800 plus z progiem dochodowym i limitem zarobków? Kto może stracić prawo do świadczenia?

2023-05-29 13:58

800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?

800 plus
Autor: Getty Images 800 plus to propozycja wyborcza PiS

800 plus to rządowa obietnica wyborcza, która ma zastąpić 500 plus i zwiększyć realną wartość świadczenia dla rodziców, które przez inflację jest dziś dużo niższe niż w 2016 roku. Jak poinformował Jarosław Kaczyński na konwencji PiS, świadczenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

800 plus od 1 czerwca czy od 1 stycznia?

Opozycja jednak proponuje, by stało się to szybciej, nawet od 1 czerwca 2024 roku. Koalicja Obywatelska złożyła już w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Jak twierdzi jednak minister Marlena Maląg, przyspieszenie terminu podniesienia świadczenia nie jest możliwe, ponieważ obecnie funkcjonują inne programy, takie jak tarcze antyinflacyjne.

800 plus nie dla wszystkich?

Opozycja domaga się, by świadczenie było dostępne szybciej, ale nie dla wszystkich. Pojawiły się propozycje wprowadzenia progu dochodowego, dzięki któremu pieniądze miałyby trafiać tylko do najbardziej potrzebujących rodzin. Lider Lewicy Krzysztof Gawkowski proponuje, by świadczenie nie było dostępne dla tych, którzy zarabiają 20 tysięcy złotych miesięcznie.

– Ja czuję, że jak ludzie zarabiają duże kwoty, sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych, powyżej 20 tysięcy złotych (miesięcznie), nie powinno być 500 plus. To jest moja ocena. Mówimy o gospodarstwie domowym, czyli jeżeli po 10 tysięcy złotych zarabiają rodzice, to ja osobiście uważam, że to jest już dużo pieniędzy – powiedział na antenie Radia Plus.

PiS odpowiada, czy 800 plus będzie tylko dla biednych

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg odpowiedziała jednak, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma planów, by wprowadzać progi dochodowe. Świadczenie ma być dostępne dla wszystkich rodziców jako element wsparcia polskich rodzin.

"To świadczenie ma wspierać rodzinę, ma zmienić jej sytuację – przede wszystkim jest to inwestycja w przyszłość Polski, w przyszłość młodego pokolenia. To świadczenie jest i pozostaje świadczeniem powszechnym, udzielanym na dotychczasowych zasadach" - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj: Zasiłek macierzyński 2023 dłuższy o 3 miesiące i lepiej płatny. Co zmieniło się w zasiłkach macierzyńskich?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza