Stracisz 800 plus, jeśli nie wyrobisz się na czas. Lepiej się pospieszyć

2024-04-22 14:34

800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.

Stracisz 800 plus, jeśli nie wyrobisz się na czas. Lepiej się pospieszyć
Autor: Getty Images Stracisz 800 plus, jeśli nie wyrobisz się na czas. Lepiej się pospieszyć

Świadczenie wychowawcze, nazywane wtedy programem "Rodzina 500 plus", zostało wprowadzone w 2016 roku. Początkowo funkcjonowało na innych zasadach, niezależnie od dochodów przysługiwało na drugie i kolejne dziecko. Na każde dziecko, bez względu na dochód, można je pobierać od 2019 roku.

W styczniu 2024 roku kwota świadczenia została podniesiona z 500 zł do 800 zł. W nowej wysokości 800 plus było wypłacane z automatu, bez konieczności składania nowych wniosków. Musimy zrobić to teraz, gdy kończy się obowiązujący okres świadczeniowy.

Spis treści

 1. 800 plus - nowy okres świadczeniowy
 2. Ważne terminy
 3. Jak złożyć wniosek o 800 plus?
M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

800 plus - nowy okres świadczeniowy

Jeśli chcemy zachować ciągłość wypłat świadczenia 800 plus, musimy pamiętać, że jest ono przyznawane na konkretny okres świadczeniowy - za każdym razem musimy składać wniosek. Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku i potrwa do 31 maja 2025 roku. Co to oznacza? Jeśli chcemy dalej otrzymywać pieniądze z programu "Rodzina 800 plus", musimy złożyć wniosek.

Znaczenie ma także termin. Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego. Jeśli zrobimy to do 30 kwietnia, wypłata świadczenia będzie ciągła (pieniądze otrzymamy do 30 czerwca). Jeśli wniosek złożymy później, na wypłatę świadczenia będzie trzeba poczekać.

Przeczytaj także: Nadeszły zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Rodziców czeka spore zaskoczenie

Ważne terminy

To, kiedy zostaną wypłacone pieniądze, zależy od tego, kiedy złożymy wniosek o 800 plus. Jeśli zrobimy to do końca kwietnia, ciągłość zostanie zachowana. A co, jeśli zrobimy to później? Sprawdź daty:

 • od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie w terminie do 30 czerwca 2024 r.,
 • od 1 do 31 maja 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 lipca 2024 r.,
 • od 1 do 30 czerwca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 sierpnia 2024 r.,
 • od 1 do 31 lipca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - w terminie do 30 września 2024 r.,
 • od 1 do 31 sierpnia 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - w terminie do 31 października 2024 r.

Rodzice dzieci, które urodzą się do 31 maja powinni złożyć dwa wnioski - zarówno na trwający jeszcze okres świadczeniowy 2023/2024, jak i na nowy, rozpoczynający się w czerwcu okres 2024/2025.

Przeczytaj także: Wciąż możesz złożyć wniosek o 12 tys. na dziecko. Musisz spełnić konkretne warunki

Jak złożyć wniosek o 800 plus?

Od 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze przyjmuje ZUS. Możemy złożyć je wyłącznie elektronicznie, za pomocą:

 • platformy PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS,
 • portalu informacyjno-usługowego Emp@tia,
 • bankowości elektronicznej.

Świadczenie otrzymamy co miesiąc, w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Przeczytaj także: 800 plus to tylko początek. Pieniądze na dziecko dostaniesz też z tych programów

Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.