NOWY NUMER
Porady prawne
Zapisanie dziecka do żłobka zaprząta głowy rodzicom niejednego malucha. Nie istnieje jeden ogólnopolski zbiór zasad rekrutacji. W każdym żłobku warunki mogą się od siebie różnić. Szczegóły należy sprawdzać na stronie wybranej placówki. O jakich najważniejszych rzeczach trzeba jednak pamiętać?
Kobieta w ciąży może otrzymać zwolnienie lekarskie. Warto jednak pamiętać, że przebywając na nim należy przestrzegać pewnych zasad, których łamanie może skutkować wstrzymaniem zasiłku chorobowego. O czym powinna pamiętać ciężarna na zwolnieniu?
500 plus na pierwsze dziecko w 2020 - już od 1 lutego można składać wniosek elektroniczny o przyznanie świadczenia, które będzie przysługiwało rodzicom na każde, nawet pierwsze dziecko w rodzinie. Wniosek można złożyć za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Wnioski pisemne składać można od 1 kwietnia.
Zwolnienie lekarskie w trakcie trwania ciąży to temat, z którym spotkała się z pewnością niejedna ciężarna. Niekiedy stan zdrowia lub objawy towarzyszące w tym okresie nie pozwalają przyszłej mamie na pracę i każą jej pozostać w domu. Czy lekarz może wystawić kobiecie ciężarnej zwolnienie lekarskie wstecz? Jakie wynagrodzenie przysługuje na takim zwolnieniu?
Wizyta u lekarza, badania diagnostyczne lub zabiegi lecznicze często są dla dziecka stresujące, dlatego w takich sytuacjach świetną pomoc stanowi rodzic lub inna bliska osoba. Kto może towarzyszyć dziecku podczas wizyty lub innych świadczeń zdrowotnych i kim jest opiekun faktyczny?
Kiedyś było nie do pomyślenia, aby babcia czy dziadek za opiekę nad dzieckiem dostawali pieniądze. Ale czasy i obyczaje się zmieniają i dziś coraz częściej się to zdarza. Płacenie dziadkom za opiekę nad dzieckiem to dobry czy zły pomysł?
Chrzest jest pierwszym i podstawowym sakramentem. Jest udzielany we wszystkich odłamach chrześcijaństwa: w kościele katolickim, prawosławnym oraz protestanckim. Zobacz, jakie dokumenty są niezbędne, aby ochrzcić dziecko w Polsce!
Czy wożenie dziecka na przednim siedzeniu to błąd grożący mandatem? I czy - przede wszystkim - wożenie dziecka z przodu jest bezpieczne? Wyjaśniamy, co mówią na ten temat polskie przepisy ruchu drogowego.
Bez względu na to, czy twoja nieobecność w pracy jest uzasadniona, czy nie, musisz wiedzieć, że każde zwolnienie – zwłaszcza trwające kilka tygodni lub dłużej – może być sprawdzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opisujemy, jak taka kontrola ZUS w ciąży wygląda i jakie mogą być jej konsekwencje.
Aborcja w Polsce to temat, który wraca co jakiś czas w postaci nowych projektów ustaw i tym samym wywołuje ogromne emocje. Jeśli chodzi o aborcję w Polsce, obecny stan prawny jest niezmienny od 1993 roku. Co zakłada obecna ustawa i jak sprawa aborcji w Polsce wygląda w praktyce?
Dziadkowie na ogół chętnie pomagają swoim dzieciom i wnukom. Niekiedy jednak bywają sytuacje, gdy nie mogą znaleźć porozumienia z młodymi rodzicami. Czy dziadkowie mogą się domagać spotkań z wnukiem?
Pozbawienie praw rodzicielskich lub ich zawieszenie może mieć miejsce w wyroku orzekającym rozwód, separację albo unieważnienie małżeństwa. Kiedy jeszcze mamy do czynienia z pozbawieniem praw rodzicielskich?
Więcej z działu Prawo i finanse
Narzędzia
Redakcja poleca