Jak otrzymać dofinansowanie do zatrudnienia niani? Zawrzeć z nią umowę uaktywniającą!

Jak otrzymać dofinansowanie do zatrudnienia niani? Zawrzeć z nią umowę uaktywniającą!
Autor: Getty Images

Dofinansowanie do zatrudnienia niani rodzice mogą uzyskać od 2011 roku. Jeśli podpiszą z nią tzw. umowę uaktywniającą, składki zdrowotne i społeczne będzie za nich płacić państwo. Jak zdobyć dofinansowanie i kogo można zatrudnić na takiej umowie?

Dofinansowanie do zatrudnienia niani pomogło ograniczyć problem zatrudniania opiekunek na czarno. Umowa uaktywniająca obowiązuje od 1 października 2011 roku. Państwo wprowadziło ją, aby zlikwidować problem nielegalnego zatrudniania niani i ulżyć rodzicom. 

Jakie dofinansowanie mogę uzyskać?

Umowa uaktywniająca umożliwia otrzymanie dofinansowania do legalnego zatrudnienia niani. Jest bardzo ważne, aby to właściwie zrozumieć - rodzice, którzy chcą legalnie zatrudnić nianię, nie otrzymają zwrotu poniesionych kosztów (a więc np. wypłacanych opiekunce pensji), ale będą częściowo zwolnieni z opłacania składek.

W przypadku umowy uaktywniającej składki zdrowotne, emerytalne, rentowe i wypadkowe odprowadza do ZUS-u państwo, ale nie od całej kwoty - jak było na początku. Obecnie od połowy minimalnego wynagrodzenia (obecnie to 1300 zł) składki odprowadza państwo (ZUS), a pozostałą część składek opłacają rodzice.

Na przykład: zatrudniasz nianię i dajesz jej pensję 2800 zł. Minimalne wynagrodzenie w 2020 r. wynosi 2600 zł. ZUS opłaca składki od połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli od 1300 zł. Ty opłacasz składki od pozostałej kwoty, czyli od 1500 zł (2800 -1300 = 1500).

Jeśli niania będzie chciała mieć też ubezpieczenie chorobowe – trzeba potrącić składkę na to ubezpieczenie z jej pensji i odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tej składki nie finansuje budżet państwa.

Czytaj także: Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką? O co pytać? [10 PORAD]

Kto może zostać nianią?

Umowa uaktywniająca nie wprowadza żadnych ograniczeń. Dofinansowanie do niani można uzyskać zarówno wtedy, gdy się zatrudnia osobę z zewnątrz, jak i wtedy gdy opiekunką zostaje krewny (babcia, ciocia itp.). Niania nie musi mieć doświadczenia, kwalifikacji do pracy z dzieckiem, nie musi również przechodzić żadnych szkoleń.

Jakie są wymagania do uzyskania dofinansowania?

Uzyskanie dofinansowania zależne jest od kilku czynników:

  • wieku dziecka - umowę uaktywniającą można zawrzeć jedynie z nianią, która będzie sprawowała opiekę nad dzieckiem, które ukończyło 20. tydzień życia, ale nie ukończyło jeszcze 3. roku życia. Umowę można przedłużyć do 4. roku życia, kiedy niemożliwe jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym (np. z przedszkolach brakuje miejsc)
  • podpisania umowy i zgłoszenia niani do ZUS-u - kolejnym warunkiem jest podpisanie z nianią umowy uaktywniającej oraz zgłoszenie opiekunki do ZUS-u
  • zatrudnienie rodziców - oboje rodzice powinni pracować, żeby móc uzyskać dofinansowanie do zatrudnienia niani. Powinna to być umowa o pracę, umowa-zlecenie albo własna działalność gospodarcza. Z programu wyłączona jest umowa o dzieło oraz prowadzenie przez rodzica gospodarstwa rolnego. W przypadku utraty pracy, rodzice powinni poinformować o tym ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie opłacał składki jeszcze przez 3 miesiące
  • instytucjonalna opieka - to dość logiczny warunek: dziecko, do którego zatrudniamy opiekunkę, nie może uczęszczać do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego itd.

Czytaj także: Opieka nad dzieckiem z perspektywy niani: "bycie opiekunką to ciężki kawałek chleba" [WYWIAD] 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE