Porady prawne

Czasy się zmieniają. Świadczy o tym chociażby podejście rodziców do wychowywania dzieci. Kiedyś pociechy mogły same biegać po podwórku i nikt się o nie nie martwił. Bezpiecznie wracały do domu, usatysfakcjonowane zabawą z rówieśnikami. Teraz wygląda to zupełnie inaczej, zarówno jeśli chodzi o rodziców, ale i o prawo.
Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 16 lat pozostaje bez zmian. Niebawem ma się to zmienić, a alimenty od państwa wzrosną o 100 procent. Opublikowany projekt ustawy to realizacja jednej z wyborczych obietnic. Kiedy rodzice samotnie wychowujący dzieci otrzymają wyższe alimenty?
W wakacje wielu nastolatków chce dorobić sobie i zatrudniają się w firmach oferujących pracę sezonową. Jednak niektórzy rodzie, zanim się zgodzą na takie postępowanie, powinni wziąć pod uwagę swoje finanse. Okazuje się, że po przekroczeniu pewnej kwoty, można stracić ulgę podatkową. Szczegóły poniżej.
Wakacje to czas, na który czekają chyba wszystkie dzieci. Jednak nie każdy rodzic ma z kim zostawić swoją pociechę. Choć w tej kwestii nie są dokładnie określone granice, to maluch nie może pozostać sam w mieszkaniu, bez nadzoru osoby dorosłej. Co zrobić, gdy nie ma się z kim pozostawić dziecka? Odpowiedź poniżej.
Wakacje w pełni, więc wiele rodzin planuje wypad z dziećmi nad morze. Jest to wciąż najpopularniejszy kierunek wśród Polaków. Nasi rodacy uwielbiają również rozkładać parawany, ale nie każdy wie, że może wiązać się to z karą. Za zbudowanie prywatnego fortu można zapłacić wysoki mandat. Szczegóły poniżej.
Obecnie coraz częściej zdarza się, że dziecko na codzień wychowywane jest tylko przez jednego rodzica. Drugi dokłada się do jego utrzymania płacąc co miesiac alimenty, których kwotę zazwyczaj ustala sąd. Jednak nie zawsze były partner wywiązuje się z tego obowiązku. Co wtedy robić?
Dziecko nie zawsze jest w stanie wytrzymać jeszcze chwilkę, to szczególnie trudne na początku odpieluchowania, gdzie naprawdę liczy się czas. Załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscu publicznym raczej nie kojarzy się z czymś akceptowalnym, a jak to wygląda w przypadku najmłodszych?
Dziecko na wyjeździe wakacyjnym z dziadkami to marzenie niejednego rodzica! Przed takim wyjazdem jednak trzeba zadbać o kilka formalności i przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Co ważne - przydadzą się one nie tylko na wyjeździe z dziadkami, ale także z każdą inną osobą, która nie ma władzy rodzicielskiej nad dzieckiem - ciocią, wujkiem.
Paszport dla dziecka jest potrzebny, jeśli wyjeżdżamy poza Unię Europejską. Wyrobienie dokumentu bywa problematyczne, nie zawsze jest nam po drodze do urzędu. Nie wszyscy wiedzą, że wniosek o paszport dla dziecka można złożyć online - jednak jest pewne ograniczenie, o którym należy pamiętać.
Coraz więcej sklepów i centrów handlowych tworzy specjalne miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi. Kto może z nich korzystać? Czy można dostać mandat za parkowanie w tych miejscach, jeśli akurat nie mamy ze sobą dzieci?
Narodziny dziecka to wyjątkowy moment. Zanim na dobre zaczniemy się sobą cieszyć, warto dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Jedną z nich jest zgłoszenie urodzenia dziecka. Warto pamiętać, że trzeba to zrobić w określonym terminie.
Zbliża się sezon komunijny. To czas, gdy goście zastanawiają się, jaki prezent kupić dziecku, a rodzice - czy będą musieli zapłacić podatek. Jeśli jesteś w tej grupie, zapraszamy do lektury. Rozwiewamy wątpliwości na temat podatku od prezentów na komunię.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza