24 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-14 13:40
24 tydzień ciąży dziecko
Autor: Getty images

W 24 tygodniu ciąży dziecka może już ważyć pół kilograma. Pojawiają się cebulki włosów i brwi. U przyszłej mamy mogą pojawić się krwawienia, które powinny być skonsultowane u lekarza. Zobacz, jak rozwija się dziecko i jak możesz się czuć w 24 tygodniu ciąży.

Drugi trymestr ciąży jest dla wielu kobiet czasem odpoczynku po nudnościach i wymiotach, pięknego wyglądu i okresem pełnym energii. To również czas, kiedy może towarzyszyć ci bardzo duże podekscytowanie nadchodzącymi zmianami, ale też sporo obaw związanych z przyszłością.

Zaczynasz odczuwać syndrom wicia gniazda. Pamiętaj jednak: to już druga połowa ciąży, dlatego nie wolno przesadzać z aktywnością.  

Spis treści:

  1. Jaki masz brzuch w 24 tygodniu ciąży?
  2. Badania w 24 tygodniu ciąży
  3. Dolegliwości i objawy w 24 tygodniu ciąży
  4. Rozwój i waga dziecka w 24 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

24 tydzień ciąży to 6 miesiąc ciąży, a 2 trymestr ciąży. To 22 tydzień życia dziecka.

Jaki masz brzuch w 24 tygodniu ciąży?

Brzuszek jest już zgrabnie zaokrąglony, ale jeszcze nie przeszkadza w poruszaniu się i codziennej aktywności.

Możesz zauważyć, że twój pępek zrobił się płaski - to naturalne w sytuacji, gdy skóra zostaje wypychana i rozciągana przez rosnącego malca.

W 24 tygodniu ciąży w twojej macicy (wyczuwalnej ok. 5 cm nad pępkiem) jest już około 500 ml płynu owodniowego, który chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy, zapewnia stałą temperaturę, a także tworzy środowisko, w którym małemu człowiekowi łatwiej się poruszać. malec znacznie mocniej rozpycha się, boksuje, kopie i tupie.

Czytaj też:

Jak rośnie brzuch w ciąży?

Kalkulatory - wypróbuj narzędzia przydatne w okresie ciąży

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Badania w 24 tygodniu ciąży

Pamiętaj, że okres między 24 tygodniem a 26 tygodniem ciąży to czas, kiedy musisz wykonać ważne badanie poziomu cukru po wypiciu roztworu glukozy. Test obciążenia glukozą polega na doustnym podaniu 75 g glukozy i trzypunktowym oznaczeniu stężenia: przed podaniem glukozy (na czczo), po 1 i 2 godz. od podania glukozy. To ważne badanie, które pomaga wykryć cukrzycę ciężarnych.

Czytaj:

Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania

Jadłospis dla mam z cukrzycą [PDF DO POBRANIA]

Dolegliwości i objawy w 24 tygodniu ciąży

24 tydzień ciąży to czas, kiedy zmienia się twoja skóra: mogą pojawić się na niej plamy i przebarwienia - to wszystko za sprawą hormonów ciążowych. Charakterystyczna jest ciemna obwódka wokół ust, a także linia pod pępkiem.

Na pewno masz też ciemną linię biegnącą pionowo przez środek brzucha to linea negra, będąca efektem wysokiego poziomu melaniny w skórze ciężarnej mamy.

Zapobiegaj plamom, stosując kremy z wysokim filtrem UVA i unikając słońca, a zwłaszcza opalania.

W 24 tygodniu ciąży spora już macica uciska różne narządy i połączenia nerwowe. Stąd bóle kręgosłupa, częstsze oddawanie moczu, zaparcia czy zgaga.

Ponieważ macica jest coraz większa, możesz odczuwać problemy z oddychaniem spowodowane jej naciskiem na przeponę. Jeśli w 24 tygodniu ciąży dokuczają ci nieżyty i krwawienie z nosa stosuj w domu nawilżacz powietrza.

W 24 tygodniu ciąży rozciągaj mięśnie nóg, żeby zapobiegać skurczom łydek i kilka razy dziennie kołysz miednicą, jeśli odczuwasz bóle w dolnej części pleców. Znakomitym relaksem dla mięśni jest także pływanie. Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla, ich sprawność przyda się w czasie porodu.

Pamiętaj o witaminach w 24 tygodniu ciąży! Dbaj o wzbogacanie diety w pokarmy z dużą zawartością żelaza i wapnia.

Czujesz drętwienie rąk, mrowienie w nadgarstku i  ból, który pojawia się zwłaszcza wieczorem? To mogą być objawy cieśni nadgarstka, dolegliwości, która często dotyka kobiety oczekujące dziecka. Z powodu ciążowych obrzęków tkanki uciskają nerw w nadgarstku. Aby zmniejszyć ból, ograniczaj pracę przy komputerze, masuj ręce i rób ciepłe okłady.

Czytaj:

Niedokrwistość w ciąży. Dowiedz się co to jest anemia i co powinnaś o niej wiedzieć

Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

Warto mieć
eporadnik Niepokojące objawy

Autor: redakcja

Plamienia, krwawienia, mniej lub bardziej silne bóle brzucha, skurcze i inne dolegliwości występujące w ciąży mogą oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Opisujemy sygnały, których nie wolno przegapić: gdy się pojawią, trzeba udać się do lekarza.

Z poradnika dowiesz się:

  • jakiego rodzaju krwawienie może oznaczać początek poronienia
  • co może oznaczać silny ból w podbrzuszu
  • jak odróżnić zwykłe ciążowe obrzęki od stanu przedrzucawkowego
  • dlaczego nie wolno lekceważyć mroczków przed oczami
  • jaką groźną chorobę sygnalizuje swędząca skóra
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Możesz zaobserwować zwiększoną ilość białawo-szarej wydzieliny z pochwy. Jest to skutek wydzielanych w twoim ciele hormonów.

Jeśli jednak wydzielinie towarzyszyłoby swędzenie lub pieczenie, skonsultuj się z lekarzem lub położną, gdyż może to świadczyć o rozwijającej się infekcji intymnej. Podobnie, konsultacja położnicza jest konieczna, jeśli wydzielina byłaby podbarwiona krwią.

Hormony, a dokładnie zwiększony poziom estrogenów, mają też swoje pozytywne skutki. Dzięki nim możesz cieszyć się lśniącymi, gęstymi włosami!

Rozwój i waga dziecka w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży dziecko waży niewiele ponad 1/2 kg, zwinięte w kłębek mierzy ok. 21 cm, a jednak powoli w macicy robi mu się już ciasno. Stąd coraz mocniejsze kopniaki, jakimi cię obdarza. Maluszek przypomina już wyglądem noworodka, ma wyraźnie wykształconą twarz i ciało.

Ma też brwi i rzęsy, a na główce białe włoski (bez pigmentu). W 24 tygodniu ciąży dziecko czuje smaki, twoje emocje, słyszy dźwięki. Nie lubi nagłych hałasów, głośnej muzyki, lubi natomiast głosy mamy i taty.

Chociaż do 24 tygodnia ciąży wszystkie narządy płodu bardzo się rozwinęły, ich funkcje wypełnia łożysko. Dba o prawidłowe odżywianie dziecka, przekazuje tlen z twojej krwi i dba o zdrowie, zatrzymując większość szkodliwych dla niego substancji.

Jeśli dziecko przyszłoby w tej chwili na świat, mogłoby przeżyć poród, ponieważ medycyna poszła na tyle do przodu, że potrafiłaby utrzymać je przy życiu. Niestety szanse wynoszą tylko 25 procent.

Czytaj:

Muzyka w ciąży: czy warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu?

Jak rodzi się w Wielkiej Brytanii? 5 faktów o porodzie w Anglii

Jak rozwija się płód w 25 tygodniu ciąży?

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Księżniczka taty wygląda nie najlepiej... Chciałam ten przykry fakt przemilczeć, ale chyba nie da rady – jak szczerze, to szczerze.

Otóż już od jakichś trzech tygodni moja skóra jest pokryta tłustą białawą substancją, nazywaną mazią płodową. No cóż, nie wyglądam z tym dobrze, a będę taka już do końca ciąży.

Ale maź jest po to, by chronić moją delikatną skórę przed nadmiernym nasiąkaniem płynem owodniowym. Pocieszam się, że żadna kobieta nie wygląda dobrze w maseczce, zwłaszcza gdy ma ją na całym ciele. Ale czego się nie robi dla urody!

A tak w ogóle, to kończę już 22 tygodnie, mierzę około 22 centymetrów i ważę pół kilograma. Mój organizm zaczyna produkować białe krwinki, które zwalczają infekcje. W płucach rozwijają się naczynia krwionośne i pęcherzyki, które po urodzeniu wypełnią się powietrzem.

Na razie ćwiczę oddychanie, wciągając do nich płyn owodniowy. Czy wyobrażacie sobie, że gdybym urodziła się w tej chwili, mogłabym już przeżyć?!

Tylko spokojnie, nie wybieram się jeszcze na zewnątrz. Po co mi to? Poczekam, rozwinę się, nauczę się jeszcze paru rzeczy i wtedy – proszę bardzo!

Polecamy wideo: 24 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE