Prawo pracy

Urlop rodzicielski funkcjonuje na nowych zasadach od roku. Dane pokazują, że coraz więcej ojców decyduje się na skorzystanie z urlopu. Jednak to wciąż bardzo mała grupa - nadal to matki są tymi, które odkładają życie zawodowe na bok i zostają w domu z dzieckiem.
Rodzice małych dzieci mogą obecnie skorzystać z dwóch dni dodatkowego wolnego. Wymiar urlopu jest stały - niezależnie od tego, jak liczna jest nasza rodzina, to wciąż dwa dni. Być może niedługo będzie inaczej, zmian w Kodeksie pracy chce Naczelna Rada Adwokacka.
Koalicja dla Wcześniaka oraz rodzice wcześniaków walczą o to od lat. Rodzice wcześniaków mają tak samo długi urlop jak rodzice dzieci urodzonych w terminie. Nowa władza chce to zmienić.
Młode mamy często obawiają się korzystać z urlopu wychowawczego, by nie zostać bez pieniędzy i z dziurą w CV. Często wykorzystują go więc na podejmowanie nowych aktywności i dorabianie. Próbują załatać dziury w domowym budżecie, chcą się szkolić i rozwijać swoje kompetencje, by po zakończeniu urlopu nie zostać z niczym. Ale co na to prawo?
Nowelizacja Kodeksu Pracy przyniosła nowe, korzystne zmiany dla rodziców pracujących. I choć w założeniu miały one dotyczyć tylko rodziców nowo narodzonych dzieci, to w praktyce mogą z nich skorzystać również rodzice kilkulatków.
Rodzice dzieci do lat 8 będą mogli skorzystać z nowego przywileju – elastycznej organizacji czasu pracy. Szykowana właśnie przez rząd nowelizacja przepisów Kodeksu pracy przewiduje nawet do 5 godzin przerwy dziennie, które rodzic będzie mógł wykorzystać na opiekę nad dzieckiem.
Sytuacja kobiet w ciąży, którym kończy się umowa o pracę (zatrudnionych na umowę na czas określony) jest w wielu punktach zbieżna z tą, w której znajdują się kobiety ciężarne zatrudnione na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jest jednak kilka znacznych różnic. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim i swoich prawach w ciąży, gdy kończy ci się umowa o pracę.
Już niedługo zamiast 2 dni wolnych, które przysługiwały rodzicowi w ramach opieki na dziecko, otrzymasz 5. Wszystko dzięki specjalnej dyrektywie "work-life balance" przyjętej przez Parlament Europejski. Zmiany te dotyczą również Polski. Zobacz, kiedy zmiana wejdzie w życie.
"Pamiętacie, jak pisałyście pod moim poprzednim postem, żebym nie miała wyrzutów sumienia i poszła na zwolnienie? Bo pracodawca i tak tego nie doceni? I wiecie co? Miałyście rację..." - napisała rozgoryczona kobieta na grupie dla przyszłych mam. Takich głosów jest więcej. Czy warto poświęcać się pracy i jak nie stracić zatrudnienia po macierzyńskim?
Zgodnie z zapowiedziami resortu rodziny projekt przepisów o pracy zdalnej ma wejść w życie we wrześniu 2022. Nakłada on szereg obowiązków na pracodawcę, który będzie musiał pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika. Pracodawca nie będzie mógł także odmówić pracy zdalnej rodzicom m.in. dzieci do 4. roku życia oraz kobietom w ciąży.
Rozwiązywanie umów o pracę zawsze budzi kontrowersje. Tym bardziej, gdy chodzi o kobiety w ciąży. Zawsze wtedy pojawia się pytanie: co dalej i czy pracodawca miał prawo rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży. Odpowiedź znajdziecie w artykule prawnika Marta Olkowicz, młodszy prawnik w Kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p. (KKZ)
Ciężarna powinna pamiętać o tym, że jej organizm ma teraz szczególne wymagania i że musi mieć zapewnione jak najlepsze warunki do wykonywania pracy. Jeśli jesteś w ciąży i pracujesz w pozycji stojącej, dowiedz się, jakie prawa ci przysługują i jak powinnaś dbać o siebie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza