Fatalne wieści dla osób pobierających 500 plus. To wariant spokojnego "wygaszania"

2023-05-05 14:33

500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.

pieniądze, polskie banknoty i bilon
Autor: Getty images Fatalne wieści dla osób pobierających 500 plus. To wariant spokojnego "wygaszania" - mówią eksperci

Do takich wniosków doszli eksperci, cytowani przez portal businessinsider.com.pl. Zdaniem ekonomistów, to sposób na naturalne umieranie świadczenia 500 plus, które wraz w inflacją i brakiem waloryzacji, zacznie mieć dla społeczeństwa coraz mniejsze znaczenie. 

Spis treści

  1. Ile wynosi teraz 500 plus?
  2. Stopniowe "wyciszanie"
  3. Konieczna jest waloryzacja
A. SOBOŃ: NIE MA PLANÓW WALORYZACJI 500 PLUS, ALE WYKLUCZYĆ TEGO NIE MOŻNA

Ile wynosi teraz 500 plus?

Dla przeciętnej rodziny 500 plus znaczyło kiedyś wiele. Jeśli dzieci w domu było więcej niż jedno, pozwalało na lepsze życie, ciekawsze zajęcia pozalekcyjne, atrakcyjniejsze wakacje. Obecnie z powodu inflacji 500 plus nie jest już taką pomocą dla rodzinnego budżetu, co dawniej. Zdaniem ekspertów obecnie jego wartość spadła. W 2016 roku świadczenie takie wynosiłoby ok. 370 zł. Prognozy są jeszcze gorsze - 10 lat po wprowadzeniu świadczenia jego wartość w porównaniu z pierwotną będzie wynosiła mniej więcej połowę. 

Chociaż rząd zapowiadał wielokrotnie podwyższenie świadczenia i jego waloryzację, to jednak żadnych oficjalnych ruchów w tym kierunku nie widać, mimo nadchodzących wyborów. W marcu zaprzeczyła planom waloryzacji świadczenia sama minister rodziny Marlena Maląg.

Czytaj również: Zamiast 500+ będzie 700+. "Decyzja już zapadła" - twierdzą informatorzy

Pobierasz 500 plus? Możesz oszczędzić na specjalnych obligacjach. Mało kto o tym wie

Stopniowe "wyciszanie"

Zdaniem eksperta, Antoniego Kolka, prezesa Instytutu Emerytalnego, z którym rozmawiał businessinsider.com.pl takie decyzje to sposób na stopniowe "wyciszenie" świadczenia. 

— Spadająca liczba dzieci powodująca równocześnie malejące wydatki na świadczenie pokazuje, że program będzie stopniowo "wygaszany" - mówi Antoni Kolek na stronie portalu. - Rząd zobaczył, że przekazywaniem pieniędzy nie zdołał osiągnąć celu demograficznego. Nikt jednak ze względów politycznych nie powie, że zlikwiduje program, więc przyjęto wariant spokojnego "wygaszania" 500 plus, które z każdym rokiem będzie warte coraz mniej. 

Konieczna jest waloryzacja

Wybory już jesienią, może więc rząd zdecyduje się na jakieś posunięcia. Miesiąc temu w rozmowie z "Super Expressem" eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki stwierdził, że waloryzacja 500 plus jest potrzebna i wskazana.

- Musi jednak brać pod uwagę możliwości budżetowe państwa. Jeśli będzie to możliwe, to należy podnieść świadczenie do np. 800 zł — mówił Czarnecki. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start", który powstał z myślą o każdym rodzicu borykającym się ze skompletowaniem wyprawki szkolnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać świadczenie i kiedy należy złożyć wniosek?
Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.
Jeśli zwykle do tej pory miałaś już na koncie świadczenie 500 plus, a w tym miesiącu przelew jeszcze nie przyszedł, przypominamy, że od czerwca 2022 zmieniły się zasady wypłat. Za przelewy odpowiedzialny jest teraz ZUS, a nie jak było do tej pory - samorządy. Termin płatności 500 plus możesz łatwo sprawdzić w PUE ZUS. Podajemy szczegółową instrukcję.
Wychowanie dziecka to spore wyzwanie na wielu płaszczyznach, także tej finansowej. Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha co jakiś czas publikują raport, w którym szacują koszty wychowania dziecka w Polsce - od momentu narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. Właśnie opublikowali najnowsze zestawienie. Jakie kwoty w nim padają?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza