Jak dbać o skórę wcześniaka? 9 sprawdzonych porad położnej

2016-07-07 23:57

Skóra wcześniaka wymaga wzmożonej uwagi. Przeczytaj 9 sprawdzonych porad położnej i dowiedz się, jak dbać o skórę wcześniaka.

wcześniak
Autor: thinkstockphotos.com Skóra dziecka urodzonego przed 37 tygodniem ciąży nie jest odporna nawet na lekkie pocieranie. Jak dbać o skórę wcześniaka?

Spis treści

  1. Jak dbać o skórę wcześniaka: typowe problemy
  2. Jak wygląda pierwszy miesiąc z noworodkiem? Zobacz WIDEO
  3. Jak dbać o skórę wcześniaka: kosmetyki
  4. Jak dbać o skórę wcześniaka: kosmetyki niepolecane
  5. Jak dbać o skórę wcześniaka: przewijanie
  6. Jak dbać o skórę wcześniaka: jakie kosmetyki do codziennej pielęgnacji
  7. Jak często kąpać wcześniaka?
  8. Jak dbać o skórę wcześniaka: czy podczas każdej kąpieli myć głowę dziecka
  9. Jak dbać o skórę wcześniaka: preparaty do mycia
  10. Jak dbać o skórę wcześniaka: co robić po wyjęciu dziecka z wody

Skóra wcześniaka cały czas jest delikatniejsza od skóry niemowląt, które przyszły na świat w przewidywanym terminie, dlatego wymaga nieco innej pielęgnacji. Szczegółowe instrukcje dostaniesz w szpitalu, jednak podczas codziennej pielęgnacji mogą nasunąć ci się różne pytania. Jak dbać o skórę wcześniaka, aby nie zaszkodzić dziecku? Nasza ekspertka, położna Paulina Buczniewska, odpowiada na najczęstsze z nich.

Przeczytaj: Jak rozwija się wcześniak?

Jak dbać o skórę wcześniaka: typowe problemy

W przypadku wcześniaka mamy do czynienia z niepełnym rozwojem warstwy rogowej skóry. Konsekwencją tego jest m.in. sucha, skłonna do podrażnień skóra. Gorzej rozwinięte są też połączenia skórno-naskórkowe, dlatego częściej dochodzi do przerwania ciągłości skóry – otarć, urazów.

Jak wygląda pierwszy miesiąc z noworodkiem? Zobacz WIDEO

Pierwszy miesiąc z noworodkiem

Jak dbać o skórę wcześniaka: kosmetyki

Kosmetyków nie musi być wiele, ale muszą być najwyższej jakości, przeznaczone do stosowania od pierwszych dni życia. Sprawdzają się kosmetyki dla dzieci alergicznych, delikatniejsze nawet niż te dla niemowląt. Trzeba mieć płyn do kąpieli lub kostkę myjącą z dodatkiem syndetów, które podczas mycia nie uszkadzają naskórka, a także krem lub puder zapobiegający odparzeniom. Wiemy już, jak dbać o skórę wcześniaka, a co z włosami? Do mycia włosków przyda się szampon, a do natłuszczania skóry – oliwka, parafina lub balsam natłuszczający. Chusteczki wilgotne nie są zabronione. Można ich używać i do oczyszczania skóry pod pieluszką, i do czyszczenia buzi. Muszą być bardzo delikatne, zwłaszcza jeśli będą używane często. Im bardziej nasączone, tym lepiej, bo wtedy podczas pielęgnacji skóra nie będzie zanadto pocierana.

Jak dbać o skórę wcześniaka: kosmetyki niepolecane

Nie zaleca się stosowania mydełek niemowlęcych. Niszczą barierę lipidową, zmieniają odczyn pH skóry i dla skóry wcześniaka mogą być zbyt silne.  

Jak dbać o skórę wcześniaka: przewijanie

Podczas przewijania pupę trzeba dokładnie wymyć, a jeśli doszło do takiej sytuacji, że kał zasechł przy skórze – bo to też się zdarza – noworodka trzeba wykąpać. Wszelkie próby starcia zaschniętych zabrudzeń mogą uszkodzić delikatny naskórek. 

