Zasiłek macierzyński 2023 dłuższy o 3 miesiące i lepiej płatny. Co zmieniło się w zasiłkach macierzyńskich?

2023-05-15 10:47

Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?

Zasiłek macierzyński
Autor: Getty Images Po nowelizacji Kodeksu pracy zasiłek macierzyński będzie wyższy.

Nowelizacja Kodeksu pracy objęła również przepisy ustawy zasiłkowej. Od 26 kwietnia 2023 roku wydłużony został o 9 tygodni wymiar urlopu rodzicielskiego. Zmieniła się również wysokość zasiłku macierzyńskiego, który teraz wynosi 100 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 procent za okres urlopu rodzicielskiego.

Spis treści

  1. Ile wynosi zasiłek macierzyński po zmianach w Kodeksie pracy?
  2. Dłuższy urlop rodzicielski
  3. Dłuższy zasiłek macierzyński
  4. Przez ile czasu jest wypłacany zasiłek macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego?
  5. Jak uzyskać nowy zasiłek macierzyński?
  6. Do kiedy należy złożyć wniosek o nowy zasiłek macierzyński?
  7. Jednorazowe wyrównanie do zasiłku dla mam

Ile wynosi zasiłek macierzyński po zmianach w Kodeksie pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy zmieniła wysokość zasiłku macierzyńskiego. Od 26 kwietnia 2023 roku wynosi on 100 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 procent za okres urlopu rodzicielskiego.

Zasiłek uśredniony za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje w wysokości 81,5 % podstawy wymiaru zasiłku. Jest to jednak uzależnione od tego, kiedy pracownica złoży wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Jeśli zrobi to do 21 dni po porodzie (albo po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza), będzie przysługiwał jej zasiłek w wysokości 81,5 procent.

Dłuższy urlop rodzicielski

Po nowelizacji Kodeksu pracy urlop rodzicielski został wydłużony o 9 tygodni, czyli o 3 miesiące, ale na wyłączność dla drugiego rodzica dziecka. To oznacza, że jeśli tata zdecyduje się skorzystać z dłuższego urlopu rodzicielskiego, może to zrobić i otrzyma za to świadczenie finansowe w wysokości 70 procent podstawy wymiaru zasiłku.

Przypominamy, że urlop rodzicielski nie jest obowiązkowy i nie przysługuje wyłącznie mamie dziecka. Należy się obojgu rodzicom i to oni decydują, kto z niego skorzysta (czy jedno z nich czy też oboje w częściach). Z dodatkowych 9 tygodni może skorzystać jednak wyłącznie drugi rodzic.

Dłuższy zasiłek macierzyński

W związku z wydłużeniem urlopu rodzicielskiego zmienia się również okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego, który zostaje wydłużony. Wysokość tego zasiłku będzie jednak inna niż wysokość podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. W czasie 9-tygodniowego dodatkowego urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński będzie wynosił 70 procent podstawy wymiaru zasiłku.

Przez ile czasu jest wypłacany zasiłek macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wypłacany jest przez:

  • 41 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka
  • 43 tygodnie w przypadku urodzenia 2 lub większej liczby dzieci
  • 38 tygodni w szczególnych przypadkach, gdy rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 7 (lub do 10 lat, jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny) lub gdy osoba ubezpieczona przyjmie na wychowanie dziecko do lat 14 i złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

Jak uzyskać nowy zasiłek macierzyński?

Aby uzyskać świadczenie na nowych zasadach, należy złożyć wniosek o przeliczenie wysokości zasiłku. Wniosek należy złożyć u płatnika, czyli u pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. W przypadku pracodawcy lub zleceniodawcy wniosek powinien być złożony pisemnie, natomiast w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może być złożony przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.

Do kiedy należy złożyć wniosek o nowy zasiłek macierzyński?

Zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku, dlatego wniosek o przeliczenie zasiłku należy złożyć jak najszybciej. Jak poinformował rzecznik ZUS, mamy mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Jednorazowe wyrównanie do zasiłku dla mam

Po zmianach przepisów mamy, które nie wykorzystają ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 81,5 proc. w pierwszym roku życia dziecka (na podstawie długiego wniosku), będą mogły skorzystać z prawa do jednorazowego wyrównania. Aby je otrzymać, należy złożyć specjalny wniosek. Wyrównanie będzie wynosiło do 100 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.

Czytaj: Dodatki na dziecko w 2023 roku. Na te pieniądze możesz liczyć po urodzeniu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza