Wiek korygowany: wyliczanie wieku wcześniaka, ubranka dla wcześniaka

2012-10-18 15:06

Pojęcie wieku korygowanego ułatwia ocenę rozwoju wcześniaka. Wcześniak to noworodek urodzony między 22. a 37. tygodniem ciąży. Dziecko urodzone przedwcześnie ma trochę inne potrzeby niż noworodek, który urodził się w terminie. Wcześniak jest mały i drobny, dlatego potrzebuje mniejszych ubranek. Nie można też oceniać rozwoju wcześniaka, porównując go do dzieci urodzonych o czasie. 

Poród domowy - kto może rodzić w domu?
Autor: _photos.com|photos.com Poród domowy - kto może rodzić w domu?

Spis treści

  1. Jak wyliczyć wiek wcześniaka?
  2. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, kiedy wcześniak:
  3. Wyprawka dla wcześniaka

Jak wyliczyć wiek wcześniaka?

Zasada wieku korygowanego pozwala ocenić rozwój wcześniaka. Wystarczy od rzeczywistego wieku malca odjąć okres, którego zabrakło do wyznaczonego terminu porodu.

Przykładowo, 5-miesięczne niemowlę urodzone w 6. miesiącu ciąży trzeba oceniać raczej jako 2-miesięcznego malca. Ale to tylko pewne założenia, gdyż dziecko, które przyszło na świat w 35. tygodniu ciąży, szybko nadrobi czas, którego zabrakło do porodu. Natomiast 23-tygodniowy wcześniak potrzebuje zdecydowanie więcej czasu, aby nadrobić czas, który mu umknął.

Im młodszy wcześniak, tym także większe ryzyko, że na trwałe pozostaną pewne problemy, np. zaburzenia koordynacji ruchowej, wada wzroku lub postawy.

Wcześniak może więc osiągać pewne umiejętności wtedy, kiedy zdobyłby je, gdyby urodził się o czasie. Przykładowo, jeśli malec urodził się dwa miesiące przed terminem porodu, może zacząć siadać nie w siódmym, ale w dziewiątym miesiącu życia. Te różnice dotyczą głównie wcześniaków w pierwszych miesiącach życia.

Ważne: Zwykle najpóźniej w ciągu dwóch lat malec dogania rówieśników urodzonych o czasie.

Dobrze wiedzieć

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, kiedy wcześniak:

  • nie przybiera na wadze,
  • mało się porusza,
  • stale układa się asymetryczni,e
  • zaciska ciągle piąstki,
  • oddycha inaczej niż zwykle.

Wyprawka dla wcześniaka

Ubranka dla wcześniaka to spory problem. Najmniejsze dostępne w sklepach mają rozmiar 48–50 cm – są za duże dla wcześniaków. W polskich sklepach internetowych można kupić ubrania w rozmiarze 44 cm, niestety, ich wybór nie jest imponujący. Rozwiązaniem jest samodzielne szycie, wyroby na szydełku lub drutach z delikatnych nici lub kupowanie ubranek dla… lalek. Garderoba dla lalek jest teraz często wysokiej jakości. Warto wybierać ubrania z naturalnych tkanin i z najmniejszą liczbą szwów. Ubranka w rozmiarze 32 cm możesz zakupić w zagranicznych sklepach internetowych. W internecie dostępne są także inne produkty dla wcześniaków, jak choćby pieluszki w rozmiarze XS dla dzieci o wadze poniżej 800 gramów, okularki do fototerapii, śpiworki czy buciki.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, szefowa Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.
Maluszki urodzone przed czasem mają szansę na normalne życie i prędzej czy później mogą dogonić w rozwoju te dzieci, które urodziły się w terminie. Jak osiągają kolejne kamienie milowe, co im pomaga, a co przeszkadza? Rozmawiamy o tym z neonatologiem i pediatrą, dr n. med. Krystyną Bober-Olesińską.
O masażu niemowląt mówi się wiele w kontekście kolek lub problemów z usypianiem niemowlęcia. W Polsce jednak niewiele mam stosuję tę formę terapii swoich dzieci. Zupełnie inaczej jest w Indiach, gdzie masaż noworodków, w tym wcześniaków ma długą wielowiekową tradycję. Zobacz, co odkryli amerykańscy naukowcy na temat masażu wcześniaka.
W ciągu pierwszego roku życia zakażeniu wirusem RSV ulega 60-70% dzieci, do 2. roku życia niemal wszystkie. Wirus RSV jest niebezpieczny dla wszystkich dzieci, jednak dla wcześniaków szczególnie. Sprawdź, jakie rozpoznać wirus RSV oraz jak go uniknąć.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza