Fundacja Wcześniak: z jakiej pomocy mogą korzystać rodzice wcześniaków? Pomoc rodzicom wcześniaków

2015-05-28 10:16

Fundacja Wcześniak została założona z myślą o pomocy rodzicom wcześniaków. Inicjatywą założenia fundacji było osobiste doświadczenie państwa Makaruków, którzy zostając rodzicami wcześniaka, zaobserwowali, jak wiele jest do zrobienia w kwestii udzielenia wsparcia, informacji oraz wiedzy na temat wcześniaków pozostałym rodzicom. Fundacja Wcześniak: z jakiej pomocy mogą korzystać rodzice wcześniaków?

Fundacja Wcześniak
Autor: thinkstockphotos.com Fundacja Wcześniak pomaga rodzicom przedwcześnie urodzonych dzieci.

Spis treści

  1. Fundacja Wcześniak tematem tabu?
  2. Fundacja Wcześniak to przede wszystkim wsparcie dla rodziców
  3. Fundacja Wcześniak: pomoc dla rodziców wcześniaków krok po kroku

Podstawowym założeniem działalności Fundacji Wcześniak jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat rozwoju i funkcjonowania wcześniaków. Na stronie internetowej www.wczesniak.pl, rodzice mogą zapoznać się z przygotowanymi przez specjalistów artykułami, dotyczącymi opieki i pielęgnacji nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym, zarówno w szpitalu, jak i w domu. Dodatkowo moduł: „Poznaj losy innych wcześniaków” umożliwia rodzicom zaznajomienie się z historiami innych rodzin. Działanie to pozwala  zbudować rodzicom poczucie, że nie są sami. Historie innych wcześniaków pomagają  uwolnić emocje i lęki, skonfrontować je i zrozumieć. Opowieści te również są źródłem cennych rad i wskazówek, które przez to, że pisane ręką rodziców są z perspektywy matki czy ojca wcześniaka lepiej rozumiane, aniżeli najlepsze naukowe publikacje. Jest to mechanizm naturalny, związany z emocjonalną identyfikacją i poczuciem wspólnego losu, stąd tez rola takich artykułów bywa nieocenioną pomocą w początkowych okresach bycia rodzicem wcześniaka.

Czytaj także: >> Moje dziecko jest wcześniakiem. Co to dla mnie oznacza? >>

Fundacja Wcześniak tematem tabu?

Na szczęście w mediach i w literaturze fachowej pojawia się coraz więcej publikacji, dotyczących funkcjonowania i rozwoju wcześniaków. Jednakże w niedalekiej przeszłości temat ten nie cieszył się powodzeniem, o czym przekonali się założyciele fundacji. Stąd też obecnie fundacja dba o to, aby rodzice mieli dostęp do fachowej literatury oraz publikacji zarówno polskich, jak i zagranicznych naukowców i osób zajmujących się tematyką dzieci przedwcześnie urodzonych. Fundacja stara się również dostarczać wiedzy natury czysto organizacyjnej np. gdzie można zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, środki higienicznie i ubrania dla wcześniaków.

Fundacja Wcześniak to przede wszystkim wsparcie dla rodziców

Wiedza, wiedzą, jednakże podzielenie się wątpliwościami, rozmowa z innymi rodzicami jest niezbędna formą pomocy, szczególnie w pierwszych miesiącach bycia rodzicem wcześniaka. Pomysł utworzenia grup wsparcia w poszczególnych miastach przyjął się niezwykle dobrze i jest on stale rozwijany. Fundacja udostępnia dane, dotyczące miejsca, terminów spotkań oraz osób kontaktowych, sprawujących pieczę nad funkcjonowaniem grup w poszczególnych miastach. Dodatkowym ogniwem wsparcia rodziców wcześniaków jest program Mentor. Jest to program, którego działanie ma na celu wsparcie świeżo upieczonych rodziców wcześniaków przez osoby, które już tego doświadczyły. Ideą jest podzielenie się wątpliwościami, wysłuchanie, udzielanie rad i porad przez rodzica-mentora. Mentor to osoba, którego dziecko jest już starsze, ma zatem szersze doświadczenie, dotyczące poszczególnych etapów rozwoju, jego stosunek emocjonalny jest również bardziej wyważony. Pozwala to świeżym rodzicom wcześniaków nabrać dystansu, uspokoić się i spojrzeć w przyszłość z nadzieją.

Czytaj także: >> Kangurowanie wcześniaka: dlaczego jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju? >>

Fundacja Wcześniak: pomoc dla rodziców wcześniaków krok po kroku

Rozwój Fundacji Wcześniak pozwolił na stworzenie dodatkowych obszarów działań na rzecz pomocy rodzicom. Fundacja udostępniała poradnik, dotyczący rozwoju dziecka. Ukazał się on w 110 tys. egzemplarzach. Dodatkowo na stronie można zapoznać się z bogato ilustrowanym publikacjami, mającymi charakter poradnikowy, które opisują postępowanie podczas pielęgnacji wcześniaka krok po kroku.

Fundacja co roku bierze udział oraz wspiera inicjatywy grup wsparcia w poszczególnych miastach, podczas organizacji Światowego Dnia Wcześniaka, przypadający na 17 listopada. Jest to czas spotkań, licznych prelekcji i wykładów poświęconych życiu i rozwojowi wcześniaków. Jest to również dobry moment na rozmowy, dotyczące problemów z jakimi borykają się rodzice wcześniaków oraz szukania rozwiązań i poszerzania form pomocy.

Fundacja Wcześniak powołała również do życia ośrodek diagnostyczno-rehabilitacyjno-edukacyjny o nazwie Centrum Wrześniaka i Małego Dziecka w Dąbrowie Górniczej. Ośrodek oferuje dla rodziców wcześniaków wielospecjalistyczną pomoc  w oparciu o konsultacje interdyscyplinarne z kilkoma specjalistami w danej dziedzinie. Rodzice mogą skorzystać również z pakietów rehabilitacyjnych dostosowanych do potrzeb dzieci. W ośrodku oferowane są również konsultacje pedagogiczne, psychologiczne i logopedyczne. Fundusze na rzecz działania Centrum wspierane są zarówno przez pozyskany 1 proc. z podatku, fundusze europejskie, sponsorów oraz darczyńców.

Fundacja jest dodatkowo organizatorem kampanii O!Słoń Wcześniaka, działającej przy patronacie Polskiego Towarzystwa Neontologicznego organizując spotkania edukacyjne dla lekarzy, pielęgniarek i lekarzy.

Zobacz film: Opieka nad wcześniakiem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, szefowa Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.
Maluszki urodzone przed czasem mają szansę na normalne życie i prędzej czy później mogą dogonić w rozwoju te dzieci, które urodziły się w terminie. Jak osiągają kolejne kamienie milowe, co im pomaga, a co przeszkadza? Rozmawiamy o tym z neonatologiem i pediatrą, dr n. med. Krystyną Bober-Olesińską.
O masażu niemowląt mówi się wiele w kontekście kolek lub problemów z usypianiem niemowlęcia. W Polsce jednak niewiele mam stosuję tę formę terapii swoich dzieci. Zupełnie inaczej jest w Indiach, gdzie masaż noworodków, w tym wcześniaków ma długą wielowiekową tradycję. Zobacz, co odkryli amerykańscy naukowcy na temat masażu wcześniaka.
W ciągu pierwszego roku życia zakażeniu wirusem RSV ulega 60-70% dzieci, do 2. roku życia niemal wszystkie. Wirus RSV jest niebezpieczny dla wszystkich dzieci, jednak dla wcześniaków szczególnie. Sprawdź, jakie rozpoznać wirus RSV oraz jak go uniknąć.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza