Wiesz, że możesz dostać od państwa pieniądze na nianię? Skorzystaj z dofinansowania

2022-01-17 10:21

Dofinansowanie do zatrudnienia niani rodzice mogą uzyskać już od kilku lat. Jeśli podpiszą z nią tzw. umowę uaktywniającą, składki zdrowotne i społeczne będzie za nich płacić państwo. Jak zdobyć dofinansowanie i kogo można zatrudnić na takiej umowie?

Pieniądze na nianię?
Autor: Getty images Skorzystaj z dofinansowan

Dofinansowanie do zatrudnienia niani pomogło ograniczyć problem zatrudniania opiekunek na czarno. Umowa uaktywniająca obowiązuje od 1 października 2011 roku. Państwo wprowadziło ją, aby zlikwidować problem nielegalnego zatrudniania niani i ulżyć rodzicom.

Spis treści

  1. Jakie dofinansowanie na zatrudnienie niani można uzyskać?
  2. Kto może zostać nianią?
  3. Jakie są wymagania do uzyskania dofinansowania?
Polowanie na nianię - niania idealna

Jakie dofinansowanie na zatrudnienie niani można uzyskać?

Umowa uaktywniająca umożliwia otrzymanie dofinansowania do legalnego zatrudnienia niani. Jest bardzo ważne, aby to właściwie zrozumieć - rodzice, którzy chcą legalnie zatrudnić nianię, nie otrzymają zwrotu poniesionych kosztów (a więc np. wypłacanych opiekunce pensji), ale będą częściowo zwolnieni z opłacania składek.

W przypadku umowy uaktywniającej składki zdrowotne, emerytalne, rentowe i wypadkowe odprowadza do ZUS-u państwo, ale nie od całej kwoty - jak było na początku. Obecnie od połowy minimalnego wynagrodzenia (a wynosi ono 3 010 zł) składki odprowadza państwo (ZUS), a pozostałą część składek opłacają rodzice - czytamy na stronie www.gov.pl.

Na przykład: zatrudniasz nianię w styczniu 2022 roku i dajesz jej pensję 3200 zł. Minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł. ZUS opłaca składki od połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli od 1505 zł. Ty opłacasz składki od pozostałej sumy, czyli od 1695 zł (3200 -1505 = 1695).

Jeśli niania będzie chciała mieć też ubezpieczenie chorobowe – trzeba potrącić składkę na to ubezpieczenie z jej pensji i odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tej składki nie finansuje budżet państwa.

Czytaj także: Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką? O co pytać? [10 PORAD]

Rozłąka z dzieckiem: jak przygotować dziecko do rozstania z rodzicami? 3 najważniejsze zasady

Kto może zostać nianią?

Umowa uaktywniająca nie wprowadza żadnych ograniczeń. Dofinansowanie do niani można uzyskać zarówno wtedy, gdy się zatrudnia osobę z zewnątrz, jak i wtedy gdy opiekunką zostaje krewny (babcia, ciocia itp.). Niania nie musi mieć doświadczenia, kwalifikacji do pracy z dzieckiem, nie musi również przechodzić żadnych szkoleń.

Jakie są wymagania do uzyskania dofinansowania?

Uzyskanie dofinansowania zależne jest od kilku czynników:

  • wieku dziecka - umowę uaktywniającą można zawrzeć jedynie z nianią, która będzie sprawowała opiekę nad dzieckiem, które ukończyło 20. tydzień życia, ale nie ukończyło jeszcze 3. roku życia. Umowę można przedłużyć do 4. roku życia, kiedy niemożliwe jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym (np. z przedszkolach brakuje miejsc)
  • podpisania umowy i zgłoszenia niani do ZUS-u - kolejnym warunkiem jest podpisanie z nianią umowy uaktywniającej oraz zgłoszenie opiekunki do ZUS-u
  • zatrudnienie rodziców - oboje rodzice powinni pracować, żeby móc uzyskać dofinansowanie do zatrudnienia niani. Rodzice dostaną dofinansowanie, jeśli: nie są na urlopie macierzyńskim, ojcowskim albo wychowawczym, nie tworzą zawodowej rodziny zastępczej, nie korzystają z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej, czyli na przykład nie zatrudniają innej osoby, która była bezrobotna, spełnią 1 z poniższych warunków:pracują na umowę o pracę albo zlecenie, prowadzą działalność pozarolniczą, prowadzą działalność rolniczą. Wyjątkiem są osoby, które są domownikami w gospodarstwie rolnym i podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników.W przypadku utraty pracy, rodzice powinni poinformować o tym ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie opłacał składki jeszcze przez 3 miesiące
  • instytucjonalna opieka - to dość logiczny warunek: dziecko, do którego zatrudniamy opiekunkę, nie może uczęszczać do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego itd.

Więcej informacji o dokumentach potrzebnych do złożenia wniosku o dofinansowaniu do zatrudnienia niani znajdziesz TUTAJ

Zobacz, jak pomóc dziecku w przedszkolnej adaptacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza