Wiek korygowany: wyliczanie wieku wcześniaka, ubranka dla wcześniaka

2012-10-18 15:06

Pojęcie wieku korygowanego ułatwia ocenę rozwoju wcześniaka. Wcześniak to noworodek urodzony między 22. a 37. tygodniem ciąży. Dziecko urodzone przedwcześnie ma trochę inne potrzeby niż noworodek, który urodził się w terminie. Wcześniak jest mały i drobny, dlatego potrzebuje mniejszych ubranek. Nie można też oceniać rozwoju wcześniaka, porównując go do dzieci urodzonych o czasie. 

Spis treści

  1. Jak wyliczyć wiek wcześniaka?
  2. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, kiedy wcześniak:
  3. Wyprawka dla wcześniaka

Jak wyliczyć wiek wcześniaka?

Zasada wieku korygowanego pozwala ocenić rozwój wcześniaka. Wystarczy od rzeczywistego wieku malca odjąć okres, którego zabrakło do wyznaczonego terminu porodu.

Przykładowo, 5-miesięczne niemowlę urodzone w 6. miesiącu ciąży trzeba oceniać raczej jako 2-miesięcznego malca. Ale to tylko pewne założenia, gdyż dziecko, które przyszło na świat w 35. tygodniu ciąży, szybko nadrobi czas, którego zabrakło do porodu. Natomiast 23-tygodniowy wcześniak potrzebuje zdecydowanie więcej czasu, aby nadrobić czas, który mu umknął.

Im młodszy wcześniak, tym także większe ryzyko, że na trwałe pozostaną pewne problemy, np. zaburzenia koordynacji ruchowej, wada wzroku lub postawy.

Wcześniak może więc osiągać pewne umiejętności wtedy, kiedy zdobyłby je, gdyby urodził się o czasie. Przykładowo, jeśli malec urodził się dwa miesiące przed terminem porodu, może zacząć siadać nie w siódmym, ale w dziewiątym miesiącu życia. Te różnice dotyczą głównie wcześniaków w pierwszych miesiącach życia.

Ważne: Zwykle najpóźniej w ciągu dwóch lat malec dogania rówieśników urodzonych o czasie.

Dobrze wiedzieć

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, kiedy wcześniak:

  • nie przybiera na wadze,
  • mało się porusza,
  • stale układa się asymetryczni,e
  • zaciska ciągle piąstki,
  • oddycha inaczej niż zwykle.

Wyprawka dla wcześniaka

Ubranka dla wcześniaka to spory problem. Najmniejsze dostępne w sklepach mają rozmiar 48–50 cm – są za duże dla wcześniaków. W polskich sklepach internetowych można kupić ubrania w rozmiarze 44 cm, niestety, ich wybór nie jest imponujący. Rozwiązaniem jest samodzielne szycie, wyroby na szydełku lub drutach z delikatnych nici lub kupowanie ubranek dla… lalek. Garderoba dla lalek jest teraz często wysokiej jakości. Warto wybierać ubrania z naturalnych tkanin i z najmniejszą liczbą szwów. Ubranka w rozmiarze 32 cm możesz zakupić w zagranicznych sklepach internetowych. W internecie dostępne są także inne produkty dla wcześniaków, jak choćby pieluszki w rozmiarze XS dla dzieci o wadze poniżej 800 gramów, okularki do fototerapii, śpiworki czy buciki.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza