We wtorek rano Ministerstwo Finansów ogłosiło informację, że nie przedłuży zerowej stawki VAT na żywność. Przypomnijmy zerowy podatek wprowadził poprzedni rząd w 2022 roku w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. Od 1 kwietnia 2024 roku stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe znów będzie wynosiła 5 procent. O jakich produktach mowa i jak to się odbije na kieszeni przeciętnej rodziny z dziećmi?
Te produkty żywnościowe zdrożeją od 1 kwietnia
Do takiej decyzji miał skłonić resort aktualny poziom inflacji. "Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja, jak i tempo wzrostu cen żywności utrzymają się w tendencji spadkowej" — czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów. Business insider podaje listę produktów, które mają zdrożeć od 1 kwietnia. Rodziców małych dzieci z pewnością nie ucieszy fakt, że znalazły się na niej:
- preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe,
- preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne oraz
- mleko i mleko modyfikowane dla dzieci.
Oczywiście to nie jedyne produkty, które co miesiąc kupujemy dla swoich pociech, a których ceny wzrosną od kolejnego miesiąca. 5 procentowy VAT obowiązywać będzie także na: ryby, mięso, podroby, przetwory mięsne, produkty mleczarskie, jaja, miód, warzywa, owoce, orzechy, zboża, tłuszcze, oleje, lody, wodę i wiele innych.
„Nawet 100 złotych miesięcznie”
O tym, jak wzrosty cen tych produktów mogą zaważyć na budżecie przeciętnej rodziny, kilka dni temu na platformie X wypowiedział się Rafał Mundry. Ekonomista obliczył, że wzrost wydatków na żywność może oscylować nawet między 50-100 zł miesięcznie. Choć wydaje się to nie dużo, wszystko zależy od tego, jak dużą mamy rodzinę i czy mamy małe dzieci. Wiadomo bowiem, że koszt mleka modyfikowanego to duży wydatek już bez podwyżek, więc nawet mała różnica w cenie będzie w tym przypadku odczuwalna. Aby nie być gołosłownym ekspert do posta dorzucił tabelkę, w której pokazuje, o ile 2 lata temu ceny spadły - analogicznie teraz o tyle wzrosną.