Czy warto zapłacić za poród w prywatnym szpitalu? Prywatne kliniki położnicze.

2013-11-30 16:50

Zastanawiasz się, czy warto zapłacić za poród w szpitalu prywatnym? Zobacz, na co możesz liczyć podczas porodu w prywatnej klinice i ile kosztuje urodzenie dziecka w luksusowych warunkach.

Spis treści

  1. Królewskie warunki porodu w prywatnym szpitalu
  2. Przyjazny, wspierający personel w prywatnym szpitalu
  3. Zapewnione znieczulenie i cesarskie cięcie
  4. Bezpieczeństwo noworodka w prywatnym szpitalu
  5. W szpitalu prywatnym rodzisz "po swojemu"
  6. Opieka po porodzie w prywatnym szpitalu
  7. Ile kosztuje poród w prywatnym szpitalu?

Szpitale położnicze zmieniają się na lepsze. Nawet te publiczne są coraz ładniejsze i lepiej wyposażone, w wielu z nich poprawia się też jakość opieki. Czy w takiej sytuacji jest sens rodzić w szpitalu prywatnym, w którym za poród trzeba zapłacić kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych? Wiele kobiet twierdzi, że tak, bo tylko dzięki temu mają gwarancję, że otrzymają świadczenia na najwyższym poziomie. A zatem na co mogą liczyć pacjentki decydujące się na poród w prywatnym szpitalu?

Królewskie warunki porodu w prywatnym szpitalu

Zacznijmy od rzeczy oczywistej: standard tych placówek jest bardzo wysoki. Są one zwykle świetnie zaprojektowane i wyposażone. Często wnętrza bardziej przypominają czterogwiazdkowe hotele niż sale szpitalne. To już nie tylko kolorowe ściany i estetyczne meble – które są dziś i w publicznych placówkach – ale urządzone ze smakiem luksusowe pokoje i apartamenty: eleganckie meble, nastrojowe dodatki, wanny i prysznice z hydromasażem. Do tego supernowoczesne łóżka i inne sprzęty porodowe, a także wszelkie możliwe udogodnienia: klimatyzacja, nawilżacze powietrza, internet, telewizory, sprzęt grający itp. Wszystko, co może ułatwić poród i umilić pacjentce czas spędzony w szpitalu. Na pewno będzie jej też znacznie milej, gdy razem z nią „zamieszka” mąż czy inna bliska osoba – prywatne ośrodki często umożliwiają takie rozwiązanie.

>> Oddział położniczy: kto ci pomoże podczas porodu?

Przyjazny, wspierający personel w prywatnym szpitalu

Sposób, w jaki personel traktuje pacjentki, jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru szpitala, bo dobra atmosfera to podstawa udanego porodu i pięknych wspomnień na całe życie. Prawdą jest, że i w publicznym szpitalu można trafić na dobrą, ciepłą położną czy lekarza. Różnica jest taka, że tam nigdy nie wiesz, na kogo trafisz, a w prywatnym ośrodku masz gwarancję, że cały personel będzie o ciebie dbał i zrobi wszystko, żebyś była zadowolona, bo dobre opinie przyciągają kolejne pacjentki. Możesz być pewna, że atmosfera będzie wspaniała, a przemiłe, serdeczne położne zaopiekują się tobą jak królewną. Dotyczy to zresztą zwykle wszystkich pracowników, zaczynając od pań na recepcji przez położne, pielęgniarki i doradczynie laktacyjne po lekarzy wszelkich specjalności.

>> Jak zmieniły się polskie porodówki?

I nie chodzi tylko o ciepłe uśmiechy. Tu na pewno możesz liczyć na to, że zostaniesz potraktowana poważnie i z szacunkiem: twoje pytania nie pozostaną bez odpowiedzi, nikt cię nie zignoruje (np. w kwestii ochrony krocza) ani nie będzie ci niczego narzucał (np. pozycji, w jakiej masz przeć). Nie bez znaczenia dla atmosfery jest też to, że pacjentka może poznać personel przed porodem. Zwykle bowiem w skład pakietu porodowego wchodzą badania KTG przed porodem oraz dwie–trzy wizyty (u położnej, ginekologa, anestezjologa). A ponieważ są to zwykle ośrodki kameralne, jest duża szansa, że te same osoby będą towarzyszyły ci przy narodzinach dziecka. W niektórych szpitalach można sobie wybrać konkretną położną, lekarza, a nawet skompletować cały zespół.

Zapewnione znieczulenie i cesarskie cięcie

To właśnie gwarancja otrzymania tych świadczeń najczęściej decyduje o wyborze płatnego szpitala. Znieczulenie zewnątrzoponowe wciąż jest bowiem mało dostępne w większości szpitali publicznych. Nawet tam, gdzie deklaruje się taką możliwość, często w praktyce nie można go otrzymać, bo anestezjolog jest akurat zajęty albo nie dyżuruje przez całą dobę. Fakty są takie, że w niewielu szpitalach publicznych można dostać znieczulenie bez problemu. A w ośrodkach prywatnych odsetek porodów znieczulanych sięga niemal 100 proc. Stosunkowo łatwo jest tu też o cesarskie cięcie na życzenie. Wprawdzie w dokumentacji zawsze musi być wpisane jakieś wskazanie medyczne do operacji, ale może być nim np. silny lęk przed porodem, a więc raczej nie należy się obawiać odmowy. Są ośrodki (np. IATROS w Warszawie), w których w ogóle nie prowadzi się porodów drogami natury. Dla kobiet, które chcą urodzić przez cesarskie cięcie z wyboru, szpital prywatny to często jedyne wyjście.

>> Czego uczy szkoła rodzenia?

Bezpieczeństwo noworodka w prywatnym szpitalu

Mitem jest pokutujące wciąż przekonanie, że gdy dziecko wymaga intensywnej opieki medycznej, jest w pośpiechu przewożone z placówki prywatnej do publicznej. W najlepszych szpitalach prywatnych stale dyżurują nie tylko położnicy i anestezjolodzy, lecz także neonatolodzy. A co najważniejsze, są tam oddziały lub stanowiska intensywnej opieki medycznej nad noworodkiem wyposażone w supernowoczesny sprzęt do resuscytacji niemowląt.

Całodobowym dziecięcym OIOM-em może pochwalić się np. warszawski szpital Medicover. Oddział zapewnia pełne bezpieczeństwo pobytu dzieciom urodzonym przedwcześnie i z niską masą urodzeniową. Podobnie jest w łódzkim szpitalu Salve, gdzie oprócz oddziału intensywnej terapii noworodka jest też oddział neonatologiczny II stopnia referencji. Także białostocka Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza Arciszewscy ma doskonale wyposażoną salę intensywnego nadzoru noworodka, umożliwiającą resuscytację, intensywną opiekę i reanimację dzieci, które tego wymagają.

W szpitalu prywatnym rodzisz "po swojemu"

W szpitalach prywatnych standardem są porody w dowolnie wybranej pozycji (kucznej, bocznej, kolankowo-łokciowej itp.). Ośrodki te zapewniają nowoczesne łóżka porodowe, a często także specjalne wanny do porodów w wodzie. Umożliwiają obecność partnera przy cesarskim cięciu. Ale to nie wszystko. Możliwe są tu też rozwiązania, których próżno szukać gdzie indziej, np. w gdańskim Swissmedzie można mieć poród lotosowy, a więc bez przecinania pępowiny (sama odpada w ciągu kilku dni). Z kolei Eskulap w Bielsku-Białej deklaruje „pielęgnowanie transkulturowe”, czyli przestrzeganie zasad obowiązujących w społecznościach mniejszości religijnych (judaizm, islam, świadkowie Jehowy) czy narodowych (Romowie). Z drobiazgów: niektóre ośrodki zapewniają mniej lub bardziej „wypasioną” wyprawkę dla dziecka, a warszawski Szpital Damiana każdemu dziecku daje w prezencie... śliczną kołyskę.

>> Jak przebiega poród w wodzie?

Opieka po porodzie w prywatnym szpitalu

We wspomnianych ośrodkach standardem jest też kompleksowa opieka nad matką i dzieckiem po porodzie, która zwykle wchodzi w koszt pakietu porodowego. Młoda mama podczas pobytu w szpitalu może korzystać z pomocy pielęgniarek, które uczą zajmowania się dzieckiem, z porad doradczyni laktacyjnej, a niekiedy także specjalisty od rehabilitacji poporodowej, który udzieli wskazówek, jak zadbać o mięśnie miednicy i krocza, by szybko wróciły do dobrej formy.

Posiłki są smaczne i zdrowe, przygotowywane przez dietetyków. Bywa, że potrawy są przyrządzane na parze lub pieczone w piecu konwekcyjnym, dzięki czemu są lekkostrawne i bogate w witaminy. Niektóre szpitale zapewniają posiłki wegetariańskie i wegańskie. Świetną sprawą jest też opieka specjalistów po porodzie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zakres tej opieki jest różny, zwykle są to porady laktacyjne, 2–3 wizyty u ginekologa lub położnej w czasie połogu i opieka neonatologa nad noworodkiem przez okres czterech tygodni od wypisania ze szpitala.

>> Opieka prywatnej położnej

Ile kosztuje poród w prywatnym szpitalu?

Ceny są zróżnicowane. Poród drogami natury wraz z pakietem opieki to zwykle koszt minimum 3000 zł. Za cesarskie cięcie (plus opieka przed- i poporodowa) trzeba zapłacić w Warszawie 11. 000–16. 000 zł. W mniejszych miastach jest taniej, np. w klinice Arciszewscy (Białystok) poród fizjologiczny wraz z bogatym pakietem opieki kosztuje 1700 zł, a cesarskie cięcie – 2300 zł (część kosztów pokrywa podlaski NFZ). W Eskulapie (Bielsko-Biała) za poród drogami natury trzeba zapłacić 1900 zł, a za cesarkę – 2200 zł. Najbardziej ceni się elitarny warszawski szpital Medicover. Tu poród z położną wraz z pakietem opieki kosztuje 6000 zł, a z lekarzem – 8390 zł. Dla najbardziej wymagających klientek szpital przygotował pakiet za 16 000 zł (m.in. samodzielny wybór całego zespołu i 5 dni pobytu w luksusowym apartamentcie z kompleksową opieką medyczną).

  • Świadczenia podstawowe w prywatnym szpitalu. W ramach opłaty, bez względu na wariant, szpital zapewnia zwykle: poród, opiekę lekarsko-pielęgniarską, znieczulenie do porodu, opiekę neonatologiczną dla dziecka, badania przesiewowe noworodka (słuchu, pulsoksymetryczne, w kierunku fenyloketonurii, mukowiscydozy, wrodzonej niedoczynności tarczycy). W niektórych placówkach dwie pierwsze doby wliczone są w cenę porodu, w innych to dodatkowy koszt od 500  do 1200 zł.
  • Usługi dodatkowo płatne. Należą do nich: wybrany przez pacjentkę lekarz lub położna, pobieranie krwi pępowinowej czy uczestnictwo w szkole rodzenia. Dodatkowo płatne są również wszystkie badania wykraczające poza świadczenia podstawowe czyli: USG główki dziecka, badania krwi, posiewy.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza