Zasiłek macierzyński 2023 dłuższy o 3 miesiące i lepiej płatny. Co zmieniło się w zasiłkach macierzyńskich?

2023-05-15 10:47

Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?

Zasiłek macierzyński
Autor: Getty Images Po nowelizacji Kodeksu pracy zasiłek macierzyński będzie wyższy.

Nowelizacja Kodeksu pracy objęła również przepisy ustawy zasiłkowej. Od 26 kwietnia 2023 roku wydłużony został o 9 tygodni wymiar urlopu rodzicielskiego. Zmieniła się również wysokość zasiłku macierzyńskiego, który teraz wynosi 100 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 procent za okres urlopu rodzicielskiego.

Spis treści

  1. Ile wynosi zasiłek macierzyński po zmianach w Kodeksie pracy?
  2. Dłuższy urlop rodzicielski
  3. Dłuższy zasiłek macierzyński
  4. Przez ile czasu jest wypłacany zasiłek macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego?
  5. Jak uzyskać nowy zasiłek macierzyński?
  6. Do kiedy należy złożyć wniosek o nowy zasiłek macierzyński?
  7. Jednorazowe wyrównanie do zasiłku dla mam

Ile wynosi zasiłek macierzyński po zmianach w Kodeksie pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy zmieniła wysokość zasiłku macierzyńskiego. Od 26 kwietnia 2023 roku wynosi on 100 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 procent za okres urlopu rodzicielskiego.

Zasiłek uśredniony za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje w wysokości 81,5 % podstawy wymiaru zasiłku. Jest to jednak uzależnione od tego, kiedy pracownica złoży wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Jeśli zrobi to do 21 dni po porodzie (albo po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza), będzie przysługiwał jej zasiłek w wysokości 81,5 procent.

Dłuższy urlop rodzicielski

Po nowelizacji Kodeksu pracy urlop rodzicielski został wydłużony o 9 tygodni, czyli o 3 miesiące, ale na wyłączność dla drugiego rodzica dziecka. To oznacza, że jeśli tata zdecyduje się skorzystać z dłuższego urlopu rodzicielskiego, może to zrobić i otrzyma za to świadczenie finansowe w wysokości 70 procent podstawy wymiaru zasiłku.

Przypominamy, że urlop rodzicielski nie jest obowiązkowy i nie przysługuje wyłącznie mamie dziecka. Należy się obojgu rodzicom i to oni decydują, kto z niego skorzysta (czy jedno z nich czy też oboje w częściach). Z dodatkowych 9 tygodni może skorzystać jednak wyłącznie drugi rodzic.

Dłuższy zasiłek macierzyński

W związku z wydłużeniem urlopu rodzicielskiego zmienia się również okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego, który zostaje wydłużony. Wysokość tego zasiłku będzie jednak inna niż wysokość podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. W czasie 9-tygodniowego dodatkowego urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński będzie wynosił 70 procent podstawy wymiaru zasiłku.

Przez ile czasu jest wypłacany zasiłek macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wypłacany jest przez:

  • 41 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka
  • 43 tygodnie w przypadku urodzenia 2 lub większej liczby dzieci
  • 38 tygodni w szczególnych przypadkach, gdy rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 7 (lub do 10 lat, jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny) lub gdy osoba ubezpieczona przyjmie na wychowanie dziecko do lat 14 i złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

Jak uzyskać nowy zasiłek macierzyński?

Aby uzyskać świadczenie na nowych zasadach, należy złożyć wniosek o przeliczenie wysokości zasiłku. Wniosek należy złożyć u płatnika, czyli u pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. W przypadku pracodawcy lub zleceniodawcy wniosek powinien być złożony pisemnie, natomiast w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może być złożony przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.

Do kiedy należy złożyć wniosek o nowy zasiłek macierzyński?

Zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku, dlatego wniosek o przeliczenie zasiłku należy złożyć jak najszybciej. Jak poinformował rzecznik ZUS, mamy mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Jednorazowe wyrównanie do zasiłku dla mam

Po zmianach przepisów mamy, które nie wykorzystają ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 81,5 proc. w pierwszym roku życia dziecka (na podstawie długiego wniosku), będą mogły skorzystać z prawa do jednorazowego wyrównania. Aby je otrzymać, należy złożyć specjalny wniosek. Wyrównanie będzie wynosiło do 100 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.

Czytaj: Dodatki na dziecko w 2023 roku. Na te pieniądze możesz liczyć po urodzeniu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start", który powstał z myślą o każdym rodzicu borykającym się ze skompletowaniem wyprawki szkolnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać świadczenie i kiedy należy złożyć wniosek?
Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.
Jeśli zwykle do tej pory miałaś już na koncie świadczenie 500 plus, a w tym miesiącu przelew jeszcze nie przyszedł, przypominamy, że od czerwca 2022 zmieniły się zasady wypłat. Za przelewy odpowiedzialny jest teraz ZUS, a nie jak było do tej pory - samorządy. Termin płatności 500 plus możesz łatwo sprawdzić w PUE ZUS. Podajemy szczegółową instrukcję.
Wychowanie dziecka to spore wyzwanie na wielu płaszczyznach, także tej finansowej. Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha co jakiś czas publikują raport, w którym szacują koszty wychowania dziecka w Polsce - od momentu narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. Właśnie opublikowali najnowsze zestawienie. Jakie kwoty w nim padają?
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia może dokonać mama lub tata noworodka. To obowiązkowa formalność, ale po zmianie pracy czy jej utracie może się okazać, że tak naprawdę nie pamiętamy czy i kto ubezpieczył malca. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza