Martwicze zapalenie jelita grubego u wcześniaków i noworodków: przyczyny, objawy, leczenie

2012-05-20 14:13

Martwicze zapalenie jelita grubego (nekrotyczne zapalenie jelit) to najczęstsza choroba przewodu pokarmowego, wymagająca interwencji chirurgicznej u wcześniaków i rzadziej noworodków o niskiej masie urodzeniowej. Martwica jelita grubego jest groźna, u najmniejszych dzieci - ważących mniej niż 1,5 kilograma - bywa śmiertelne. Co warto wiedzieć o martwiczym zapaleniu jelita grubego? Martwica jelita grubego: objawy, przyczyny, leczenie.

Czym jest martwicze zapalenie jelita grubego u wcześniaków i noworodków?
Autor: _photos.com|photos.com Czym jest martwicze zapalenie jelita grubego u wcześniaków i noworodków?

Spis treści

  1. Martwicze zapalenie jelita grubego: przyczyny
  2. Martwicze zapalenie jelita grubego: objawy
  3. Martwicze zapalenie jelita grubego: leczenie

Martwicze zapalenie jelita grubego, które występuje u wcześniaków i dzieci z niską wagą urodzeniową nazywane jest także nekrotycznym zapaleniem jelita grubego, a z łaciny enterocolitis necroticans. Objawia się różnego stopnia martwicą błony śluzowej jelita lub całej jego ściany. Mimo że martwicze zapalenie jelita grubego dotyka wielu wcześniaków, nadal nie jest znana jego konkretna przyczyna.

Martwicze zapalenie jelita grubego: przyczyny

Przyjmuje się, że martwicze zapalenie jelita grubego jest spowodowane:

  • powikłaniem niedotlenienia płodu, np. niedotlenienia okołoporodowego;niedokrwieniem;
  • zakażeniem, które ma ostry przebieg z powodu niedojrzałych mechanizmów obronnych wcześniaka;
  • urazem;
  • cewnikowaniem naczyń pępowinowych;zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej;
  • zakażeniem pałeczką ropy błękitnej - Pseudomonas aeruginosa.

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu przyczyn martwiczego zapalenia jelit. Pod koniec 2011 roku na łamach "Journal of Perinatology" uczeni z Uniwersytetu Loyola w Chicago wykazywali, że choroba jest najgroźniejsza dla noworodków z grupą krwi AB i tym samym po 24 latach obserwacji chorych  noworodków uznali, że grupa krwi dziecka może być istotnym czynnikiem ryzyka zgonu w wyniku nekrotycznego zapalenia jelita grubego. To zagrożenie jest nawet trzy razy większe w porównaniu z dziećmi posiadajacymi inne grupy krwi.

Martwicze zapalenie jelita grubego: objawy

Dziecko może mieć pierwsze objawy nawet po kilku tygodniach lub miesiącach po narodzinach. Przyjmuje się, że im wcześniej urodziło się dziecko przed terminem, tym później zacznie mieć symptomy choroby. Dziecko może cierpieć na wszystkie lub niektóre z poniższych objawów:

  • wzdęcia, zaparcia i ból brzucha wynikający z zalegania treści pokarmowej w żołądku;
  • wymioty, biegunki (także z krwią);
  • wyczuwalne przez powłoki brzuszne rozdęte pętle jelit;rozdrażnienie, płaczliwość;
  • wzrost temperatury ciała.

Lekarz zaleca wykonanie badania RTG, które może wykazać np. obecność powietrza w układzie żyły wrotnej lub nieprawidłowe rozmieszczenie gazów jelitowych. Dodatkowo wykonywane jest USG, by wykazać ewentualne zmiany konkretnie w obrębie jelita grubego. Zaleca się badanie kału na krew utajoną oraz sprawdzenie krwi - jaka jest liczba białych krwinek.

Martwicze zapalenie jelita grubego: leczenie

Na szczęście, w większości przypadków zapalenie jelita ma łagodny przebieg i wcześnie wykryte można wyleczyć za pomocą antybiotyków. W zależności od stopnia rozwoju choroby, leczenie może również polegać na odstawieniu żywienia doustnego. Natomiast jeśli objawy otrzewne będą przybierały na sile i będzie zagrożenie perforacją jelita, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Wykonuje się laparotomię (operacyjne otwarcie jamy brzusznej - przecięcie skóry, mięśni i otrzewnej) i wycięciu martwiczych fragmentów jelita, zespoleniu ich lub wyłonieniu, a w przypadku perforacji - zszyciu tego miejsca.

Zobacz film: Opieka nad wcześniakiem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza