Zatrudnienie a ciąża

Ciężarna powinna pamiętać o tym, że jej organizm ma teraz szczególne wymagania i że musi mieć zapewnione jak najlepsze warunki do wykonywania pracy. Jeśli jesteś w ciąży i pracujesz w pozycji stojącej, dowiedz się, jakie prawa ci przysługują i jak powinnaś dbać o siebie.
Praca w czasie trwania urlopu macierzyńskiego? To możliwe! Na jakich warunkach i w jakich sytuacjach? – wyjaśnia Mariusz Lewandowski, adwokat z Torunia.
Ciężarna zatrudniona na etacie ma prawo do specjalnego traktowania. W prawidłowej ciąży może pracować zawodowo, musi jednak mieć zapewnione dobre warunki pracy. Zobacz, jakie prawa i przywileje ma ciężarna, która pracuje na podstawie umowy o pracę.
Kiedy powiedzieć o ciąży? Dla ciebie ciąża to piękny czas, ale martwi cię, jak zareaguje twój szef w pracy? Podpowiadamy, jak zakomunikować pracodawcy, że jesteś w ciąży.
Umowa o dzieło czy zlecenie to bardzo popularne formy zatrudnienia. Czy z tytułu takiej umowy ciężarna ma jakieś przywileje? Czy umowa o dzieło zapewnia jakieś świadczenia?
Jakie prawa ma kobieta w ciąży? Czy można jej wręczyć wypowiedzenie? W jakim wymiarze czasu może pracować i kiedy pracodawca ma prawo zwolnić ją ze świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia? Na te i inne pytania odpowiada Alicja Dobrenko, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy”.
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to trudna decyzja. Niestety, nie wszystkich młodych rodziców stać na to, aby mama wzięła urlop wychowawczy. Wielu z nas po prostu nie zdołałoby się utrzymać w takiej sytuacji. Dlatego mama wraca do pracy i czuje... ogromne wyrzuty sumienia z powodu małej ilości czasu dla dziecka.
Do tej pory, aby uzyskać wysoki zasiłek macierzyński w wysokości 6,5 tysiąca złotych miesięcznie, wystarczyło minimum miesiąc przed porodem założyć działalność gospodarczą i opłacić najwyższą składkę chorobową. Z tej luki w prawie korzystało wiele kobiet. Rząd już wprowadził zmiany i od stycznia 2015 roku nie będzie to możliwe.
Kiedy decydujesz się na skorzystanie z urlopu wychowawczego, zaczynasz być przezroczysta dla społeczeństwa. Dla wielu ludzi oznacza to, że nie robisz nic ciekawego: nie pracujesz, nie rozwijasz się. Nie ma cię. Nie musi tak być! Możesz wykorzystać urlop nie tylko na wychowanie dziecka, ale również na rozwój osobisty.
Ty jesteś szczęśliwa, twój partner również, wszyscy składają wam gratulacje. Wszyscy... oprócz wyraźnie niezadowolonego szefa. A może dopiero podejrzewasz, że jego reakcja będzie nieprzychylna? Co robić w takiej sytuacji? Jak reagować na nieprzyjemne komentarze i na co nie może pozwolić sobie szef?
Polskie prawo chroni kobiety w ciąży w pracy. Szczegółowe przepisy ustalają, jak długo może pracować kobieta w ciąży na określonych stanowiskach i jakiej pracy nie powinna wykonywać. Sprawdź, jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży w pracy.
Kobieta w ciąży w pracy ma szczególne prawa. To zrozumiałe, bo ciąża to wyjątkowy stan, w którym kobieta musi dbać nie tylko o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, ale także maleństwa rozwijającego się pod jej sercem. Podpowiadamy, jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży w pracy, a także jak powinna o siebie zadbać ciężarna prowadząca samochód.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza