24 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-14 13:40
24 tydzień ciąży dziecko
Autor: Getty images

W 24 tygodniu ciąży dziecka może już ważyć pół kilograma. Pojawiają się cebulki włosów i brwi. U przyszłej mamy mogą pojawić się krwawienia, które powinny być skonsultowane u lekarza. Zobacz, jak rozwija się dziecko i jak możesz się czuć w 24 tygodniu ciąży.

Drugi trymestr ciąży jest dla wielu kobiet czasem odpoczynku po nudnościach i wymiotach, pięknego wyglądu i okresem pełnym energii. To również czas, kiedy może towarzyszyć ci bardzo duże podekscytowanie nadchodzącymi zmianami, ale też sporo obaw związanych z przyszłością.

Zaczynasz odczuwać syndrom wicia gniazda. Pamiętaj jednak: to już druga połowa ciąży, dlatego nie wolno przesadzać z aktywnością.  

Spis treści:

  1. Jaki masz brzuch w 24 tygodniu ciąży?
  2. Badania w 24 tygodniu ciąży
  3. Dolegliwości i objawy w 24 tygodniu ciąży
  4. Rozwój i waga dziecka w 24 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

24 tydzień ciąży to 6 miesiąc ciąży, a 2 trymestr ciąży. To 22 tydzień życia dziecka.

Jaki masz brzuch w 24 tygodniu ciąży?

Brzuszek jest już zgrabnie zaokrąglony, ale jeszcze nie przeszkadza w poruszaniu się i codziennej aktywności.

Możesz zauważyć, że twój pępek zrobił się płaski - to naturalne w sytuacji, gdy skóra zostaje wypychana i rozciągana przez rosnącego malca.

W 24 tygodniu ciąży w twojej macicy (wyczuwalnej ok. 5 cm nad pępkiem) jest już około 500 ml płynu owodniowego, który chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy, zapewnia stałą temperaturę, a także tworzy środowisko, w którym małemu człowiekowi łatwiej się poruszać. malec znacznie mocniej rozpycha się, boksuje, kopie i tupie.

Czytaj też:

Jak rośnie brzuch w ciąży?

Kalkulatory - wypróbuj narzędzia przydatne w okresie ciąży

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Badania w 24 tygodniu ciąży

Pamiętaj, że okres między 24 tygodniem a 26 tygodniem ciąży to czas, kiedy musisz wykonać ważne badanie poziomu cukru po wypiciu roztworu glukozy. Test obciążenia glukozą polega na doustnym podaniu 75 g glukozy i trzypunktowym oznaczeniu stężenia: przed podaniem glukozy (na czczo), po 1 i 2 godz. od podania glukozy. To ważne badanie, które pomaga wykryć cukrzycę ciężarnych.

Czytaj:

Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania

Jadłospis dla mam z cukrzycą [PDF DO POBRANIA]

Dolegliwości i objawy w 24 tygodniu ciąży

24 tydzień ciąży to czas, kiedy zmienia się twoja skóra: mogą pojawić się na niej plamy i przebarwienia - to wszystko za sprawą hormonów ciążowych. Charakterystyczna jest ciemna obwódka wokół ust, a także linia pod pępkiem.

Na pewno masz też ciemną linię biegnącą pionowo przez środek brzucha to linea negra, będąca efektem wysokiego poziomu melaniny w skórze ciężarnej mamy.

Zapobiegaj plamom, stosując kremy z wysokim filtrem UVA i unikając słońca, a zwłaszcza opalania.

W 24 tygodniu ciąży spora już macica uciska różne narządy i połączenia nerwowe. Stąd bóle kręgosłupa, częstsze oddawanie moczu, zaparcia czy zgaga.

Ponieważ macica jest coraz większa, możesz odczuwać problemy z oddychaniem spowodowane jej naciskiem na przeponę. Jeśli w 24 tygodniu ciąży dokuczają ci nieżyty i krwawienie z nosa stosuj w domu nawilżacz powietrza.

W 24 tygodniu ciąży rozciągaj mięśnie nóg, żeby zapobiegać skurczom łydek i kilka razy dziennie kołysz miednicą, jeśli odczuwasz bóle w dolnej części pleców. Znakomitym relaksem dla mięśni jest także pływanie. Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla, ich sprawność przyda się w czasie porodu.

Pamiętaj o witaminach w 24 tygodniu ciąży! Dbaj o wzbogacanie diety w pokarmy z dużą zawartością żelaza i wapnia.

Czujesz drętwienie rąk, mrowienie w nadgarstku i  ból, który pojawia się zwłaszcza wieczorem? To mogą być objawy cieśni nadgarstka, dolegliwości, która często dotyka kobiety oczekujące dziecka. Z powodu ciążowych obrzęków tkanki uciskają nerw w nadgarstku. Aby zmniejszyć ból, ograniczaj pracę przy komputerze, masuj ręce i rób ciepłe okłady.

Czytaj:

Niedokrwistość w ciąży. Dowiedz się co to jest anemia i co powinnaś o niej wiedzieć

Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

Warto mieć
1,00 zł

Warto mieć

Plamienia, krwawienia, mniej lub bardziej silne bóle brzucha, skurcze i inne dolegliwości występujące w ciąży mogą oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Opisujemy sygnały, których nie wolno przegapić: gdy się pojawią, trzeba udać się do lekarza.

Z poradnika dowiesz się:

  • jakiego rodzaju krwawienie może oznaczać początek poronienia
  • co może oznaczać silny ból w podbrzuszu
  • jak odróżnić zwykłe ciążowe obrzęki od stanu przedrzucawkowego
  • dlaczego nie wolno lekceważyć mroczków przed oczami
  • jaką groźną chorobę sygnalizuje swędząca skóra
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Możesz zaobserwować zwiększoną ilość białawo-szarej wydzieliny z pochwy. Jest to skutek wydzielanych w twoim ciele hormonów.

Jeśli jednak wydzielinie towarzyszyłoby swędzenie lub pieczenie, skonsultuj się z lekarzem lub położną, gdyż może to świadczyć o rozwijającej się infekcji intymnej. Podobnie, konsultacja położnicza jest konieczna, jeśli wydzielina byłaby podbarwiona krwią.

Hormony, a dokładnie zwiększony poziom estrogenów, mają też swoje pozytywne skutki. Dzięki nim możesz cieszyć się lśniącymi, gęstymi włosami!

Rozwój i waga dziecka w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży dziecko waży niewiele ponad 1/2 kg, zwinięte w kłębek mierzy ok. 21 cm, a jednak powoli w macicy robi mu się już ciasno. Stąd coraz mocniejsze kopniaki, jakimi cię obdarza. Maluszek przypomina już wyglądem noworodka, ma wyraźnie wykształconą twarz i ciało.

Ma też brwi i rzęsy, a na główce białe włoski (bez pigmentu). W 24 tygodniu ciąży dziecko czuje smaki, twoje emocje, słyszy dźwięki. Nie lubi nagłych hałasów, głośnej muzyki, lubi natomiast głosy mamy i taty.

Chociaż do 24 tygodnia ciąży wszystkie narządy płodu bardzo się rozwinęły, ich funkcje wypełnia łożysko. Dba o prawidłowe odżywianie dziecka, przekazuje tlen z twojej krwi i dba o zdrowie, zatrzymując większość szkodliwych dla niego substancji.

Jeśli dziecko przyszłoby w tej chwili na świat, mogłoby przeżyć poród, ponieważ medycyna poszła na tyle do przodu, że potrafiłaby utrzymać je przy życiu. Niestety szanse wynoszą tylko 25 procent.

Czytaj:

Muzyka w ciąży: czy warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu?

Jak rodzi się w Wielkiej Brytanii? 5 faktów o porodzie w Anglii

Jak rozwija się płód w 25 tygodniu ciąży?

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Księżniczka taty wygląda nie najlepiej... Chciałam ten przykry fakt przemilczeć, ale chyba nie da rady – jak szczerze, to szczerze.

Otóż już od jakichś trzech tygodni moja skóra jest pokryta tłustą białawą substancją, nazywaną mazią płodową. No cóż, nie wyglądam z tym dobrze, a będę taka już do końca ciąży.

Ale maź jest po to, by chronić moją delikatną skórę przed nadmiernym nasiąkaniem płynem owodniowym. Pocieszam się, że żadna kobieta nie wygląda dobrze w maseczce, zwłaszcza gdy ma ją na całym ciele. Ale czego się nie robi dla urody!

A tak w ogóle, to kończę już 22 tygodnie, mierzę około 22 centymetrów i ważę pół kilograma. Mój organizm zaczyna produkować białe krwinki, które zwalczają infekcje. W płucach rozwijają się naczynia krwionośne i pęcherzyki, które po urodzeniu wypełnią się powietrzem.

Na razie ćwiczę oddychanie, wciągając do nich płyn owodniowy. Czy wyobrażacie sobie, że gdybym urodziła się w tej chwili, mogłabym już przeżyć?!

Tylko spokojnie, nie wybieram się jeszcze na zewnątrz. Po co mi to? Poczekam, rozwinę się, nauczę się jeszcze paru rzeczy i wtedy – proszę bardzo!

Polecamy wideo: 24 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE