Ci rodzice od przyszłego roku już nie dostaną 800 plus. Zmiany w przepisach

2024-04-24 11:01

Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?

Ci rodzice od przyszłego roku już nie dostaną 800+. Zmiany w przepisach
Autor: Getty Images Ci rodzice od przyszłego roku już nie dostaną 800+. Zmiany w przepisach

Świadczenie 800 plus wprowadzone początkowo w kwocie 500 zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, od kilku lat wypłacane jest już na wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. Są wprawdzie wyjątki, w których pieniądze nie są wypłacane, jednak co do zasady jest to największy ogólnopolski program wsparcia finansowego dla rodziców.

Część rodzin nie wyobraża sobie, by pieniędzy tych mogło w domowym budżecie zabraknąć. Inni traktują je jako dodatkowy dochód, który można przeznaczyć na wydatki ekstra - kolonie dla dzieci, zajęcia dodatkowe, wyjazd na wakacje.

W 2025 roku w życie wejdą istotne zmiany. Część pobierających świadczenie 800 plus będzie musiała dopełnić określonych formalności, by nadal otrzymywać pieniądze.

Spis treści

  1. Kluczowa realizacja obowiązku edukacyjnego
  2. W takich przypadkach nie otrzymasz 800 plus
M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Kluczowa realizacja obowiązku edukacyjnego

Kluczowa okaże się realizacja obowiązku edukacyjnego. W 2025 roku w przypadku części osób pobierających świadczenie 800 plus zostanie ono wstrzymane. Chodzi o sytuacje, w których dzieci nie chodzą do polskich szkół lub przedszkoli.

Obecnie świadczenie 800 plus jest wypłacane obywatelom Ukrainy, którzy ze swoimi dziećmi uciekli do Polski przed wojną. Spora część ukraińskich dzieci nie uczy się w polskich szkołach ani przedszkolach, a ich rodzice mogą zadeklarować, że ich pociecha realizuje swój szkolny obowiązek zdalnie, w ukraińskim systemie edukacji. Nie da się jednak sprawdzić, czy faktycznie każdy rodzic dba o to, by jego dziecko realizowało swój szkolny obowiązek.

W 2025 roku dla obywateli Ukrainy, którzy nie zapisali swoich dzieci do polskich szkół lub przedszkoli, wypłaty pieniędzy z programu zostaną wstrzymane. Nie otrzymają oni także 300 zł na wyprawkę wypłacanego na początku roku szkolnego w ramach programu "Dobry start".

Polski rząd chce w ten sposób zmotywować obywateli Ukrainy do tego, by zapisali swoje dzieci do polskich placówek edukacyjnych. ZUS będzie mógł w łatwy sposób zweryfikować to, kto jest uprawniony do świadczeń. Wystarczy sprawdzić, czy dziecko, na które pobierane jest 800 plus figuruje w systemie informacji oświatowej. Jeśli okaże się, że tak nie jest - wypłaty zostaną wstrzymane.

Projekt przeszedł już konsultacje. Został skierowany na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zmiany mają zacząć obowiązywać od nowego okresu świadczeniowego, a więc od 1 czerwca 2025 roku.

Czytaj też: Stracisz 800 plus, jeśli nie wyrobisz się na czas. Lepiej się pospieszyć

W takich przypadkach nie otrzymasz 800 plus

Choć 800 plus jest wypłacane niezależnie od dochodu na każde niepełnoletnie dziecko, istnieją przypadki, w których świadczenie się nie należy, także w przypadku polskich rodziców i ich dzieci. Te osoby nie otrzymają 800 plus:

  • jeśli podobne świadczenia pobierają za granicą,
  • jeśli małoletnie dziecko wejdzie w związek małżeński,
  • jeżeli małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własne dziecko,
  • gdy rodzice nie złożą wniosku o 800 plus na nowy okres świadczeniowy w ustawowym terminie,
  • kiedy dziecko trafi do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej czy aresztu (pieniądze pobiera wówczas nie rodzic, ale placówka),
  • dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej, która zapewnia pełne utrzymanie,
  • w trakcie okresu rozliczeniowego dziecko kończy 18 lat.

Czytaj też: Było 500 zł, będzie 1000 zł na każde dziecko. Kiedy kwoty pójdą w górę?

Sonda
Czy planowane zmiany w 800 plus są potrzebne?
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.