Prawo pracy

Nowelizacja Kodeksu Pracy przyniosła nowe, korzystne zmiany dla rodziców pracujących. I choć w założeniu miały one dotyczyć tylko rodziców nowo narodzonych dzieci, to w praktyce mogą z nich skorzystać również rodzice kilkulatków.
Rodzice dzieci do lat 8 będą mogli skorzystać z nowego przywileju – elastycznej organizacji czasu pracy. Szykowana właśnie przez rząd nowelizacja przepisów Kodeksu pracy przewiduje nawet do 5 godzin przerwy dziennie, które rodzic będzie mógł wykorzystać na opiekę nad dzieckiem.
Sytuacja kobiet w ciąży, którym kończy się umowa o pracę (zatrudnionych na umowę na czas określony) jest w wielu punktach zbieżna z tą, w której znajdują się kobiety ciężarne zatrudnione na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jest jednak kilka znacznych różnic. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim i swoich prawach w ciąży, gdy kończy ci się umowa o pracę.
Już niedługo zamiast 2 dni wolnych, które przysługiwały rodzicowi w ramach opieki na dziecko, otrzymasz 5. Wszystko dzięki specjalnej dyrektywie "work-life balance" przyjętej przez Parlament Europejski. Zmiany te dotyczą również Polski. Zobacz, kiedy zmiana wejdzie w życie.
"Pamiętacie, jak pisałyście pod moim poprzednim postem, żebym nie miała wyrzutów sumienia i poszła na zwolnienie? Bo pracodawca i tak tego nie doceni? I wiecie co? Miałyście rację..." - napisała rozgoryczona kobieta na grupie dla przyszłych mam. Takich głosów jest więcej. Czy warto poświęcać się pracy i jak nie stracić zatrudnienia po macierzyńskim?
Zgodnie z zapowiedziami resortu rodziny projekt przepisów o pracy zdalnej ma wejść w życie we wrześniu 2022. Nakłada on szereg obowiązków na pracodawcę, który będzie musiał pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika. Pracodawca nie będzie mógł także odmówić pracy zdalnej rodzicom m.in. dzieci do 4. roku życia oraz kobietom w ciąży.
Rozwiązywanie umów o pracę zawsze budzi kontrowersje. Tym bardziej, gdy chodzi o kobiety w ciąży. Zawsze wtedy pojawia się pytanie: co dalej i czy pracodawca miał prawo rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży. Odpowiedź znajdziecie w artykule prawnika Marta Olkowicz, młodszy prawnik w Kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p. (KKZ)
Ciężarna powinna pamiętać o tym, że jej organizm ma teraz szczególne wymagania i że musi mieć zapewnione jak najlepsze warunki do wykonywania pracy. Jeśli jesteś w ciąży i pracujesz w pozycji stojącej, dowiedz się, jakie prawa ci przysługują i jak powinnaś dbać o siebie.
Cieszysz się, że jesteś w ciąży, kodeks pracy ci sprzyja, a mimo to boisz się powiedzieć pracodawcy, że spodziewasz się dziecka? Przygotuj się odpowiednio do tej rozmowy, wybierz odpowiedni moment i bądź świadoma swoich praw. Podpowiadamy, jak przygotować się do rozmowy z szefem.
Praca w czasie trwania urlopu macierzyńskiego? To możliwe! Na jakich warunkach i w jakich sytuacjach? – wyjaśnia Mariusz Lewandowski, adwokat z Torunia.
Urlop macierzyński to ważna kwestia dla wszystkich kobiet, które wkrótce zostaną mamami. Przeczytajcie więc, na jakich zasadach jest przyznawany urlop macierzyński, jaki jest jego wymiar i wysokość świadczenia w 2022 r.
Komu należy się urlop ojcowski i jakie formalności należy spełnić w 2022 roku? Zgodnie z kodeksem pracy ojciec wychowujący dziecko biologiczne lub przysposobione ma prawo do urlopu ojcowskiego. Kluczowy jest tu zwrot “wychowujący dziecko”. Oznacza on, że ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej lub nieutrzymujący kontaktów z dzieckiem nie może starać się o udzielenie urlopu ojcowskiego.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza