Porady prawne

Zgłoszenie dziecka do ZUS jest potrzebne, aby malec miał ubezpieczenie i zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Świeżo upieczeni rodzice maja7 dni na zgłoszenie dziecka do ZUS i mogą to zrobić zarówno on line, jak i osobiście w urzędzie. Wszystko zależy od tego, czy pracują i jaka maja formę zatrudnienia.
Czy wożenie dziecka na przednim siedzeniu to błąd grożący mandatem? I czy - przede wszystkim - wożenie dziecka z przodu jest bezpieczne? Wyjaśniamy, co mówią na ten temat polskie przepisy ruchu drogowego.
Trwają w Polsce prace nad wdrożeniem dyrektywy unijnej Work-life balance. Przepisy miały wejść w życie w ubiegłym roku, ale prace nad nowelizacjami Kodeksu Pracy trwają nadal. Dlaczego dyrektywa unijna jest tak ważna dla rodziców, mówiła podczas naszego webinaru mec. Katarzyna Łodygowska, prawniczka i specjalistka prawa pracy.
Prawa dziecka przysługują każdemu dziecku niezależnie od wieku, płci, koloru skóry czy miejsca zamieszkania. Czym są prawa dziecka, kiedy zostały uchwalone i jakie akty prawne dotyczące praw dziecka obowiązują obecnie?
Masz ustaloną wysokość alimentów na dziecko, ale nie są one dla was wystarczające. Co powinnaś zrobić, jakie podanie złożyć i gdzie starać się o wyższe alimenty? Spytaliśmy o to naszego eksperta - radcę prawnego Anetę Pietrzak z LEXNONSTOP.
Bez względu na to, czy twoja nieobecność w pracy jest uzasadniona, czy nie, musisz wiedzieć, że każde zwolnienie – zwłaszcza trwające kilka tygodni lub dłużej – może być sprawdzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opisujemy, jak wygląda kontrola ZUS w ciąży i jakie mogą być jej konsekwencje.
Dziecko nie musi nosić nazwiska ojca, tak jak to było kiedyś. Dziś to już normalne, że żona może mieć swoje, a mąż – swoje, tak samo jak w przypadku, gdy para nie ma ślubu. Jakie nazwisko w takich przypadkach będzie nosiło dziecko? 
Jeśli wychowujesz swoje dziecko samotnie, nie rezygnuj z ubiegania się o alimenty. Nie warto unosić się honorem i twierdzić, że sama sobie poradzisz. Alimenty należą się przecież twojemu dziecku i to w jego imieniu warto o nie walczyć. Kiedy należą się alimenty na dziecko?
Ciąża na urlopie wychowawczym daje kobiecie wiele możliwości. Przyszła mama może skorzystać z prawa do płatnego zasiłku chorobowego, urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Warto poznać wszystkie kwestie prawne, gdy zachodzi się w ciążę na wychowawczym.
Jak nie płacić alimentów? To pytanie często słyszą prawnicy od rodziców, którzy szukają sposobów, by nie włączać się w finansowe utrzymanie własnego dziecka. Alimenciarze szukają porad również na forach internetowych. Często je znajdują od innych osób w podobnej sytuacji. Jakie pomysły najczęściej realizują, by nie płacić alimentów?
Karta rowerowa to dokument, który uprawnia dzieci w wieku od 10 do 18 lat do samodzielnego przemieszczania się rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO) np. deskorolką elektryczną lub samobalansującą po drogach publicznych, strefach zamieszkania oraz strefach ruchu. Za jazdę bez tego dokumentu grozi mandat. Według nowego taryfikatora, który wszedł w styczniu 2022 kwota ta będzie dwa razy wyższa niż przed zmianą.
Niezapłacone przez znanego aktora alimenty dały już sumę 170 tys. zł. Sprawę nagłośniła dziennikarka, której post skomentowały setki kobiet, również czekających bezskutecznie na pieniądze od swoich "eks". Dlaczego Polacy nie płacą alimentów i jak odzyskać pieniądze na dzieci?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza