WCZEŚNIAKI. Jakie są przyczyny przedwczesnych porodów i czym one grożą?

2014-03-05 15:36

Wcześniak to dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Średnio w Polsce w ciągu roku przychodzi na świat około 25 tys. wcześniaków. Jakie są przyczyny przedwczesnych porodów i z jakimi problemami muszą zmierzyć się wcześniaki? Jak wygląda leczenie przedwcześnie urodzonych dzieci?

Jak karmić wcześniaka
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny przedwczesnych porodów
  2. Co odróżnia wcześniaki od dzieci urodzonych w terminie
  3. Najczęstsze problemy wcześniaków
  4. Problemy zdrowotne wcześniaków
  5. Kangurowanie wcześniaków wpłynie pozytywnie na ich rozwój!
  6. Niepokojące plany NFZ w sprawie wcześniaków

Po narodzinach wcześniak wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego musi spędzić pewien okres czasu w inkubatorze - maluch rozwija się w nim i nabiera sił do życia w normalnych warunkach. Długość pobytu w szpitalu (na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej) zależy od lekarza prowadzącego, który podejmuje wszelkie decyzje mając na uwadze prawidłowy rozwój i stan zdrowia dziecka. Niepisana zasada mówi o tym, że aby można było zabrać noworodka do domu, maluch powinien ważyć przynajmniej 2 kg., samodzielnie oddychać i ssać.

Jakie są przyczyny przedwczesnych porodów

Można je podzielić na te, na które mamy wpływ i te, na które wpływu nie mamy - m.in. zakażenia, choroby przebyte przez ciężarne, wady budowy narządów rodnych. Te, które są zależne od nas to przede wszystkim stres, nadmierny wysiłek fizyczny, używki (papierosy, alkohol, narkotyki), znaczna nadwaga, niewłaściwe odżywianie, wiek poniżej 17 lub powyżej 35 lat. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobieta w czasie ciąży dbała o siebie, nie przemęczała się i stosowała się do wszelkich zaleceń lekarza.

Co odróżnia wcześniaki od dzieci urodzonych w terminie

Przede wszystkim: waga. Wcześniaki są zdecydowanie mniejsze od dzieci, które urodziły się w wyznaczonym terminie. Waga może oscylować nawet w granicach 500g., a wielkość ciała w okolicach 10cm. Niektóre z nich mieszczą się w jednej dłoni. Skóra wcześniaka jest zdecydowanie cieńsza i delikatniejsza niż skóra donoszonego noworodka. Jest wrażliwa i bardzo łatwo ją uszkodzić - dlatego warto dbać o jej prawidłową pielęgnację.

W przyszłości wcześniaki zazwyczaj są bardziej podatne na zachorowania niż dzieci donoszone. U przedszkolaków zazwyczaj objawia się to częstymi chorobami dróg oddechowych, zapaleniem oskrzeli, alergiami. W dorosłym życiu wcześniaki nadal mogą odczuwać przedwczesne przyjście na świat: dokuczać im mogą choroby układu oddechowego, mogą mieć problemy z nerkami, a nawet z zajściem w ciążę.

Najczęstsze problemy wcześniaków

Kiedy dziecko przychodzi na świat przedwcześnie, narażone jest na liczne schorzenia m.in. niekorzystne zmiany neurologiczne czy opóźnienia w rozwoju psychoruchowym.

Problemy zdrowotne wcześniaków

Zależą od stopnia rozwoju jego narządów wewnętrznych. Wcześniaki zwykle mają niedokrwistość, chorują na żółtaczkę, mogą mieć problemy z oddychaniem (ich płuca nie są jeszcze prawidłowo rozwinięte), problemy ze wzrokiem (retinopatia wcześniacza), uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, ryzyko infekcji ze względu na słabą odporność.

Warto podkreślić, że nie wszystkie dzieci przedwcześnie urodzone wymagają specjalnej terapii. Należy je jednak stale monitorować zarówno w zakresie ruchowym jak i psychicznym.

Kangurowanie wcześniaków wpłynie pozytywnie na ich rozwój!

Dopóki dziecko nie osiągnie wagi 2 kg. musi pozostać w szpitalu, a często też w inkubatorze. Wydawać by się mogło, że wówczas matka nie może mieć kontaktu ze swoim dzieckiem. Nic bardziej mylnego! Obecnie lekarze coraz chętniej namawiają mamy noworodków, a zwłaszcza wcześniaków do tzw. kangurowania, które polega na trzymaniu dziecka skóra przy skórze. W takiej pozycji dziecko słyszy bicie twojego serca, rozpoznaje twój zapach i jest ogrzewane twoim ciepłem - wpływa to korzystnie na rozwój malucha. Wcześniaki należy kangurować tak często jak to możliwe.

Niepokojące plany NFZ w sprawie wcześniaków

Koszt leczenia jednego wcześniaka wynosi średnio 17 tys. złotych dziennie. Tę kwotę przeznacza się na niezbędną pomoc w dojściu do zdrowia przedwcześnie urodzonego dziecka. W najbardziej wymagających przypadkach, na leczenie przeznacza się nawet 90 tys. złotych.

Niepokojąco brzmią decyzje podjęte przez NFZ dotyczące neonatologii i zmniejszenia wydatków na leczenie wcześniaków - na jednego wcześniaka ma być przeznaczony tylko 1 tys. złotych. Zmniejszenie kwoty przeznaczonej na leczenie jednego dziecka może opóźnić jego leczenie i sprawić, że zmiany będą nieodwracalne.

Na szczęście, sprawą zainteresowało się Ministerstwo Zdrowia, i jak potwierdził Rzecznik resortu, Krzysztof Bąk "Ministerstwo wszczęło już postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności lub zmiany zarządzenia".

Źródło: Informacja prasowa. www.tkm-group.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, szefowa Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.
Maluszki urodzone przed czasem mają szansę na normalne życie i prędzej czy później mogą dogonić w rozwoju te dzieci, które urodziły się w terminie. Jak osiągają kolejne kamienie milowe, co im pomaga, a co przeszkadza? Rozmawiamy o tym z neonatologiem i pediatrą, dr n. med. Krystyną Bober-Olesińską.
O masażu niemowląt mówi się wiele w kontekście kolek lub problemów z usypianiem niemowlęcia. W Polsce jednak niewiele mam stosuję tę formę terapii swoich dzieci. Zupełnie inaczej jest w Indiach, gdzie masaż noworodków, w tym wcześniaków ma długą wielowiekową tradycję. Zobacz, co odkryli amerykańscy naukowcy na temat masażu wcześniaka.
W ciągu pierwszego roku życia zakażeniu wirusem RSV ulega 60-70% dzieci, do 2. roku życia niemal wszystkie. Wirus RSV jest niebezpieczny dla wszystkich dzieci, jednak dla wcześniaków szczególnie. Sprawdź, jakie rozpoznać wirus RSV oraz jak go uniknąć.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza