Fatalne wieści dla osób pobierających 500 plus. To wariant spokojnego "wygaszania"

2023-05-05 14:33

500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.

pieniądze, polskie banknoty i bilon
Autor: Getty images Fatalne wieści dla osób pobierających 500 plus. To wariant spokojnego "wygaszania" - mówią eksperci

Do takich wniosków doszli eksperci, cytowani przez portal businessinsider.com.pl. Zdaniem ekonomistów, to sposób na naturalne umieranie świadczenia 500 plus, które wraz w inflacją i brakiem waloryzacji, zacznie mieć dla społeczeństwa coraz mniejsze znaczenie. 

Spis treści

  1. Ile wynosi teraz 500 plus?
  2. Stopniowe "wyciszanie"
  3. Konieczna jest waloryzacja
A. SOBOŃ: NIE MA PLANÓW WALORYZACJI 500 PLUS, ALE WYKLUCZYĆ TEGO NIE MOŻNA

Ile wynosi teraz 500 plus?

Dla przeciętnej rodziny 500 plus znaczyło kiedyś wiele. Jeśli dzieci w domu było więcej niż jedno, pozwalało na lepsze życie, ciekawsze zajęcia pozalekcyjne, atrakcyjniejsze wakacje. Obecnie z powodu inflacji 500 plus nie jest już taką pomocą dla rodzinnego budżetu, co dawniej. Zdaniem ekspertów obecnie jego wartość spadła. W 2016 roku świadczenie takie wynosiłoby ok. 370 zł. Prognozy są jeszcze gorsze - 10 lat po wprowadzeniu świadczenia jego wartość w porównaniu z pierwotną będzie wynosiła mniej więcej połowę. 

Chociaż rząd zapowiadał wielokrotnie podwyższenie świadczenia i jego waloryzację, to jednak żadnych oficjalnych ruchów w tym kierunku nie widać, mimo nadchodzących wyborów. W marcu zaprzeczyła planom waloryzacji świadczenia sama minister rodziny Marlena Maląg.

Czytaj również: Zamiast 500+ będzie 700+. "Decyzja już zapadła" - twierdzą informatorzy

Pobierasz 500 plus? Możesz oszczędzić na specjalnych obligacjach. Mało kto o tym wie

Stopniowe "wyciszanie"

Zdaniem eksperta, Antoniego Kolka, prezesa Instytutu Emerytalnego, z którym rozmawiał businessinsider.com.pl takie decyzje to sposób na stopniowe "wyciszenie" świadczenia. 

— Spadająca liczba dzieci powodująca równocześnie malejące wydatki na świadczenie pokazuje, że program będzie stopniowo "wygaszany" - mówi Antoni Kolek na stronie portalu. - Rząd zobaczył, że przekazywaniem pieniędzy nie zdołał osiągnąć celu demograficznego. Nikt jednak ze względów politycznych nie powie, że zlikwiduje program, więc przyjęto wariant spokojnego "wygaszania" 500 plus, które z każdym rokiem będzie warte coraz mniej. 

Konieczna jest waloryzacja

Wybory już jesienią, może więc rząd zdecyduje się na jakieś posunięcia. Miesiąc temu w rozmowie z "Super Expressem" eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki stwierdził, że waloryzacja 500 plus jest potrzebna i wskazana.

- Musi jednak brać pod uwagę możliwości budżetowe państwa. Jeśli będzie to możliwe, to należy podnieść świadczenie do np. 800 zł — mówił Czarnecki. 

Rodzice, którzy chcą pobierać 800 plus muszą pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze: to świadczenie, które przyznawane jest na konkretny okres, po drugie: musimy złożyć wniosek. Jak pokazują statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wiele osób o tym zapomniało.
Termin na złożenie wniosku o czerwcowe świadczenie 800 plus szybko się zbliża. Jeśli więc rodzice nie chcą, by im przepadło, muszą się spieszyć. Duża część jeszcze nie złożyła wniosku na nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 800 plus".
Chociaż 800 plus przyznawane jest na każde dziecko, niezależnie od dochodów w rodzinie, świadczenia nie dostaniemy z automatu. Jeśli jeszcze nie masz na koncie wypłaty za czerwiec, upewnij się, czy nie umknął ci ważny termin. Minął 30 kwietnia.
1500 zł dla rodziców już pewne. Program "Aktywny rodzic" został przyjęty przez rząd, parlament, ustawę podpisał prezydent. Obsługą nowych świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy będzie można złożyć wniosek o 1500 zł "babciowego"? Poznaj szczegóły.
Szykują się spore zmiany w programie 800 plus i Dobry Start. Nie wszyscy, którzy do tej pory pobierali świadczenia, otrzymają je. Zmiany wejdą w życie już 1 lipca. Co konkretnie powinni wiedzieć rodzice?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny Rodzic". Świadczenia dla rodziców mają obowiązywać od października. - Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę - podkreśliła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
By korzystać ze świadczeń dla rodziców, a zwłaszcza z 800 plus, musisz pospieszyć się ze złożeniem tych wniosków. Jeśli się spóźnisz, pieniądze dostaniesz z opóźnieniem. W przypadku dzieci urodzonych do końca maja tego roku, potrzebne są wyjątkowo dwa wnioski.
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.