Wiek korygowany: wyliczanie wieku wcześniaka, ubranka dla wcześniaka

2012-10-18 15:06

Pojęcie wieku korygowanego ułatwia ocenę rozwoju wcześniaka. Wcześniak to noworodek urodzony między 22. a 37. tygodniem ciąży. Dziecko urodzone przedwcześnie ma trochę inne potrzeby niż noworodek, który urodził się w terminie. Wcześniak jest mały i drobny, dlatego potrzebuje mniejszych ubranek. Nie można też oceniać rozwoju wcześniaka, porównując go do dzieci urodzonych o czasie. 

Poród domowy - kto może rodzić w domu?
Autor: _photos.com|photos.com Poród domowy - kto może rodzić w domu?

Spis treści

  1. Jak wyliczyć wiek wcześniaka?
  2. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, kiedy wcześniak:
  3. Wyprawka dla wcześniaka

Jak wyliczyć wiek wcześniaka?

Zasada wieku korygowanego pozwala ocenić rozwój wcześniaka. Wystarczy od rzeczywistego wieku malca odjąć okres, którego zabrakło do wyznaczonego terminu porodu.

Przykładowo, 5-miesięczne niemowlę urodzone w 6. miesiącu ciąży trzeba oceniać raczej jako 2-miesięcznego malca. Ale to tylko pewne założenia, gdyż dziecko, które przyszło na świat w 35. tygodniu ciąży, szybko nadrobi czas, którego zabrakło do porodu. Natomiast 23-tygodniowy wcześniak potrzebuje zdecydowanie więcej czasu, aby nadrobić czas, który mu umknął.

Im młodszy wcześniak, tym także większe ryzyko, że na trwałe pozostaną pewne problemy, np. zaburzenia koordynacji ruchowej, wada wzroku lub postawy.

Wcześniak może więc osiągać pewne umiejętności wtedy, kiedy zdobyłby je, gdyby urodził się o czasie. Przykładowo, jeśli malec urodził się dwa miesiące przed terminem porodu, może zacząć siadać nie w siódmym, ale w dziewiątym miesiącu życia. Te różnice dotyczą głównie wcześniaków w pierwszych miesiącach życia.

Ważne: Zwykle najpóźniej w ciągu dwóch lat malec dogania rówieśników urodzonych o czasie.

Dobrze wiedzieć

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, kiedy wcześniak:

  • nie przybiera na wadze,
  • mało się porusza,
  • stale układa się asymetryczni,e
  • zaciska ciągle piąstki,
  • oddycha inaczej niż zwykle.

Wyprawka dla wcześniaka

Ubranka dla wcześniaka to spory problem. Najmniejsze dostępne w sklepach mają rozmiar 48–50 cm – są za duże dla wcześniaków. W polskich sklepach internetowych można kupić ubrania w rozmiarze 44 cm, niestety, ich wybór nie jest imponujący. Rozwiązaniem jest samodzielne szycie, wyroby na szydełku lub drutach z delikatnych nici lub kupowanie ubranek dla… lalek. Garderoba dla lalek jest teraz często wysokiej jakości. Warto wybierać ubrania z naturalnych tkanin i z najmniejszą liczbą szwów. Ubranka w rozmiarze 32 cm możesz zakupić w zagranicznych sklepach internetowych. W internecie dostępne są także inne produkty dla wcześniaków, jak choćby pieluszki w rozmiarze XS dla dzieci o wadze poniżej 800 gramów, okularki do fototerapii, śpiworki czy buciki.

miesięcznik "M jak mama"
Aneta i Robert Żuchowscy poznali się w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" i stworzyli szczęśliwy związek. Para ma dwoje dzieci, ale każdego dnia musi mierzyć się z dużymi wyzwaniami. Ich córeczka ma ogromne problemy ze zdrowiem.
Każdy rodzic wcześniaka martwi się, czy jego dziecko dogoni rówieśników urodzonych o czasie. Porównuje swojego malca i martwi się, jeśli te porównania wypadną na niekorzyść ich dzieci. O tym, jak wcześniaki doganiają swoich rówieśników, opowiada dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, specjalista neonatolog, pediatra, kierownik Oddziału Neonatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Patrycja przyszła na świat w 25. tygodniu ciąży. W chwili, gdy nastąpił poród przedwczesny, miała dokładnie 24 tygodnie i 6 dni. Była tak maleńka, że z rozłożonymi nóżkami przypominała dużą żabkę i tak słabiutka, że nie było wiadomo, czy uda jej się przeżyć. Dziś ma sześć miesięcy i jest zdrowym, pogodnym niemowlęciem.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.