Można już złożyć wniosek na 500+. Jeśli przeoczysz ten termin, nie otrzymasz środków

2023-02-01 12:30

Od lutego 2023 można składać nowe wnioski na świadczenie wychowawcze 500+. Od tego, kiedy do ZUS-u wpłynie prawidłowo wypełniony wniosek, zależy wypłata świadczenia na konto. Jeżeli przeoczysz ten termin, możesz nie otrzymać środków w danym miesiącu. Chcąc zachować płynność, koniecznie zrób to przed tą datą.

Maluch w wózku na spacerze
Autor: Getti Images Możesz już złożyć wniosek na 500+ na okres 2023/2024. Przeoczysz ten termin, nie otrzymasz środków

Wnioski o świadczenie wychowawcze tzw. 500+ można składać na nowy okres świadczeniowy 2023/2024 już od 1 lutego 2023 roku jedynie drogą elektroniczną.

Jeżeli rodzina chce nadal pobierać świadczenie na każde dziecko do 18. roku życia, to musi pamiętać o tych ważnych terminach. Niezłożenie wniosku do tej daty wiąże się z nieotrzymaniem środków w danym miesiącu.

Zobacz także: ZUS wydał ważny komunikat w sprawie 500 plus. Chodzi o termin wypłat

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Jak złożyć wniosek na nowy okres 500+?

Wnioski na świadczenie wychowawcze można składać jedynie drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek można złożyć na kilka sposobów. Za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – PUE ZUS, przez portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Ostatni sposób jest najczęściej wybierany przez rodziców.

W przeciwieństwie do poprzedniego okresu świadczeniowego, w tym możemy również wykorzystać nową aplikację mobilną mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne.

Aplikację możemy łatwo pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Wystarczy kilka kroków, aby łatwo i szybko złożyć wniosek. Jeżeli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, nie trzeba nawet wpisywać ich danych. Program wczyta je automatycznie.

O tej dacie pamiętaj

Nowy okres świadczeniowy w przypadku świadczenia wychowawczego 500+ trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Choć wnioski o ubieganie się tego świadczenia można składać przez cały rok, to chcąc zachować płynność środków, należy pamiętać o tych kilku terminach.

Składając wniosek na nowy okres od 1 lutego 2023 roku do 30 kwietnia 2023, mamy pewność, że ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023. Zachowamy zatem płynność wypłat. Dla rodzin, które liczą na to wsparcie finansowe, jest to ważny termin.

Rodzicom, którzy złożą wniosek w maju, urząd wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem za czerwiec.

Złożenie wniosku w czerwcu powoduje wypłatę świadczeń do 31 sierpnia 2023 r. również wraz z wyrównaniem od czerwca.

Jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy wpłynie jednak w lipcu, ZUS wypłaci środki już tylko od tego miesiąca do 30 września. W tym przypadku urząd nie wypłaci już wyrównania za czerwiec.

Warto pamiętać, że od lipca świadczenie przysługuje od daty złożenia wniosku. Składając go w sierpniu, środki przysługują od sierpnia. To samo dotyczy kolejnych miesięcy.

Czytaj także: Dodatki na dziecko w 2023 roku. Na te pieniądze możesz liczyć po urodzeniu

Becikowe 2023: 1 tysiąc złotych od państwa na dziecko. Znamy szczegóły programu