po wypiciu roztworu glukozy. Test obciążenia glukozą polega na doustnym podaniu 75 g glukozy i trzypunktowym oznaczeniu stężenia: przed podaniem glukozy (na czczo), po 1 i 2 godz. od podania glukozy. To ważne badanie, które pomaga wykryć cukrzycę ciężarnych.

Czytaj: Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania

Jadłospis dla mam z cukrzycą [PDF DO POBRANIA]

Dolegliwości ciążowe w 24. tygodniu ciąży

24. tydzień ciąży to czas, kiedy zmienia się twoja skóra: mogą pojawić się na niej plamy i przebarwienia - to wszystko za sprawą hormonów ciążowych. Charakterystyczna jest ciemna obwódka wokół ust, a także linia pod pępkiem.

Na pewno masz też ciemną linię biegnącą pionowo przez środek brzucha to linea negra, będąca efektem wysokiego poziomu melaniny w skórze ciężarnej mamy.

Zapobiegaj plamom, stosując kremy z wysokim filtrem UVA i unikając słońca, a zwłaszcza opalania.

W 24. tygodniu ciąży spora już macica uciska różne narządy i połączenia nerwowe. Stąd bóle kręgosłupa, częstsze oddawanie moczu, zaparcia czy zgaga.

Ponieważ macica jest coraz większa, możesz odczuwać problemy z oddychaniem spowodowane jej naciskiem na przeponę. Jeśli w 24. tygodniu ciąży dokuczają ci nieżyty i krwawienie z nosa stosuj w domu nawilżacz powietrza.

W 24. tygodniu ciąży rozciągaj mięśnie nóg, żeby zapobiegać skurczom łydek i kilka razy dziennie kołysz miednicą, jeśli odczuwasz bóle w dolnej części pleców. Znakomitym relaksem dla mięśni jest także pływanie. Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla, ich sprawność przyda się w czasie porodu.

Pamiętaj o witaminach w 24. tygodniu ciąży! Dbaj o wzbogacanie diety w pokarmy z dużą zawartością żelaza i wapnia.

Czujesz drętwienie rąk, mrowienie w nadgarstku i  ból, który pojawia się zwłaszcza wieczorem? To mogą być objawy cieśni nadgarstka, dolegliwości, która często dotyka kobiety oczekujące dziecka. Z powodu ciążowych obrzęków tkanki uciskają nerw w nadgarstku. Aby zmniejszyć ból, ograniczaj pracę przy komputerze, masuj ręce i rób ciepłe okłady.

Czytaj:  Niedokrwistość w ciąży. Dowiedz się co to jest anemia i co powinnaś o niej wiedzieć

Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Możesz zaobserwować zwiększoną ilość białawo-szarej wydzieliny z pochwy. Jest to skutek wydzielanych w twoim ciele hormonów.

Jeśli jednak wydzielinie towarzyszyłoby swędzenie lub pieczenie, skonsultuj się z lekarzem lub położną, gdyż może to świadczyć o rozwijającej się infekcji intymnej. Podobnie, konsultacja położnicza jest konieczna, jeśli wydzielina byłaby podbarwiona krwią.

Hormony, a dokładnie zwiększony poziom estrogenów, mają też swoje pozytywne skutki. Dzięki nim możesz cieszyć się lśniącymi, gęstymi włosami!

Odkryj przesądy ciążowe

Pytanie 1 z 32
Picie czerwonego wina w ciąży jest wskazane, bo poprawia morfologię i zmniejsza ryzyko anemii.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza