Prawo pracy

Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które po porodzie będą musiały zostać w szpitalu, będą mogli skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego. Co dokładnie miałoby się zmienić w tym urlopie dla rodziców? Projekt nowelizacji Kodeksu pracy został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Urlop rodzicielski funkcjonuje na nowych zasadach od roku. Dane pokazują, że coraz więcej ojców decyduje się na skorzystanie z urlopu. Jednak to wciąż bardzo mała grupa - nadal to matki są tymi, które odkładają życie zawodowe na bok i zostają w domu z dzieckiem.
Rodzice małych dzieci mogą obecnie skorzystać z dwóch dni dodatkowego wolnego. Wymiar urlopu jest stały - niezależnie od tego, jak liczna jest nasza rodzina, to wciąż dwa dni. Być może niedługo będzie inaczej, zmian w Kodeksie pracy chce Naczelna Rada Adwokacka.
Koalicja dla Wcześniaka oraz rodzice wcześniaków walczą o to od lat. Rodzice wcześniaków mają tak samo długi urlop jak rodzice dzieci urodzonych w terminie. Nowa władza chce to zmienić.
Młode mamy często obawiają się korzystać z urlopu wychowawczego, by nie zostać bez pieniędzy i z dziurą w CV. Często wykorzystują go więc na podejmowanie nowych aktywności i dorabianie. Próbują załatać dziury w domowym budżecie, chcą się szkolić i rozwijać swoje kompetencje, by po zakończeniu urlopu nie zostać z niczym. Ale co na to prawo?
Nowelizacja Kodeksu Pracy przyniosła nowe, korzystne zmiany dla rodziców pracujących. I choć w założeniu miały one dotyczyć tylko rodziców nowo narodzonych dzieci, to w praktyce mogą z nich skorzystać również rodzice kilkulatków.
Rodzice dzieci do lat 8 będą mogli skorzystać z nowego przywileju – elastycznej organizacji czasu pracy. Szykowana właśnie przez rząd nowelizacja przepisów Kodeksu pracy przewiduje nawet do 5 godzin przerwy dziennie, które rodzic będzie mógł wykorzystać na opiekę nad dzieckiem.
Sytuacja kobiet w ciąży, którym kończy się umowa o pracę (zatrudnionych na umowę na czas określony) jest w wielu punktach zbieżna z tą, w której znajdują się kobiety ciężarne zatrudnione na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jest jednak kilka znacznych różnic. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim i swoich prawach w ciąży, gdy kończy ci się umowa o pracę.
Już niedługo zamiast 2 dni wolnych, które przysługiwały rodzicowi w ramach opieki na dziecko, otrzymasz 5. Wszystko dzięki specjalnej dyrektywie "work-life balance" przyjętej przez Parlament Europejski. Zmiany te dotyczą również Polski. Zobacz, kiedy zmiana wejdzie w życie.
"Pamiętacie, jak pisałyście pod moim poprzednim postem, żebym nie miała wyrzutów sumienia i poszła na zwolnienie? Bo pracodawca i tak tego nie doceni? I wiecie co? Miałyście rację..." - napisała rozgoryczona kobieta na grupie dla przyszłych mam. Takich głosów jest więcej. Czy warto poświęcać się pracy i jak nie stracić zatrudnienia po macierzyńskim?
Zgodnie z zapowiedziami resortu rodziny projekt przepisów o pracy zdalnej ma wejść w życie we wrześniu 2022. Nakłada on szereg obowiązków na pracodawcę, który będzie musiał pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika. Pracodawca nie będzie mógł także odmówić pracy zdalnej rodzicom m.in. dzieci do 4. roku życia oraz kobietom w ciąży.
Rozwiązywanie umów o pracę zawsze budzi kontrowersje. Tym bardziej, gdy chodzi o kobiety w ciąży. Zawsze wtedy pojawia się pytanie: co dalej i czy pracodawca miał prawo rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży. Odpowiedź znajdziecie w artykule prawnika Marta Olkowicz, młodszy prawnik w Kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p. (KKZ)

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza