800 plus to jedno z podstawowych świadczeń, które pobierają rodzice w Polsce. Przysługuje na każde dziecko w rodzinie, bez względu na dochód. Nie ma wielu obostrzeń (kluczowy wymóg muszą spełnić rodzice z Ukrainy), jednak 800 plus nie jest przyznawane z automatu - o świadczenie trzeba wnioskować.
Świadczenie wychowawcze - czyli pieniądze z programu „Rodzina 800 plus” - wypłacane są na konkretny okres świadczeniowy, który trwa od czerwca do końca maja kolejnego roku. To oznacza, że nawet rodzice, którzy już mają przyznane do niego prawo, a ich sytuacja rodzinna nie uległa zmianie, muszą złożyć nowy wniosek. Właśnie nadszedł ten moment.

800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzice złożyli już ponad milion wniosków
Obsługą świadczenia wychowawczego zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I to właśnie ZUS przekazał najnowsze dane dotyczące 800 plus. Od 1 lutego - kiedy uruchomiono możliwość składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy - do ZUS-u wpłynęło ponad milion wniosków, na ponad 1,7 miliona dzieci.
Jak było w ubiegłych latach? Jak informuje ZUS, w 2024 r. rodzice złożyli dokładnie 5 mln 193 tys., na 7 mln 918 tys. dzieci. W 2023 r. - 5 mln 271 tys. wniosków, na 8 mln 136 tys. dzieci.
Wniosek o 800 plus tylko online
O świadczenie wychowawcze możemy wnioskować wyłącznie przez Internet. Możemy to zrobić za pomocą:
- PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS,
- portalu Em@tia,
- bankowości elektronicznej.
ZUS przypomina o udogodnieniach dla rodziców. Jeśli w poprzednim okresie świadczeniowym pobieraliśmy świadczenie, wniosek o 800 plus na nowy okres możemy utworzyć w aplikacji mZUS. Będzie on już uzupełniony, na podstawie wcześniejszych danych. Oczywiście możemy je edytować.
Danych dzieci nie musimy wpisywać ręcznie, jeśli są one zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. W tej sytuacji w kreatorze wniosku możemy po prostu automatycznie pobrać ich dane.
Chcesz zachować ciągłość wypłaty 800 plus? Pamiętaj o terminach
Wniosek o 800 plus możemy składać od soboty, 1 lutego. Dobrze zrobić to do 30 kwietnia (środa) - wtedy zachowamy ciągłość wypłaty świadczenia (zostanie wypłacone do 30 czerwca). A co dalej? Jeśli wniosek wyślemy później pieniądze też otrzymamy, ale niekoniecznie z wyrównaniem.
- Wniosek złożony do końca czerwca 2025 r. - 800 plus będzie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2025 r.,
- Wniosek złożony po 30 czerwca 2025 r. - 800 plus będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.
Zobacz także: Które świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?