Kobieta w ciąży może przebywać na zwolnieniu L4 przez 270 dni (9 miesięcy). Maksymalnie więc na zwolnieniu od pracy ciężarna może przebywać przez cały okres ciąży, choć warto wiedzieć, że o jego długości decyduje lekarz. Jeśli przykładowo po upływie miesiąca istnieją przesłanki do jego przedłużenia, ginekolog wystawi kolejne. Zazwyczaj więc ciążowe L4 wystawiane jest na miesiąc - od wizyty do wizyty, jeśli takie jest właśnie zalecenie lekarza.
Podobnie jak w przypadku zwolnień lekarskich wystawianych poza okresem ciąży, tak i w przypadku ciążowego L4, kobieta może spodziewać się kontroli z ZUS-u. By nie narazić się na cofnięcie zasiłku warto pamiętać o tym, co wolno robić na ciążowym L4, a czego nie.
Kiedy możesz pójść na ciążowe L4?
Panuje przekonanie, że ciążowe L4 różni się czymś od tego, które wystawiane jest z powodu choroby. Istotnie, ciężarne mogą liczyć na wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, a nie jak w przypadku choroby: 80%.
Jednak co do zasady, nawet jeśli kobieta czuje się na siłach, by buszować po galerii handlowej w poszukiwaniu ubranek dla noworodka, nie powinna robić tego w trakcie L4.
Zwolnienie lekarskie w ciąży, nawet jeśli zwykle spowodowane jest gorszym samopoczuciem i stresem, na jaki narażona byłaby w pracy (a ten w ocenie lekarza mógłby wywołać powikłania w ciąży lub być przyczyną porodu przedwczesnego), służy rekonwalescencji. Oznacza to, że tak samo jak w przypadku innych zwolnień, podlega kontroli. ZUS zna adres ubezpieczonej, a jeśli będzie on inny, ciężarna powinna zgłosić ten fakt lekarzowi wystawiającemu L4 w ciąży. Zatem nie jest to czas, w którym wyjeżdża się na wakacje czy dorabia wykonując zdalną pracę.
To, co konkretnie wolno ciężarnej na L4, określa kod wpisany na ciążowym zwolnieniu:
- kod 1 (zwolnienie leżące): jedyne, co poza oczywistym odpoczynkiem może robić ciężarna są wizyty u lekarza (lub w aptece, jeśli nie może liczyć na pomoc kogoś innego),
- kod 2 (zwolnienie chodzące): tutaj ciężarna może wykonywać podstawowe czynności takie jak wyjście na zakupy, odbiór dziecka z przedszkola czy spacer.
Polecany artykuł:
Ciążowe L4 - pytania i odpowiedzi
Ciężarne na grupach dla mam i forach internetowych wciąż spierają się o to, co mogą robić na zwolnieniu lekarskim w ciąży, a czego nie. Nie wszystkie wiedzą również, jakie prawa im przysługują w związku z ciążą i czy fakt, że w ciąży przebywały na zwolnieniu nie skróci im okresu urlopu macierzyńskiego. Oto odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące ciążowego L4.
- Czy zwolnienie L4 w ciąży musisz dostarczyć osobiście? Nie. Zwolnienie wystawiane w formie elektronicznej automatycznie trafia do ZUS-u i do pracodawcy.
- Czy pracodawca może zwolnić ciężarną przebywającą na zwolnieniu? Nie ma takiego prawa
- Czy na L4 w ciąży otrzymasz mniejsze wynagrodzenie? Wyniesie ono 100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli otrzymasz mniej pieniędzy upewnij się, czy lekarz na skierowaniu zaznaczył kod B (oznaczający ciążę).
- Czy okresy pracy i L4 w ciąży mogą się przeplatać? Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by zwolnienie uzyskać np. na początku ciąży, a później np. w 3. trymestrze ciąży. Wszystko zależy od tego, jak
- Czy ciężka praca fizyczna jest przesłanką do tego, by pójść na ciążowe L4? Nie, przesłanką zawsze są względy zdrowotne. To pracodawca powinien zadbać o to, by zwolnić ciężarną z obowiązków takich jak wielogodzinna praca w pozycji stojącej czy dźwiganie ciężkich przedmiotów, w razie potrzeby zmienić jej stanowisko (nie może się to wiązać z mniejszym wynagrodzeniem).
- Czy na ciążowe L4 może pójść każda ciężarna? O tym decyduje lekarz, który (nie widząc ku temu przesłanek) może odmówić wystawienia zwolnienia.
- Czy podczas L4 w ciąży możesz pracować tak jak np. na urlopie wychowawczym? Nie, jest to niezgodne z przepisami. Świadczenie każdej, nawet zdalnej pracy jest więc niedozwolone.
Planujesz ciążową sesję fotograficzną? Zobacz zdjęcia znanych mam w ciąży i zainspiruj się: