Połóg po porodzie naturalnym: ile trwa krwawienie po porodzie?

2018-08-03 11:11 Monika Majewska
Krwawienie po porodzie
Autor: thinkstockphotos.com Krwawienie po porodzie jest normą. Po 6 tygodniach powinno zniknąć.

Krwawienie po porodzie jest objawem prawidłowym i oznacza, że organizm regeneruje się po ciąży, jednak tylko pod warunkiem, że trwa określony czas i nie towarzyszą mu niepokojące symptomy. Sprawdź, ile trwa krwawienie po porodzie, co to są odchody połogowe, jakie zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas połogu są normą, a które powinny zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.

Krwawienie po porodzie, zarówno tym naturalnym, jak i cesarskim cięciu, jest normą.  W czasie połogu, czyli 6 tygodni od urodzenia dziecka,  w organizmie kobiety zachodzą zmiany, które mają doprowadzić do stanu sprzed ciąży. Dochodzi m.in. do obkurczania i oczyszczania się macicy. Proces ten polega na wydalaniu odchodów połogowych (poporodowych), czyli wydzieliny z rany macicy powstałej po odejściu łożyska, na którą składają się śluz, krew i resztki błon płodowych. Początkowo odchody połogowe mają postać krwistych plamień, stąd nazwa krwawienie po porodzie.

>> Czytaj także: Przydatne w połogu: 8 rzeczy, z których skorzystasz po porodzie >>

Posłuchaj, ile trwa krwawienie po porodzie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Krwawienie po porodzie: ile trwa krwawienie po porodzie?

Przez pierwsze kilka dni po porodzie wydalanie odchodów połogowych przypomina obfity okres, tzn. wydzielina z dróg rodnych jest płynna, krwista i  mogą znajdować się w niej niewielkie skrzepy. Po około 7-10 dniach od porodu zmienia ona zabarwienie z ciemnoczerwonego na różowe, a następnie na brązowe lub brązowoczerwone. Po kilkunastu dniach wydzielina poporodowa staje się żółta, a na końcu przeźroczysta. 

Cały ten proces powinien trwać maksymalnie 6 tygodni, przy czym ruch i karmienie piersią sprawiają, że przebiega on znacznie szybciej. Prawidłowo ilość wydalanych odchodów połogowych nie przekracza 500 ml na dobę, a ich zapach przypomina woń krwi miesiączkowej, tzn. jest mdły. Objawem towarzyszącym krwawieniu po porodzie jest ból w podbrzuszu, który wynikiem kurczenia się macicy do rozmiarów sprzed ciąży. Jest on podobny do tego, który pojawia się podczas menstruacji, i nasila się podczas karmienia piersią.

Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!

Czytaj także: >> Połóg patologiczny: problemy okresu połogu >>

Krwawienie po porodzie – kiedy zgłosić się do lekarza?

Proces obkurczania i oczyszczania się macicy powinien zakończyć się po maksymalnie 6 tygodniach od porodu, jednak czasami kobieta może w dalszym ciągu wydalać odchody połogowe. Przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowy proces regeneracji błony śluzowej macicy,  co jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Niepokój powinno wzbudzić także krwawienie po porodzie, które wyraźnie ustępowało, a nagle się nasiliło.

Odchyleniem od normy jest wydzielanie zbyt dużej ilości krwistej wydzieliny, tzn. więcej niż 500 ml na dobę po porodzie naturalnym i więcej niż 1000 ml na dobę po porodzie operacyjnym, co może wskazywać nawet na krwotok poporodowy. W terminologii medycznej wyróżnia się krwotok poporodowy pierwotny, który definiuje się jako utratę więcej niż 500 ml krwi w ciągu pierwszych 24 godz. od porodu, oraz krwotok wtórny, który rozpoznaje się, jeśli kobieta traci nadmierną ilość krwi  po 24. godz. od porodu aż do 6 tygodnia po porodzie. Krwotok poporodowy jest stanem zagrożenia życia.

Jego przyczynami mogą być  nadmierne rozciągnięcie macicy, co ma miejsce u kobiet z ciążą wielopłodową, lub jej „zmęczenie”, co dotyczy m.in. kobiet, u których poród przedłużał się. Infekcja macicy, łożysko przodujące, pęknięcie macicy i zaburzenia krzepnięcia krwi również mogą się przyczynić do krwotoku po porodzie.

Czytaj także: >> Wypróżnienie po porodzie: o czym powinnaś pamiętać, by wizyta w toalecie nie stała się koszmarem >>

Do ginekologa należy się zgłosić także w przypadku wydalania nieznaczniej ilości odchodów połogowych lub ich braku. Wówczas mowa o tzw. zatrzymaniu odchodów, co może być wynikiem zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy resztkami łożyska lub wady budowy macicy (np. tyłozgięcie). Jest to bardzo poważny stan, ponieważ odchody są pożywką dla chorobotwórczych drobnoustrojów i jeśli nie zostaną wydalone, może rozwinąć się zakażenie wewnątrzmaciczne.

Interwencja lekarza jest konieczna także wtedy, gdy odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach, a w dodatku uległy nasileniu i ponownie mają żywoczerwony kolor. Taki stan wskazuje na zakażenie bakteriami gnilnymi, które znajdują się w pochwie. Mogą one doprowadzić m.in. do połogowego zapalenia błony śluzowej i mięśnia macicy (endomyometritis puerperalis). Jest to proces zapalny mięśnia macicy z obrzękiem zapalnym, ogniskami martwicy i tworzeniem ropni w mięśniu macicy. Wówczas do cuchnącej wydzieliny z pochwy dołączają m.in. gorączka, ogólne złe samopoczucie, bolesność uciskowa macicy.

>> Czytaj także: >> Co o krwawieniu w połogu piszą mamy na forum Mjakmama24.pl? >>

Do jak najszybszej wizyty u ginekologa powinny skłonić również duże skrzepy w wydzielinie połogowej. Ich pojawienie się może wskazywać na nieprawidłowe obkurczanie się mięśnia macicy, urazy okołoporodowe szyjki macicy, pochwy czy tkanek miękkich krocza lub na pozostanie resztek łożyska w macicy.

Nieprawidłowym objawem jest też bardzo silny - silniejszy niż podczas miesiączek - stały ból w dole brzucha, któremu  towarzyszą  nieprawidłowa wydzielina połogowa lub inne niepokojące objawy (m.in. gorączka, drgawki). Pomocy lekarskiej należy szukać także wtedy, gdy ból w podbrzuszu pojawi się nagle w późniejszym okresie połogu. Konsultacji wymaga także sytuacja, kiedy mocz jest mętny, a podczas jego oddawania pojawia się okropne pieczenie lub ból.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE