Poród BLIŹNIAKÓW: kiedy poród naturalny a kiedy cesarka

2013-06-26 14:26

Nie każda ciąża bliźniacza kończy się cesarskim cięciem. Wyjaśniamy, kiedy (w przypadku ciąży bliźniaczej) jest szansa na poród drogami natury, a jakie sytuacje go wykluczają i czym różni się poród bliźniąt od porodu jednego dziecka.

twins
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Poród bliźniaczy tylko przez cesarskie cięcie?
  2. Poród bliźniaczy - kiedy siłami natury?

Obecnie większość kobiet w ciąży bliźniaczej rodzi dzieci przez cesarskie cięcie – odsetek ten wynosi około 70 proc. Są szpitale, w których każdy poród bliźniaczy to poród operacyjny, bo taką przyjęły praktykę.

Poród bliźniaczy tylko przez cesarskie cięcie?

Jest to związane z tym, że porody po ciąży bliźniaczej wiążą się z nieco większym ryzykiem niż porody pojedynczych dzieci, ale także z faktem, że cesarskie cięcie stało się operacją znacznie bezpieczniejszą niż dawniej. Jeśli takie rozwiązanie odpowiada rodzącej, to wszystko w porządku.

Poród bliźniaczy - kiedy siłami natury?

Ale warto wiedzieć, że w pewnych sytuacjach możliwy jest poród bliźniaczy siłami natury. Ważne, aby lekarz prowadzący ciążę odpowiednio wcześnie zaplanował sposób porodu, biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania. Rodzaj porodu zależy przede wszystkim od pozycji, jaką przyjmują dzieci w brzuchu mamy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza