800 plus z progiem dochodowym i limitem zarobków? Kto może stracić prawo do świadczenia?

2023-05-29 13:58

800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?

800 plus
Autor: Getty Images 800 plus to propozycja wyborcza PiS

800 plus to rządowa obietnica wyborcza, która ma zastąpić 500 plus i zwiększyć realną wartość świadczenia dla rodziców, które przez inflację jest dziś dużo niższe niż w 2016 roku. Jak poinformował Jarosław Kaczyński na konwencji PiS, świadczenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

800 plus od 1 czerwca czy od 1 stycznia?

Opozycja jednak proponuje, by stało się to szybciej, nawet od 1 czerwca 2024 roku. Koalicja Obywatelska złożyła już w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Jak twierdzi jednak minister Marlena Maląg, przyspieszenie terminu podniesienia świadczenia nie jest możliwe, ponieważ obecnie funkcjonują inne programy, takie jak tarcze antyinflacyjne.

800 plus nie dla wszystkich?

Opozycja domaga się, by świadczenie było dostępne szybciej, ale nie dla wszystkich. Pojawiły się propozycje wprowadzenia progu dochodowego, dzięki któremu pieniądze miałyby trafiać tylko do najbardziej potrzebujących rodzin. Lider Lewicy Krzysztof Gawkowski proponuje, by świadczenie nie było dostępne dla tych, którzy zarabiają 20 tysięcy złotych miesięcznie.

– Ja czuję, że jak ludzie zarabiają duże kwoty, sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych, powyżej 20 tysięcy złotych (miesięcznie), nie powinno być 500 plus. To jest moja ocena. Mówimy o gospodarstwie domowym, czyli jeżeli po 10 tysięcy złotych zarabiają rodzice, to ja osobiście uważam, że to jest już dużo pieniędzy – powiedział na antenie Radia Plus.

PiS odpowiada, czy 800 plus będzie tylko dla biednych

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg odpowiedziała jednak, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma planów, by wprowadzać progi dochodowe. Świadczenie ma być dostępne dla wszystkich rodziców jako element wsparcia polskich rodzin.

"To świadczenie ma wspierać rodzinę, ma zmienić jej sytuację – przede wszystkim jest to inwestycja w przyszłość Polski, w przyszłość młodego pokolenia. To świadczenie jest i pozostaje świadczeniem powszechnym, udzielanym na dotychczasowych zasadach" - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj: Zasiłek macierzyński 2023 dłuższy o 3 miesiące i lepiej płatny. Co zmieniło się w zasiłkach macierzyńskich?

1500 zł dla rodziców już pewne. Program "Aktywny rodzic" został przyjęty przez rząd, parlament, ustawę podpisał prezydent. Obsługą nowych świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy będzie można złożyć wniosek o 1500 zł "babciowego"? Poznaj szczegóły.
Szykują się spore zmiany w programie 800 plus i Dobry Start. Nie wszyscy, którzy do tej pory pobierali świadczenia, otrzymają je. Zmiany wejdą w życie już 1 lipca. Co konkretnie powinni wiedzieć rodzice?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny Rodzic". Świadczenia dla rodziców mają obowiązywać od października. - Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę - podkreśliła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
By korzystać ze świadczeń dla rodziców, a zwłaszcza z 800 plus, musisz pospieszyć się ze złożeniem tych wniosków. Jeśli się spóźnisz, pieniądze dostaniesz z opóźnieniem. W przypadku dzieci urodzonych do końca maja tego roku, potrzebne są wyjątkowo dwa wnioski.
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.