Wiedząc, jak dbać o skórę wcześniaka warto podczas przewijania pamiętać o zasadzie: czyszczenie, wietrzenie, kosmetyk. Gdy skóra jest już czysta i sucha, pozwalamy dziecku poleżeć przez chwilę bez pieluchy, co jeszcze dokładniej osuszy fałdki. Dopiero potem nakładamy krem przeciw odparzeniom i otarciom. Jeśli mimo pielęgnacji pojawią się odparzenia, lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza, bo u wcześniaków często zawodzą tradycyjne metody postępowania, takie jak wietrzenie czy stosowanie kremów łagodzących – ich niedojrzała skóra nie potrafi się jeszcze regenerować.

Zobacz: Opieka nad wcześniakiem na oddziale neonatologicznym

Jak dbać o skórę wcześniaka: jakie kosmetyki do codziennej pielęgnacji

Takie, które zapobiegną podrażnieniom i nadmiernej utracie wody. Najlepiej stosować te same, którymi skóra noworodka pielęgnowana była jeszcze w szpitalu. Można je nakładać nawet kilka razy dziennie.

Jak często kąpać wcześniaka?

Kąpiel jest podstawą w pielęgnacji skóry. Powinna odbywać się codziennie, najlepiej o tej samej porze – dzięki temu uczymy dziecko stałego rytmu dnia. Woda powinna mieć temperaturę około 38°C, a łazienka musi być dodatkowo dogrzana. Należy unikać przeciągów. Wody w wanience powinno być tyle, by maluch był w niej zanurzony, bo wtedy nie zmarznie. Przed kąpielą warto umyć dziecku buzię i oczka. Robimy to delikatnie, za pomocą wacików namoczonych w przegotowanej wodzie. Każde oczko przecieramy świeżym wacikiem w kierunku od zewnętrznej strony do noska.

Jak dbać o skórę wcześniaka: czy podczas każdej kąpieli myć głowę dziecka

Tak, nawet jeżeli jest czysta. Jeżeli wcześniak ma już włoski, można je umyć szamponem – oczywiście takim dla niemowląt, który ma odpowiedni odczyn pH i nie podrażnia oczu.

Dołącz do dyskusji o opiece nad wcześniakiem na forum Mjakmama24.pl

Jak dbać o skórę wcześniaka: preparaty do mycia

Podczas mycia nie wolno dopuścić do uszkodzenia bariery lipidowej naskórka, a jednocześnie trzeba natłuszczać skórę. Dlatego najlepiej sprawdzą się płyny myjące z dodatkiem syndetów, dobrym wyborem są również płyny lub emulsje z oliwką. Jeśli dziecko nie ma tendencji do zmian alergicznych, ten zestaw wystarczy. Jeśli jednak pojawią się jakieś problemy ze skórą, o dobór kosmetyków do mycia trzeba poprosić pediatrę, który opiekuje się wcześniakiem albo zgłosić się z dzieckiem do dermatologa.

Jak dbać o skórę wcześniaka: co robić po wyjęciu dziecka z wody

Wcześniaka należy szybko osuszyć, by noworodek zanadto się nie wychłodził, a potem natłuścić jego skórę oliwką albo balsamem. Zwykle nie ma konieczności pielęgnacji kikuta pępowiny, ponieważ u wcześniaków najczęściej odpada on podczas pobytu w szpitalu. To, czy zakładać dziecku czapeczkę, zależy od temperatury otoczenia i ilości włosków u dziecka. Jeżeli w domu jest chłodno, a włosków dużo, to lepiej założyć niemowlęciu czapeczkę do czasu, aż jego czupryna wyschnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, szefowa Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.
Maluszki urodzone przed czasem mają szansę na normalne życie i prędzej czy później mogą dogonić w rozwoju te dzieci, które urodziły się w terminie. Jak osiągają kolejne kamienie milowe, co im pomaga, a co przeszkadza? Rozmawiamy o tym z neonatologiem i pediatrą, dr n. med. Krystyną Bober-Olesińską.
O masażu niemowląt mówi się wiele w kontekście kolek lub problemów z usypianiem niemowlęcia. W Polsce jednak niewiele mam stosuję tę formę terapii swoich dzieci. Zupełnie inaczej jest w Indiach, gdzie masaż noworodków, w tym wcześniaków ma długą wielowiekową tradycję. Zobacz, co odkryli amerykańscy naukowcy na temat masażu wcześniaka.
W ciągu pierwszego roku życia zakażeniu wirusem RSV ulega 60-70% dzieci, do 2. roku życia niemal wszystkie. Wirus RSV jest niebezpieczny dla wszystkich dzieci, jednak dla wcześniaków szczególnie. Sprawdź, jakie rozpoznać wirus RSV oraz jak go uniknąć.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza