Liczyłaś na wyrównanie 800+ przed świętami? ZUS nie ma dobrych wiadomości

2023-11-28 12:56

W internecie pojawiły się informacje dotyczące wyrównania wysokości świadczenia. Czy jest w nich ziarno prawdy? Sprawdzamy.

Czy należy ci się wyrównanie 800+ przed świętami?
Autor: Getty Images Czy należy ci się wyrównanie 800+ przed świętami?

Program Rodzina 500 plus obowiązuje już od kwietnia 2016 roku. Ppoczątkowo wsparcie finansowe w wysokości 500 zł miesięcznie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, później program objął wszystkie dzieci. Wysokość świadczenia wynosi 500 zł, jednak od stycznia 2024 roku słynne 500+ zmieni się w 800+.

Spis treści

  1. Wyrównanie do 800+ jeszcze w tym roku? To fejk
  2. ZUS informuje: żaden dodatkowy wniosek nie jest potrzebny
Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej o programie 800 plus

Wyrównanie do 800+ jeszcze w tym roku? To fejk

W internecie od jakiegoś czasu pojawiają się informacje dotyczące konieczności złożenia odpowiedniego wniosku, który miałby pozwolić na pozyskanie świadczenia w nowej, podwyższonej wysokości jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Krążący w mediach społecznościowych wzór wniosku (druk WYR.8P), zgodnie z podpowiedziami internautów trzeba złożyć w ZUS-ie.

Okazuje się, że na fałszywą informację nabierają się kolejni rodzice, ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował, że zgłaszają się do nich osoby, które chcą złożyć wspomniany wniosek. Tymczasem informacja o tym, że rodzicom przysługuje wyrównanie z 500 zł do 800 zł od sierpnia 2023 roku jest nieprawdziwa. Podwyższenie kwoty do 800 zł nastąpi dopiero w styczniu 2024 roku.

"Do ZUS zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P). Taki wniosek nie jest drukiem przygotowanym przez ZUS i nie należy go składać, bo takie wyrównanie nie przysługuje" - czytamy w komunikacie na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS informuje: żaden dodatkowy wniosek nie jest potrzebny

W komunikacie opublikowanym na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych możemy przeczytać także, że aby od stycznia 2024 roku otrzymywać nie 500, ale 800 złotych na dziecko nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku.

Prawo do 500+ ustala się od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. W 2023 roku wnioski można było składać już od lutego. By świadczenie było wypłacane od początku, wniosek trzeba było złożyć do końca czerwca.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że osoby uprawnione otrzymają wypłaty w nowej wysokości (800 zł na dziecko do ukończenia 18. roku życia) już po nowym roku. Informację o tym znajdą na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Wnioski na następny okres świadczeniowy (od 1 czerwca 2024 do 31 maja 2025) będzie można składać od lutego 2024 roku.

Czytaj też: Nie tylko 800 plus. To świadczenie wzrośnie nawet do 3 tys. złotych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza