PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych (z ang. personal income tax) trzeba rozliczyć. Zeznanie podatkowe PIT za 2024 r. należy złożyć do 30 kwietnia 2025 r. (środa). Niektórzy już dawno wysłali swoje deklaracje podatkowe (można to robić od 15 lutego 2025 r.) i otrzymali zwrot podatku (przysługuje on np. rodzicom - ulga na dziecko to nawet 4 tys. zwrotu!).
Polecany artykuł:
Nie rozliczyłaś jeszcze podatku, ponieważ urząd skarbowy robi to za ciebie? Pamiętaj, że nie wszystkie deklaracje są uzupełniane i akceptowane „z automatu”. Wszystko zależy od tego, którą musisz złożyć. A nawet jeśli twój PIT to ten, z którym właściwie nie musisz nic robić i tak warto do niego zajrzeć.

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT 2025 r.?
Ministerstwo Finansów przypomina o konieczności złożenia zeznania podatkowego do końca kwietnia. Podkreśla również, że automatyczne rozliczenie PIT nie zawsze jest możliwe. Urząd skarbowy sam rozliczy PIT-37 i PIT-38 - Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zaakceptuje je automatycznie. Podatnicy mają czas do 30 kwietnia, aby sprawdzić, czy w wypełnionym przez urząd skarbowy zeznaniu wszystko się zgadza, 1 maja rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań PIT-37 i PIT-38.
Do deklaracji podatkowej warto też zajrzeć, aby przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Jeśli wypełniałaś to pole w ubiegłym roku, w zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której 1,5 proc. wtedy przekazałaś. Jeśli chcesz, aby twój podatek trafił do innej organizacji, musisz wpisać nowe dane.
Warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić swoje rozliczenie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e-PIT. Do 30 kwietnia w zeznaniu możemy jeszcze wprowadzić zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Możemy też zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5% podatku. Z upływem 30 kwietnia rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane
- wskazuje wiceminister finansów zastępca szefa KAS Małgorzata Krok.
Te PIT-y nie są rozliczane automatycznie
Które deklaracje musimy rozliczyć samodzielnie? Ministerstwo Finansów podkreśla, że zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L nie będą automatycznie akceptowane - należy je samodzielnie uzupełnić i zaakceptować.
PIT możemy złożyć za pomocą usługi Twój e-PIT, korzystając z formularzy online (deklaracje umożliwiające wysłanie dokumentów elektroniczne są dostępne w e-Urzędzie Skarbowym czy na stronie podatki.gov.pl), czy wypełniając deklarację w formie papierowej i składając ją w urzędzie skarbowym lub wysyłając pocztą (liczy się data stempla pocztowego).
Jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył PIT?
Swoje rozliczenie podatkowe możesz sprawdzić w usłudze Twój e-PIT. Jak już wspominałam, po 30 kwietnia zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną zaakceptowane automatycznie.
Po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań, podatnicy będą mieli wgląd do swoich zeznań i będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będą mogli też złożyć korektę zeznania - zarówno tego, które zostało zaakceptowane automatycznie jak i innych złożonych samodzielnie i dostępnych w usłudze
- czytamy w komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Finansów.
Polecany artykuł:
Co zrobić, jeśli zapomnisz o zeznaniu podatkowym?
Jeśli nie złożysz zeznania podatkowego w terminie, możesz skorzystać z instytucji czynnego żalu. To dobrowolne zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa podatkowego. Chociaż nie ma określonego terminu na złożenie czynnego żalu, nie można tego odkładać w nieskończoność.
Czynny żal będzie skuteczny jeśli przyznasz się zanim organ ścigania będzie miał udokumentowane przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, a także, gdy zrobisz to zanim organy ścigania rozpoczną czynności zmierzające do wykrycia tego przestępstwa lub wykroczenia.
Sam czynny żal nie wystarczy, musisz też jak najszybciej złożyć zaległą deklarację podatkową.