Fundacja Wcześniak: z jakiej pomocy mogą korzystać rodzice wcześniaków? Pomoc rodzicom wcześniaków

2015-05-28 10:16

Fundacja Wcześniak została założona z myślą o pomocy rodzicom wcześniaków. Inicjatywą założenia fundacji było osobiste doświadczenie państwa Makaruków, którzy zostając rodzicami wcześniaka, zaobserwowali, jak wiele jest do zrobienia w kwestii udzielenia wsparcia, informacji oraz wiedzy na temat wcześniaków pozostałym rodzicom. Fundacja Wcześniak: z jakiej pomocy mogą korzystać rodzice wcześniaków?

Fundacja Wcześniak
Autor: thinkstockphotos.com Fundacja Wcześniak pomaga rodzicom przedwcześnie urodzonych dzieci.

Spis treści

  1. Fundacja Wcześniak tematem tabu?
  2. Fundacja Wcześniak to przede wszystkim wsparcie dla rodziców
  3. Fundacja Wcześniak: pomoc dla rodziców wcześniaków krok po kroku

Podstawowym założeniem działalności Fundacji Wcześniak jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat rozwoju i funkcjonowania wcześniaków. Na stronie internetowej www.wczesniak.pl, rodzice mogą zapoznać się z przygotowanymi przez specjalistów artykułami, dotyczącymi opieki i pielęgnacji nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym, zarówno w szpitalu, jak i w domu. Dodatkowo moduł: „Poznaj losy innych wcześniaków” umożliwia rodzicom zaznajomienie się z historiami innych rodzin. Działanie to pozwala  zbudować rodzicom poczucie, że nie są sami. Historie innych wcześniaków pomagają  uwolnić emocje i lęki, skonfrontować je i zrozumieć. Opowieści te również są źródłem cennych rad i wskazówek, które przez to, że pisane ręką rodziców są z perspektywy matki czy ojca wcześniaka lepiej rozumiane, aniżeli najlepsze naukowe publikacje. Jest to mechanizm naturalny, związany z emocjonalną identyfikacją i poczuciem wspólnego losu, stąd tez rola takich artykułów bywa nieocenioną pomocą w początkowych okresach bycia rodzicem wcześniaka.

Czytaj także: >> Moje dziecko jest wcześniakiem. Co to dla mnie oznacza? >>

Fundacja Wcześniak tematem tabu?

Na szczęście w mediach i w literaturze fachowej pojawia się coraz więcej publikacji, dotyczących funkcjonowania i rozwoju wcześniaków. Jednakże w niedalekiej przeszłości temat ten nie cieszył się powodzeniem, o czym przekonali się założyciele fundacji. Stąd też obecnie fundacja dba o to, aby rodzice mieli dostęp do fachowej literatury oraz publikacji zarówno polskich, jak i zagranicznych naukowców i osób zajmujących się tematyką dzieci przedwcześnie urodzonych. Fundacja stara się również dostarczać wiedzy natury czysto organizacyjnej np. gdzie można zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, środki higienicznie i ubrania dla wcześniaków.

Fundacja Wcześniak to przede wszystkim wsparcie dla rodziców

Wiedza, wiedzą, jednakże podzielenie się wątpliwościami, rozmowa z innymi rodzicami jest niezbędna formą pomocy, szczególnie w pierwszych miesiącach bycia rodzicem wcześniaka. Pomysł utworzenia grup wsparcia w poszczególnych miastach przyjął się niezwykle dobrze i jest on stale rozwijany. Fundacja udostępnia dane, dotyczące miejsca, terminów spotkań oraz osób kontaktowych, sprawujących pieczę nad funkcjonowaniem grup w poszczególnych miastach. Dodatkowym ogniwem wsparcia rodziców wcześniaków jest program Mentor. Jest to program, którego działanie ma na celu wsparcie świeżo upieczonych rodziców wcześniaków przez osoby, które już tego doświadczyły. Ideą jest podzielenie się wątpliwościami, wysłuchanie, udzielanie rad i porad przez rodzica-mentora. Mentor to osoba, którego dziecko jest już starsze, ma zatem szersze doświadczenie, dotyczące poszczególnych etapów rozwoju, jego stosunek emocjonalny jest również bardziej wyważony. Pozwala to świeżym rodzicom wcześniaków nabrać dystansu, uspokoić się i spojrzeć w przyszłość z nadzieją.

Czytaj także: >> Kangurowanie wcześniaka: dlaczego jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju? >>

Fundacja Wcześniak: pomoc dla rodziców wcześniaków krok po kroku

Rozwój Fundacji Wcześniak pozwolił na stworzenie dodatkowych obszarów działań na rzecz pomocy rodzicom. Fundacja udostępniała poradnik, dotyczący rozwoju dziecka. Ukazał się on w 110 tys. egzemplarzach. Dodatkowo na stronie można zapoznać się z bogato ilustrowanym publikacjami, mającymi charakter poradnikowy, które opisują postępowanie podczas pielęgnacji wcześniaka krok po kroku.

Fundacja co roku bierze udział oraz wspiera inicjatywy grup wsparcia w poszczególnych miastach, podczas organizacji Światowego Dnia Wcześniaka, przypadający na 17 listopada. Jest to czas spotkań, licznych prelekcji i wykładów poświęconych życiu i rozwojowi wcześniaków. Jest to również dobry moment na rozmowy, dotyczące problemów z jakimi borykają się rodzice wcześniaków oraz szukania rozwiązań i poszerzania form pomocy.

Fundacja Wcześniak powołała również do życia ośrodek diagnostyczno-rehabilitacyjno-edukacyjny o nazwie Centrum Wrześniaka i Małego Dziecka w Dąbrowie Górniczej. Ośrodek oferuje dla rodziców wcześniaków wielospecjalistyczną pomoc  w oparciu o konsultacje interdyscyplinarne z kilkoma specjalistami w danej dziedzinie. Rodzice mogą skorzystać również z pakietów rehabilitacyjnych dostosowanych do potrzeb dzieci. W ośrodku oferowane są również konsultacje pedagogiczne, psychologiczne i logopedyczne. Fundusze na rzecz działania Centrum wspierane są zarówno przez pozyskany 1 proc. z podatku, fundusze europejskie, sponsorów oraz darczyńców.

Fundacja jest dodatkowo organizatorem kampanii O!Słoń Wcześniaka, działającej przy patronacie Polskiego Towarzystwa Neontologicznego organizując spotkania edukacyjne dla lekarzy, pielęgniarek i lekarzy.

Zobacz film: Opieka nad wcześniakiem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Aneta i Robert Żuchowscy poznali się w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" i stworzyli szczęśliwy związek. Para ma dwoje dzieci, ale każdego dnia musi mierzyć się z dużymi wyzwaniami. Ich córeczka ma ogromne problemy ze zdrowiem.
Każdy rodzic wcześniaka martwi się, czy jego dziecko dogoni rówieśników urodzonych o czasie. Porównuje swojego malca i martwi się, jeśli te porównania wypadną na niekorzyść ich dzieci. O tym, jak wcześniaki doganiają swoich rówieśników, opowiada dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, specjalista neonatolog, pediatra, kierownik Oddziału Neonatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Patrycja przyszła na świat w 25. tygodniu ciąży. W chwili, gdy nastąpił poród przedwczesny, miała dokładnie 24 tygodnie i 6 dni. Była tak maleńka, że z rozłożonymi nóżkami przypominała dużą żabkę i tak słabiutka, że nie było wiadomo, czy uda jej się przeżyć. Dziś ma sześć miesięcy i jest zdrowym, pogodnym niemowlęciem.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza