Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – 100 zł wyprawka dla dziecka

2017-06-05 16:14

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przyznawany jest do zasiłku rodzinnego. Jest to jednorazowe świadczenie rodzinne nadawane na wniosek rodziny - wynosi ono 100 zł, na każde uczące się dziecko. Kto i na jakich zasadach może domagać się przyznawania finansowego wsparcia w postaci dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

100-zl-na-dziecko
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Komu przysługuje dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?
  2. Jak często można korzystać z dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?
  3. Jak się ubiegać o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?
  4. Wymagane dokumenty:
  5. Miejsce złożenia dokumentów:

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przyznawany jest na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Jest to forma pomocy dla rodzin, w trudnym finansowo okresie szykowania wyprawki szkolnej.

Komu przysługuje dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Dodatek przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, opiekunowi prawnemu dziecka uczącego się. Jest przeznaczony na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje również na dziecko rozpoczynające roczne przygotowanie przedszkolne.

Jak często można korzystać z dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje raz w roku, w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego lub rocznego przygotowania przedszkolnego. Dodatek ten otrzymują rodzice, którzy mają prawo do zasiłku rodzinnego, czyli miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 674 zł, a w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne - 764 zł.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego opisany jest w ustawie o świadczeniach rodzinnych: Dz.U. 2003 Nr 228 poz. 2255. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Art. 14. 1. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego. 1a. Dodatek przysługuje również na dziecko rozpoczynające roczne przygotowanie przedszkolne. 2. Dodatek przysługuje raz w roku, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego albo rocznego przygotowania przedszkolnego, w wysokości 100,00 zł na dziecko. 3. Wniosek o wypłatę dodatku składa się do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne. 4. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego to wydatek na: szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę ponadpodstawową, ponadgimnazjalną, szkołę artystyczną, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, ośrodek umożliwiający dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Jak się ubiegać o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Wniosek o wypłatę dodatku składa się do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym dziecko rozpoczęło nowy rok szkolny lub roczne przygotowanie przedszkolne, czyli do końca października. Wniosek złożony po terminie pozostanie nierozpatrzony.

Wymagane dokumenty:

  • wniosek (dla dzieci 16-letnich i starszych konieczne będzie dołączenie do wniosku zaświadczenia ze szkoły o kontynuacji nauki w bieżącym roku szkolnym);
  • zaświadczenie szkoły w przypadku nauki dziecka w szkole ponadgimnazjalnej lub szkoły artystycznej;
  • zaświadczenie, gdy dziecko niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym kontynuuje naukę.

Miejsce złożenia dokumentów:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dział Świadczeń Rodzinnych, właściwy dla miejsca zamieszkania. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza