Adopcja

Adopcja dziecka to bardzo skomplikowany i długotrwały proces. Aby zdobyć prawa rodzicielskie, przyszli rodzice muszą spełnić szereg formalności adopcyjnych. Ale to nie koniec problemów. Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt psychologiczny, a czasem nawet etyczny, jak np. w przypadku adopcji ze wskazaniem. Zobacz co powinieneś wiedzieć, zanim staniesz się rodziną zastępczą dla dziecka.
Adopcja prenatalna to ratunek dla par, które bezskutecznie walczą z niepłodnością i starają się o potomstwo. Na czym adopcja prenatalna polega i jakie dyskusje najczęściej się wokół niej pojawiają?
Adopcja dziecka w Polsce wciąż jest tematem tabu. Rodzice adopcyjni stawiani są przed ścianą przepisów i formalności i sami muszą sobie z nimi poradzić. Poznaj najczęstsze problemy rodziców adopcyjnych i sposoby na to, jak sobie z nimi radzić.
2,5 tysiąca dzieci czeka w Polsce na adopcję. I choć par, które chcą zaadoptować dziecko, jest sporo, wiele dzieci nie doczeka się rodziców zastępczych, bo najczęściej pragną oni zdrowych noworodków i odrzucają dzieci starsze, chore czy rodzeństwa. W szczególnie trudnej sytuacji są te ostatnie, bowiem niewiele par chce adoptować dwoje lub więcej dzieci. Dlaczego adopcje rodzeństw są w Polsce problemem?
Adopcja dziecka to nie tylko stos formalności do załatwienia, ale przede wszystkim masa rozmaitych emocji. O tym jak bardzo skomplikowana jest to procedura i jakie odczucia towarzyszą procesowi adopcyjnemu, rozmawiamy z jedną z mam adopcyjnych.
Adopcje dzieci z zagranicy zdarzają sie w Polsce stosunkowo rzadko. Niewiele dzieci jest adoptowanych przez obcokrajowców i niewiele polskich rodzin decyduje się adoptować dzieci obcego pochodzenia. Zgodnie z prawem adopcja miedzynarodowa może zostać przeprowadzona tylko wtedy, gdy jest to jedyny sposób, by zapewnić dziecku odpowiednie środowisko rodzinne. Jak zaadoptować dziecko z zagranicy?
Rodziny zastępcze dzielimy na spokrewnione, zawodowe i niezawodowe. Rodzina zastępcza zawodowa oprócz świadczeń na utrzymanie dzieci otrzymuje również wynagrodzenie. Jakie są warunki, które trzeba spełniać, by zostać rodziną zawodową?

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka