Ciąża i poród, zwłaszcza jeśli spodziewasz się swojego pierwszego dziecka, budzą wiele pytań o to, jak będziesz czuła się w czasie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy i jak przebiega poród.
Wiele kobiet w drugim lub trzecim trymestrze ciąży zapisuje się do szkoły rodzenia lub na indywidualne konsultacje z położną. Jednak nie każda przyszła mama jest gotowa na dodatkowy wydatek. Pamiętaj, że zajęcia szkoły rodzenia często organizowane są także przez szpitale i fundacje, a udział w nich jest darmowy.
Swoją fachową wiedzą dzielą się w internecie także konkretne położne. Ich profile w mediach społecznościowych są pełne treści, z którymi warto się zapoznać.
Jesteś w ciąży? W internecie znajdziesz mnóstwo wskazówek
Comiesięczne wizyty u lekarza prowadzącego ciążę to zwykle za mało, by przedyskutować z nim wszystkie wątpliwości, które mogą pojawić się na dowolnym etapie ciąży. Lekarz podczas wizyty wykonuje badanie usg, zapoznaje się z wynikami wcześniej zleconych badań krwi, w razie potrzeby wypisuje receptę na leki. Nic dziwnego, że wiele ciężarnych czuje pewien niedosyt i informacji na temat radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi szuka w internecie.
Serwis Mjakmama24.pl to portal, który porusza szeroką tematykę dotyczącą przygotowania do ciąży i porodu (koniecznie zajrzyj do naszego kalendarza ciąży), opieki nad dzieckiem a także jego wychowania i edukacji. Piszemy również o tym, co ważne dla mam - o ich emocjach i o tym, że macierzyństwo bywa trudne.
Nierzadko swoje publikacje wspieramy komentarzami lekarzy i położnych. 5 maja położne mają swoje święto - Międzynarodowy Dzień Położnych. Warto przypomnieć o tym, że wiele z nich aktywnie działa w sieci. Uważamy, że warto polecać profile, na których kobiety znajdą cenne treści dotyczące ciąży, porodu i opieki nad maluszkiem.
Wsparciem i radą w mediach społecznościowych służą nie tylko inne mamy i ciężarne na forach - warto zajrzeć na profile położnych, które podpowiadają jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych, co najlepiej pomaga na mdłości, ból pleców czy obrzęki nóg i co w połogu jest prawidłowe, a co wymaga konsultacji lekarskiej.
Nawet jeśli zapisałaś się na zajęcia ze szkoły rodzenia od innej położnej możesz dowiedzieć się czegoś, co okaże się pomocne na którymś etapie porodu czy po porodzie. Położne dzielące się swoją wiedzą tłumaczą nie tylko przebieg porodu i wyjaśniają, jak najlepiej przygotować się do parcia czy łagodzić ból porodowy, lecz także przekazują, jakie są aktualne wytyczne dotyczące pielęgnacji noworodka.
Mamy często mają wątpliwości, czy kikut pępowiny powinien być czarny i czy budzić dziecko na karmienie.
Te profile położnych warto znać
Część położnych swoje profile w mediach społecznościowych treściami zasila dość nieregularnie i rzadko, a jeśli już coś publikuje, robi to raczej po to, by wypromować stworzony przez siebie e-book. To oczywiście zrozumiałe, w końcu tworzenie treści zajmuje czas, a położne pracują głównie na sali porodowej, prowadzenie konta jest wyłącznie dodatkiem.
Jednak na Instagramie znajdziesz też mnóstwo profili, z których dowiesz się naprawdę wiele, a prowadzące je położne znajdują czas także i na to, by odpowiadać na nurtujące ciężarne pytania, organizując sesje Q&A. Dziś przedstawiamy kilka kont, które z pewnością warto odwiedzić. Zwłaszcza, gdy zbliżający się wielkimi krokami poród jest źródłem dużego stresu i masz wrażenie, że wciąż nie jesteś gotowa na to, co czeka cię później:
- @jeannettekalyta
- @panna.oksytocyna
- @polozna_izabela_dembinska
- @polozna_kasia
- @wrozkacycuszka
- @poloznamamaga
- @laktomed
Jak wygląda poród naturalny? Zobacz wyjątkowe zdjęcia: